Lazer Epilasyon Zararlı Mı

Lazer epilasyon yaptıracaksın fakat lazer epilasyon zararlı mıdır diye merak ediyorsan bu yazımızda lazer epilasyon zararları mı cevapladık.

İstenmeyen tüylerden kurtulmak, pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olmak her kadının arzusudur. 4-5 seans ile lazer epilasyon yöntemiyle tüylerinizden kalıcı olarak kurtulabilir ve hayalini kurduğunuz cilde sahip olabilirsiniz. Son 20 yıldır ülkemizde de oldukça tercih edilen ve memnun kalınan bir yöntemdir. Kadınlar kadar erkekler tarafından da oldukça tercih edilen bir yöntemdir. Bu makalemizde Lazer epilasyon zararlı mı, lazer epilasyonun yan etkileri var mı, lazer epilasyon kanser yapar mı, lazer epilasyonun kanser riski var mı, lazer epilasyon yumurtalıklara zarar verir mi, Lazer epilasyon benlere zarar verir mi, lazer epilasyon can yakar mı, lazer epilasyonda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, lazer epilasyon emzirme döneminde yapılır mı, lazer epilasyon göze zarar verir mi, lazer nedir gibi birçok türden en çok merak edilen sorularınıza cevap vereceğiz. Lazer epilasyon zararlı mı adlı makalemizle tüm bu sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Lazer Epilasyon Zararlı Mı

Lazer Epilasyon Nedir?

Tüylerken kalıcı olarak kurtulmak için değişik dalga boylarından cildinizin alt tabakasındaki kıl köklerine kalıcı ve ağrısız olarak ışık gönderilerek kıl köklerinin zayıflatılarak yok edilmesi yöntemidir. Bu yöntem ile tek seferde tüylerden kurtulamazsınız. Bunun için bu işlevi aralıklarla tekrarlamanız gerekmektedir. Kıl ve cilt yapınıza göre bu işlemi hangi aralıklarla tekrarlamanız gerektiği belirlenir. Sert, kalın ve koyu renkli tüyler beyaz tenlilerde daha çabuk başarılı bir şekilde etkisini gösterirken, cilt yapısı esmer tenli olanlarda bu durum biraz daha farklılık göstermektedir. Açık tenli olup da yine açık kıl rengi ve tüylerin azlığı gibi durumlarda da lazer çok fazla etkisini çabuk olarak gösterememektedir. Yaygın olarak kullanılan bu işlem gelişen teknoloji sayesinde oldukça ağrısız ve ıkalıcı sonuçlarla güvenilen yöntemler arasındadır. Her ne kadar kozmetik bir işlem olarak görünse de tıbbi bir işlemdir. Bu nedenle mutlaka uzman hekim kontrolü ile uygulanmalıdır. Aksi takdirde merdiven altı diye tabir edilen yerlerde yanlış uygulanan uygulamalarla cildinizde yanıklar, tahrişler ve lekeler meydana gelebilir.

Lazer Epilasyon Emzirme Döneminde Yapılır Mı?

Uzmanlar tarafında her ne kadar hamilelikte zararı var denmese de yapılması önerilmemektir. Bu durum gebelik sonrası emzirme döneminde biraz daha farklılık göstermektedir. Lazer epilasyon ışın değil ışık tedavisidir. Güneşin ışınlarının yoğunlaştırılmış halidir. Emzirme döneminde süt yolu ile bebeğe bir zararı olmamakla birlikte size de bir zarar vermemektedir. Lazerin emzirmeye bir etkisi bulunmamaktadır. Ancak hamilelik döneminde hormonların değişmesi ile bu değişimin tekrar eski hali alması doğumdan 3-6 aya kadar bir zaman zarfını bulmaktadır. Tüm bunlardan anlaşılan ve uzmanlar tarafından uygun görülen lazer epilasyonun doğumdan 3 veya 6 ay sonra yapılması uygundur. Her zaman uzman hekime danışarak bu yöntemi uygulamanızda fayda vardır.

Lazer Epilasyon Benlere Zarar Verir Mi?

Doktor kontrolü ile yapılmayan yöntem ciltte çeşitli yanık ve lekelenmelere, kalıcı izlere sebep olmaktadır. Bu uygulamalar ciltte bulunan benlere uygulanırsa cilt kanserine kadar yol açabilir. Cildimizde kendi aralarında iyi ve kötü huylu olan benler bulunmaktadır. Kötü huylu olan benlere uygulanan bu yöntemle benler daha da farklı boyutlara ulaşarak kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Bu yüzden bu işlemin benlerde uygulaması önerilmemektedir. Beyaz kalem yöntemi ile kapatılsa dahi beni olan bölgeye pek önermemekteyiz. Ülkemizde genellikle estetisyenlerin uyguladığı lazer epilasyon işlemini Avrupa da uzman hekimler yapmaktadır.

Lazer Epilasyonda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle lazer epilasyon tedavisine gitmeden önce tüylerinizi ağda, cımbız, tüy dökücü, tüy sarartıcı gibi yöntemlerle almamalı ve kıl köklerini koparmamalısınız. Aksi takdirde lazer etkisini çok fazla göstermez. Yaz aylarında çok fazla güneşlenmemeye, teninizin bronz olmamasına dikkat etmelisiniz. Lazer uygulamasında 2 -3 önce tüylerinizi jilet ile alarak kısaltmalısınız. Herhangi cilt hastalığınız varsa bu işlemi mutlaka uzman hekim kontrolünde uygulayın.

Lazer tedavisi sonrasında ise, cildiniz lazer sırasında kızarmış olabilir ancak sonrasında bu kızarıklık geçmiş olacaktır. İşlem sonrasında cildinizde kuruluk varsa nemlendirici krem sürebilirsiniz. Lazerden sonra 1-2 hafta güneşlenmeyin. Aksi durumda cildinizde lekelenmeler olabilmektedir. Lazer sonrasında su topla ve kabuklanma olursa antibiyotikli kremi sık sık kullanmalısınız. Uygulama yapılan bölgeye keseleme yapmayın. Yüz epilasyonlarında 24 saat içinde fondöten, allık gibi makyaj malzemelerini kullanmayın. Ayrıca son olarak diyeceğimiz işlemden 24 saat içinde sıcak su uygulamayın.

Lazer Epilasyon Kanser Yapar mı?

16 yaşından büyük herkese uygulanan bir yöntemdir. Hamile olanlara ve kronik hastalığı bulunanlara uygulanmamaktadır. Lazer Epilasyon 1996 Amerikan Yiyecek ve İlaç Kurumundan(FDA) onay almış bir uygulamadır. Kanser yaptığına dair hiçbir uzman açıklaması bulunmamaktadır. Aynı zamanda bu uygulamanın bu güne kadar kanser bağlantısını gösteren bir bulguya da rastlanılmamıştır. Yine bu uygulamanın bikini bölgesinde yapılması ile oldukça kafa karışıklıkları bulunmaktadır. Bu konuda kafanızın karışmasına ve endişelenmenize gerek yoktur. Lazer epilasyonunda kadınların yumurtalıkları bu işlemden etkilenmez. Bu işlemin çocuk sahibi olmakla ilgili bir olumsuzluğa yol açması bilimsel olarak da mümkün değildir.

Lazer Epilasyon Can Yakar Mı?

Hem tedavi süresinde hamde sonrasında acı yada ağrı hissedebilirsiniz. Ancak bu ağrı lokal anestezi veya başka yöntemlerle geçirilebilir. Geçici olarak ağrı kesicilerle bu ağrılarına çözüm bulabilirsiniz.

Lazer Epilasyon Göze Zararlı Mı?

Lazer Epilasyon Zararlı Mı

Epilasyon sırasında gözümüzde kızarıklık, şişme yada geçici bulanıklık olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için mutlaka gözümüzü lazer ışıklarından koruyan gözlük takmalıyız. Şimdilerde gözlük takma zorunlu bir işlemdir. Kesinlik çocuklardan uzak tutulmalıdır. Gözle teması çok sakıncalıdır. Yüksek ışık gücü ile geçici körlüğe sebebiyet vermektedir.

Lazer Epilasyonun Kaç çeşit Yöntemi Vardır?

Lazer Epilasyon Zararlı Mı

Alexsandrite lazer, Nd-Yag Lazer, Işık Bazlı Sistemler(IPL, Mavi ışık, Foto Epilasyon gibi) gibi türleri bulunmaktadır. Alexsandrite lazer; açık renkli cilt ve koyu renkli kıl tipine sahip olanlarda uygulanan oldukça başarılı olunan bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde soğutma sistemi ile cildinizde acı hissetmezsiniz. Nd-Yag Lazer; açık-bronz tende ve ince tüylerde bile etkili olabilen yaz-kış kullanılan bir yöntemdir. Ayrıca özel soğutucu ünitesi de mevcuttur.  Işık bazlı sistemler; yoğunlaştırılmış ışık sistemi olan bu yöntemle kıl köklerine ulaşıp tamamen tüylerinizden kurtulamayabilirsiniz. Kıl köklerini tahrip gücü çok fazla bulunmamaktadır.

Lazer epilasyonu yaptırmadan önce mutlaka cilt analizi yaptırınız, böylece cildinize uygun cihaz ayarını daha kolay yapabilirsiniz. Böylece sizin için daha güvenilir bir yöntem olur ve içiniz daha rahat eder.

Tedavi merkezi seçiminize dikkat edeceğiniz bu yöntemle ilgili deneyim ve fikirlerinizi makalemizin yorum kısmında yazabilir, sizlerde bu konuda okuyucularımıza fikir verebilirsiniz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Fatih SÖĞÜT tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken deneyim çerçevesinde tüm kategorilerde en iyileri seçmekteyim.
Satın alma süreci kimi zaman bilgi eksikliği nedeniyle uzun zamana yayılabilir. Objektif bakış açısıyla ürün nasıl kullanıcı deneyimi oluşturur ve diğer modellerden farkı nedir sorularına yanıt veriyorum. Bu sayede süreci kolaylaştırarak ihtiyacınıza en uygun ürüne bütçenizi sarsmadan da sahip olabilmenizi sağlıyorum.