kan lekesi nasıl çıkarılır

Kan Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kan lekesi nasıl çıkarılır? Halıdan, kıyafetten ya da koltuktan kan lekesi nasıl çıkar merak edenler için kurumuş kan lekesi nasıl çıkar gibi soruları yanıtladık.

Kan lekesi çıkar mı hiç diye endişelenenler için müjde! Adet kan lekesi nasıl çıkar ve kurumuş kan lekesi nasıl çıkarılır konularına açıklık getirdik.

Kan lekesi neyle çıkar sorusu daha çok oyun çağında çocuğu olan ailelerin yaşamında mutlaka gündeme gelir. Kan lekesi en inatçı lekelerden biridir; fakat çıkarılması imkânsız bir leke de değildir. Hemen her türlü yüzey için kan lekesi nasıl çıkarılır sorusunun bir yanıtı vardır. Halıdan, kıyafetten, çarşaftan ya da koltuktan kan lekesi nasıl çıkar yanıtlamadan önce asıl ipucunu paylaşalım. Kan lekesinin üzerine sıcak su dökmeniz lekenin daha derine inmesine neden olur. Bu nedenle ilk aşamada mutlaka soğuk su kullanın. Hatta lekenin üzerine buz aküsü koymanızı öneririz.

Halıdan Kan Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kıyafetleri makinede yıkamak mümkün olsa da halıyı yıkamak kolay değildir; fakat küçük bir bölgedeki lekeleri temizlemek de mümkündür. Halıdaki kan lekesi nasıl çıkar sorusuna yanıt olarak, koltukta kan lekesi nasıl çıkarılır sorusunun da yanıtı olan şu yöntemleri uygulamanızı öneririz.

 • Lekenin üzerine karbonat döküp nemli bir süngerle lekenin olduğu bölgeyi çitileyin. Ardından bir bezi soğuk suyla yıkayıp karbonat dökülen yeri ovalayın.
 • 1 tatlı kaşığı tuz ve mısır nişastasını macun haline gelene dek karıştırın ve kan lekesinin üzerine döküp dairesel hareketlerle lekeli bölgeyi ovalayın. 10 dakika bekletin.
 • Beyaz sirkeyi sprey şişeye koyup lekenin üzerine püskürtüp ovalayın.

Kurumuş Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş kan lekeleri biraz daha zorlayıcıdır; fakat kurumuş kan lekeleri nasıl çıkar soruna da yanıtımız var. Şu yöntemleri uygulayarak kurumuş kanı çıkarabilirsiniz:

 • Kan sulandırıcı hapı ezip suyla karıştırın ve kan lekesinin üzerinde bekletin.
 • Tuz ve suyu macun haline gelene dek karıştırın ve lekenin üzerine sürüp ovalayın.
 • Lekeli bölgenin üzerine bir miktar nişasta serpip bekletin. Ardından kullanmadığınız bir diş fırçasıyla bölgeyi ovalayın. Bu yöntem renkli kumaştan kan lekesi nasıl çıkar sorusunun da yanıtıdır.
 • 1 litre suya 1-2 yemek kaşığı amonyak ekleyip karıştırın. Ardından kan lekesini silin.
 • 1 çay bardağı soğuk su ile 2 çay kaşığı tuzu karıştırın ve sprey şişesine koyup lekenin üzerine kaya tuzu dökün. Lekeli bölge karışımı çektikten sonra kuru bezle nemli bölgeyi silin. Bu yöntem özellikle de yataktan kan lekesi nasıl çıkar sorusuna yanıt niteliğindedir.
 • Diş macunu da kan lekesi nasıl çıkarılır sorusunun yanıtıdır. Lekenin üzerine diş macunu sürün. 15 dakika beklettikten sonra emiz bir bezle diş macununu temizleyin.

Tavsiye ettik: Duvardaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetten Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetlerdeki kan lekesini temizlemenin en iyi yolu havlu peçete ile ıslaklığı alıp giysiyi soğuk suda bekletmektir. Beyaz sirke ve amonyak gibi bahsettiğimiz tüm yöntemler de kıyafetteki kan lekesi nasıl çıkar sorusunun yanıtıdır. Kıyafeti oksijenli suda bekletmek kurumuş lekede başarılı sonuç verir. Kıyafetiniz ipek kumaş ise amonyak kullanmamalı, bulaşık yıkama deterjanı kullanmalısınız. Kot pantolondaki kan lekesi nasıl çıkar sorunu karbonat, tuz ve amonyak ile yanıtlayabiliriz.

Adet Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Regl döneminde yataktan veya çarşaftan kan lekesi nasıl çıkar soruları gündeme gelebilir. Adet kanı nasıl çıkarılır sorusunu, şu yöntemlerle yanıtlayabiliriz:

 • Tuz ve suyu macun haline getirip kan lekesinin üzerine sürün ve bulaşık süngeri ile ovalayın.
 • 1 çay bardağı soğuk su ile 2 çay kaşığı tuzu karıştırıp bir sprey şişesine koyun ve şişedeki karışımı lekenin üzerine püskürtün. Ardından lekenin üzerine kaya tuzu döküp lekeyi çekmesini bekleyin.
 • 1 çorba kaşığı amonyak ve 1 su bardağı suyu karıştırıp bir sprey şişesine koyun ve şişedeki karışımı lekenin üzerine püskürtün. 30 ila 60 dakika bekledikten sonra temiz bir bezle kalıntıları alın. Bu yöntemi kıyafet veya çarşaf üzerinde uyguladıysanız sonrasında soğuk suyla yıkayıp tekrar çamaşır makinesinde yıkamalısınız.

Yıkanmış Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Üzerinde kan lekesi bulunan kıyafeti veya çarşafı yıkadıktan sonra kan lekesi geçmeyebilir. Bu durumda yıkanmış kan lekesi nasıl çıkar sorusunu şöyle yanıtlayabiliriz: Lekenin bulunduğu giysi veya çarşafı ılık suya bastırın. Ardından 1 su bardağı çamaşır sodası ekleyip çamaşırı ovmadan ön yıkamalı programda çamaşır makinesinde yıkayın.

Kan Lekesi Nasıl Çıkarılır; Uzman Görüşü

Rutin yaşamınız için en değerli püf noktalarından biri de şüphesiz kan lekesini ne çıkartır, kuru kan lekesi nasıl çıkarılır sorularının yanıtlarıdır. Bahsettiğimiz hızlı çözüm önerileri sayesinde kan lekesinden kurutulabilirsiniz. Kan lekesinde sıcak su değil, soğuk su kullanmak gerektiğini vurgulamalıyız. Karbonat, beyaz sirke ve amonyak kan lekesi için etkili çözümlerdir.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Selen Özçep tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için kullanıcı deneyimi ve bilgiyi harmanlayarak tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken en iyi ürünleri titizlikle seçmekteyim.
Türkiye’de tavsiye sitesi arayışında öne çıkan bu sitede uzman kadrosunda sizlerin ürünlere dair soru işaretlerini gidermek üzere çalışmalar yapmaktayım. En iyi ürün, ihtiyacı karşılayandır ve kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte ürettiğim en iyi tavsiye içerikleri sayesinde en doğru ürün alternatifleri arasında seçim yapmanız kolaylaşacaktır.