KPSS Hazırlık İçin Tavsiyeler

KPSS Hazırlık İçin Tavsiyeler

      KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) ülkemizde kamu sektöründe çalışılabilmesi için girilmesi gereken ilk sınavdır. Yeterli puanı alan adaylar tercih döneminde ya da dışardan atama yöntemiyle herhangi bir devlet kurumuna yerleştirilmektedir.

KPSS Sınavları

Kaç aşamada yapılıyor?

         KPSS, 3 kategoride yapılmaktadır. Lise mezunları ve 2 yıllık üniversite (ön lisans) mezunları aynı dönemlerde farklı oturumlarda sınava girerken, 4 yıllık üniversite (lisans) mezunları ise farklı bir dönemde sınava girmektedirler. Türkiye’de okullarından iyi dereceyle mezun olmayı başaran çoğu kişi KPSS’ den yeterli puanı alamayıp, atanamamaktadırlar. Bu da ciddi bir sorun yaratmaktadır. KPSS için özel eğitim veren dershaneler ile hazırlanmak mümkünken, kendi imkanlarımız ile de hazırlanabiliriz. Aşağıda, dershaneye gitmeden sınava çalışırken yararlanabileceğimiz bazı kaynaklardan ve yöntemlerden bahsedeceğiz.

KPSS Sınavı İçin Yardımcı Kaynaklar

       Ülkemizde Kamu Personeli Seçme Sınavı’na hazırlık aşamasında yardımcı olmak adına yayım yapan birçok yayınevi ve kaynak mevcuttur. Öncelikle ders çalışmaya başlarken, konu anlatımlı kaynaklardan yararlanmalıyız. Murat Eğitim Yayınları’nın konu anlatımlı kitapları bu konuda yeterince yardımcı olacaktır. Ayrıca İhtiyaç Yayıncılık ve Körfez Dershanesi tarafından hazırlanan eğitim CD’leri de oldukça faydalıdır. Özellikle Vatandaşlık, Tarih, Coğrafya gibi ezber gerektiren konular CD’lerdeki anlatımlarla akılda kalıcı bir hale gelmektedir. Konu anlatımı ile birlikte çözümlü sorulara da göz atabiliriz. Soruların çözüm yollarını ve mantıklı açıklamayı gözden geçirmek konuyu anlama açısından çok faydalı olacaktır. Sonrasında, konular ile ilgili test çözüp pratik yapmak gerekmektedir. Bunun için tek kaynak değil de birden fazla kaynaktan yararlanmak önemlidir. Öncelik İhtiyaç Yayıncılık olabilir. Yedi İklim Dershanesi’nin yaprak testleri ve test kitapları da bu konu da yardımcı olacaktır. Bu iki yayın öncelikli olmak üzere ne kadar farklı kaynaktan soru çözülürse o kadar iyidir. En son Deneme Sınavları’na geçtiğimizde ise ilk ihtimal yine Yedi İklim Dershanesi’nin geçmiş yıllarda çıkan soruları, yeni sorularla derleyip hazırladığı deneme sınavları çözülebilir. KPSS’ de soru tutturma oranı en yüksek olan yayın Yedi İklim’in yayınlarıdır. Bu kategoride 2. sırada olan Körfez Dershanesi Yayınları da önemli bir tutturma oranına sahiptir. Bu açıdan Körfez Yayınları’ndan da faydalanılabilir. Ama yukarıda da belirttiğimiz gibi tek kaynağa bağlı kalmadan birden fazla yayından deneme sınavı çözmek her zaman daha yararlı olacaktır.

Sonuç

     Tavsiye ettiğimiz şekilde hazırlanıp, ciddi bir çalışma ile yüksek puanlar alanlar vardır. KPSS bir deneme tahtası değil, ciddi bir sınavdır. Bu yüzden mantıklı ve programlı bir çalışma yüksek puan alabilmek için son derece önemlidir.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

halilb tarafından yazılmıştır

Website kurucusu ve SEO takım lideri. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiye ürünlerimizi derlemekteyiz. Bu tavsiyelerimiz de en iyi ürünleri seçmeye özen göstermekteyiz.
Türkiye de tavsiye ve en iyi ürünler önerisinde bulunan bir websitesiyiz. Bu önerilerimizi alanında uzman kadromuz ile oluşturmaktayız.
En iyi tavsiye listelerimiz yukarıda da belirttiğimiz üzere her ne kadar uzman kişilerce önerilse de kişiden kişiye değişiklik gösterebildiğinden dolayı birebir hizmet almadan kullanılmamalıdır. Bu her ne olursa olsun tüm en iyi tavsiye içeriklerinde geçerlidir.