Led tv mi lcd tv mi daha iyi

Led tv mi lcd tv mi daha iyi

Televizyonunu değiştirmek isteyenler, son yılların popüler ürünü olan led tv mi , lcd tv mi daha iyi diye merak edenler için bu makalemizde led tv lcd tv arasındaki fark nedir, hangisini almalıyım, hangisi daha mantıklı diye soranlar için bu makalemizde led tv mi lcd tv mi konusuna değineceğiz.

Led tv nedir?

Led tv’ nin ingilizcesi Light Emitting Diode. Türkçe açılımı ışık yayan diyottur. Led tvler arka aydınlatmasında Led teknolojisinin kullanıldığı düz panel ekranlarda uygulanan görüntüleme teknolojisidir.

Led tvler, Light-emitting dioedes Leds olarak da bilinmektedirler. Aynı zamanda Led tvler için Led arkadan aydınlatmalı Lcd televizyonlar da denilebilir. Plazma ve oled teknolojilerinden farklı olarak Led tvlerin ışık kaynağı kendine özgüdür.

Led tvlerde 3 türlü aydınlatma sistemi kullanılmaktadır. Bu sistemler Kenardan aydınlatma, doğrudan aydınlatma ve dizi aydınlatmadır. Konumuzu fazla dağıtmadan biraz da Lcd tv lerden bahsetmek istiyoruz.

Lcd tv nedir?

Lcd tvnin ingilizcesi Liquid Crystal Display. Lcd tv iki panel arasındaki sıvı kristalden oluşan Lcd ekran, arka kısmındaki beyaz floresan ışığın ön tabaka sayesinde kırılmasıyla titremeyen görüntü sağlar. Lcd tv panalleri, iki kat polarize cam arasında yer alan yüzbinlerce likit kristal hücreden oluşur. Camların iç kısmında elektronlar vardır, dışında ise iki kat olmak üzere polarizatör bulunmaktadır ve camın üstünde yansıtıcı ya da kaynak aydınlık bulunmaktadır. Bu cihazların görüş açıları 130-150 derecelere kadar çıkabilmektedir. Tepki zamanları 2 milisaniye ile 25 milisaniye arasında değişir. En hızlı Lcd ekranlar dahi belli bir miktar hareket bulanıklığı yaşayabilirler.

Led tv lcd tv arasındaki fark nedir

  1. Lcd tv’ ve led tv’ de aynı panel kullanılır. Her iki cihazın arasında ki en önemli fark Lcd tvlerde floresan lamba kullanılması, led tvlerde led lamba kullanılmasıdır.

  2. Günümüzde üretilen hemen hemen tüm cihazlar led teknolojisi ile üretilmektedir. Bu sebeple Lcd tvler eskiye oranla daha az rağbet görmektedir.

  3. Aralarında çok büyük miktarda fiyat farkı olmamak kaydıyla Lcd tvler Led tvlere göre daha ucuzdur.

  4. Led tv ler lcd tvlerden daha az enerji harcarlar. Ayrıca hem led tvnin hemde lcd tvnin plazma tvlere göre 10 kata kadar daha az elektrik tükettiği söylenebilir.

led-lcd-plazma

Led tv mi lcd tv mi daha iyi konulu makalemizin alt bölümüne yorum yazarak sizlerde görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

halilb tarafından yazılmıştır

Website kurucusu ve SEO takım lideri. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiye ürünlerimizi derlemekteyiz. Bu tavsiyelerimiz de en iyi ürünleri seçmeye özen göstermekteyiz.
Türkiye de tavsiye ve en iyi ürünler önerisinde bulunan bir websitesiyiz. Bu önerilerimizi alanında uzman kadromuz ile oluşturmaktayız.
En iyi tavsiye listelerimiz yukarıda da belirttiğimiz üzere her ne kadar uzman kişilerce önerilse de kişiden kişiye değişiklik gösterebildiğinden dolayı birebir hizmet almadan kullanılmamalıdır. Bu her ne olursa olsun tüm en iyi tavsiye içeriklerinde geçerlidir.