Kansızlığa iyi Gelen Yiyecekler

Kansızlığa ne iyi gelir?

Kansızlık günümüzün önde gelen problemlerinin başında geliyor. Kansızlık problemini çözmek için kansızlığın nedenine bağlı olarak çeşitli besinler tüketilebilmektedir. Ancak uzmanların önerisine göre genel olarak kansızlığı gidermek için beslenme programına kan üretimini hızlandıran demir ve folik asit eklenmelidir. Ayrıca B12 vitamini içeren besinlerin tüketilmesi de ihmal edilmemelidir. Demir, vücudun kanla birlikte hemoglobin üretmesine katkıda bulunur. Hemoglobin proteini de oksijen taşınmasında vücuda yardımcı olur.

Hemoglobin seviyesi düşüklüğü iştahın kaybolması, baş ağrısı, duyu algılarında azalma, kabızlık gibi sorunları ortaya çıkarır. Kansızlık genel olarak yetersiz beslenme yüzünden, vücudun kan üretiminde görevli olan minerallerin yeteri kadar vücuda alınmamasından dolayı gerçekleşmektedir.

Kansızlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Vücutta bulunan kırmızı kan hücrelerini arttırmak için demir ve B12 vitaminlerinin alınması gerekmektedir. Vücudun ihtiyacı olan vitaminleri tam olarak almalısınız, eksik veya dengesiz alımında vücut kansızlık problemiyle tekrardan karşı karşıya kalacaktır. Ancak vücuda B12, demir ve folik asit yönünden zengin besinlerle yüklenmemelisiniz her şeyin fazlası zarar. Vücudunuza ne kadar gerekiyorsa her besinden o miktarda almalısınız. Kansızlık sorunu düzenli tedavi edildiğinde geçebilecek bir sorundur.

Sığır eti: B12, çinko ve selenyum yönünden oldukça zengin olan sığır eti kansızlık sorununa çok iyi geliyor. 100 gram tüketildiği zaman günlük demir ihtiyacının %11’ini karşılayan sığır eti aynı zamanda çok iyi bir protein kaynağıdır.

Yumurta: Günlük 1 adet yumurta günlük demir ihtiyacını büyük ölçüde karşılamaktadır. Yumurtanın olumsuz olarak gözüken tek yanı ise kolesterol ve doymuş yağı bol olan bir besin olmasıdır. Fazla tüketilmediği takdirde yumurta kansızlığa iyi gelir.

kansızlığa ne iyi gelir

Brokoli: İçeriğinde bolca mineral bulunduran brokoli düzenli olarak tüketildiği zaman günlük demir ihtiyacının %4’ünü karşılamaktadır. Kansızlığı gideren yiyecekler arasında bulunan brokoli sindirim sisteminin de düzenli olarak çalışmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

halilb tarafından yazılmıştır

Website kurucusu ve SEO takım lideri. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiye ürünlerimizi derlemekteyiz. Bu tavsiyelerimiz de en iyi ürünleri seçmeye özen göstermekteyiz.
Türkiye de tavsiye ve en iyi ürünler önerisinde bulunan bir websitesiyiz. Bu önerilerimizi alanında uzman kadromuz ile oluşturmaktayız.
En iyi tavsiye listelerimiz yukarıda da belirttiğimiz üzere her ne kadar uzman kişilerce önerilse de kişiden kişiye değişiklik gösterebildiğinden dolayı birebir hizmet almadan kullanılmamalıdır. Bu her ne olursa olsun tüm en iyi tavsiye içeriklerinde geçerlidir.