Mide Bulantısı Nasıl Geçer

Mide Bulantısı Nasıl Geçer? Sebepleri Nelerdir?

Hamilelikte, stresle veya psikolojik mide bulantısı nasıl geçer ve mide bulantısına iyi gelen yiyecekler ile mide bulantısının sebepleri yazımızda!

Mide bulantısı, çok sık karşılaşılan ve farklı nedenlerle meydana gelebilen bir sağlık sorunudur. Dolayısıyla mide bulantısı nasıl geçer sorusunun yanıtı da ufak değişiklikler gösterebilir.  Gebelikte mide bulantısı nasıl geçer gibi farklı durumlardan kaynaklanan mide bulantısı için çözümleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Mide bulantısı, üst karın bölgesindeki rahatsızlık hissidir. “Kusmanın ilk aşaması” olarak ifade edilen mide bulantısı iştah kaybı ile birlikte görülür. Bulantı birkaç günden daha uzun süre devam ederse ve mide bulantısı nasıl geçer sorusunun yanıtı olarak bahsedeceğimiz yöntemler etkili olmazsa doktora başvurmalısınız.

Yetişkin bireyin bir günden daha uzun süre istifra etmesi veya kusmaya ishalin eşlik etmesi; altı yaşın altındaki çocukların birkaç saatten daha uzun süre istifra etmesi veya ateş ve ishal gibi belirtilerin de görülmesi normal olmayabilir. Özellikle de baş ağrısı, kanlı kusmuk, hızlı solunum, akıl karışıklığı ve uyku hali durumunda acil doktor müdahalesi gerekebilir.

Mide Bulantısının Sebepleri

Mide bulantısı da kusma da tek başına bir hastalık değildir; fakat bir hastalığın belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Dolayısıyla mide bulantısı hangi hastalığın habercisi öğrenmek için diğer semptomların da değerlendirilmesi gerekir. Mide bulantısı, daha çok reflü ve ülser gibi sindirim sistemi problemlerinden kaynaklanır. Diğer mide bulantısının sebepleri ise şunlar:

 • Araç tutması, deniz tutması gibi sorunlar
 • İlaçların yan etkisi
 • Gebeliğin erken dönemleri
 • Bulimia gibi psikolojik rahatsızlıklar
 • Menenjit gibi nörolojik hastalıklar
 • Kanser hücreleri
 • Romatolojik ve hormonal hastalıklar
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Vertigo
 • Böbrek ve idrar yolu hastalıkları
 • Enfeksiyonlar
 • Yoğun baş ağrısı
 • Gıda zehirlenmesi
 • Aşırı stres
 • Yanlış beslenme

Çocuklarda mide bulantısı ve kusmanın nedeni yukarıdaki nedenlere ek olarak süt alerjisi ve çocuk hastalıkları olabilir. Mide bulantısı neden olur nasıl geçer tespit edebilmek için mide bulantısı ve kusmanın zamanına dikkat etmek gerekir. Örneğin, yemek yedikten kısa süre sonra meydana gelen bulantı ve kusma çoğunlukla gıda zehirlenmesi veya mide zarı iltihabından kaynaklanır.

Psikolojik Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Psikolojik mide bulantısı duyguların dışarıya yansıma halidir. Panik atak, anksiyete bozukluğu ve yeme bozukluğu gibi psikolojik sorunlar mide bulantısına sebebiyet verir. Özellikle anksiyete mide bulantısı nasıl geçer merak edilir. Psikolojik mide bulantısı için en etkili yöntem ise psikolojik terapidir.

Elbette stresten tamamen uzak yaşamak mümkün olmayabilir; fakat stresle başa çıkmayı öğrenmek ve motive olmak önemlidir. Bu noktada bizim önerimiz uzman bir psikolog desteği almanızdır. Stresten mide bulantısı nasıl geçer konusunda basit önerilerimiz de var elbette. Bol su içmek, egzersiz yapmak, gürültüden ve sosyal medyadan uzak durmak gibi stresle başa çıkma yöntemleri psikolojik mide bulantısı nasıl geçer sorusuna yanıt niteliğindedir.

Baş Ağrısı Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Mide bulantısı doğal yöntemlerle iyileştirilebilir. Baş ağrısı mide bulantısı nasıl geçer diye sorulduğunda ilk akla gelen ve en etkili yöntem temiz hava almaktır. Kapalı ortamlarda yarım saat aralıklarla pencereleri açıp temiz hava girmesini sağlayabilir; kolonya, nane ve lavanta koklayarak bulantınızı bastırabilirsiniz. Baş ağrısı ve mide bulantısı nasıl geçer sorusunun tek yanıtı bu yöntemler değil elbette. Migrene özgü ilaçlar (ergot türevleri, triptanlar) kesin çözüm olacaktır. Elbette bu ilaçları doktorun önerisiyle kullanmak gerekir.

Arabada Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Dalgalı deniz, uçak ya da otobüs gibi taşıtların hareketleri, beyin ve sinir sistemi iletimindeki bir sorun nedeniyle mide bulantısına neden olur. Bu durum hareket hastalığı olarak da bilinir. Arabada mide bulantısı nasıl geçer sorusunun elbette en etkili yanıtı elbette ilaçlardır. Bu hastalık için, antihistaminik (histaminin -iltihap olduğunda ortaya çıkan kimyasal- etkisini önleyen) ilaçlar kullanılır.

Araç tutmasından kaynaklanan mide bulantısında tuzlu çubuk kraker tüketmek de basit ve etkili bir yöntemdir. Otobüste mide bulantısı nasıl geçer merak edenler için şu yöntemler de etkilidir:

 • Görsel uyarıları ortadan kaldırmak için koyu renk gözlük veya uyku bandı kullanmak ya da uyumak
 • Ani hareketlerden kaçınmak için dik oturup tek bir noktaya bakmak.

Tavsiye ettik: En İyi Vajinal Mantar İlacı Tavsiye

Oruçluyken Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Oruçluyken baş ağrısı ve mide bulantısı, iftar öncesinde bol şekerli gıda tüketiminden kaynaklanabilir. Bu nedenle oruçluyken mide bulantısı nasıl geçer sorusunun yanıtı düşük glisemik indeksli gıdaları tüketmek şeklindedir. En düşük glisemik indeskli gıdalar ise şunlardır: Yulaf, tereyağı, süt, bulgur, yeşil elma, üzüm, erik ve mango.

Alkolden Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Alkol alındıktan sonra sabah saatlerinde baş dönmesiyle birlikte mide bulantısı olur. Alkolden mide bulantısı nasıl geçer sorusunun klasik yöntemlerden çok farkı olmamakla birlikte hem iyon dengesini düzeltmek hem de bulantıyı önlemek için en etkili yöntem ayran ve maden suyunu karıştırarak içmektir.

Kemoterapi Sonrası Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Kemoterapiye bağlı bulantı ve kusma için elbette doktora danışmak kritik önem taşır. Bu tür durumlarda ilaç kullanılır. Kemoterapi sonrası mide bulantısı olmaması için hastaların tok olması önemlidir; fakat kemoterapi sırasında bulantı oluyorsa birkaç saat gıda almamakta fayda vardır. Kemoterapi alan kişilerin yağlı, tatlı, baharatlı ve sıcak yiyeceklerden kaçınması, sıvı ağırlıklı beslenmesi gerekir. Kemoterapi sırasında oluşan metalik tadı azaltmak için, ağızda yara yoksa naneli ve ekşi şekerlemeler tüketmek etkili olacaktır. Tedaviye başlamadan yarım saat önce hafif tatlandırılmış soğuk limonata içmek bulantıyı önlediği gibi at alma duyusunun değişmemesini sağlar.

Mide Bulantısı Nasıl Geçer Doğal Yollarla; İbrahim Saraçoğlu Kürü

İbrahim Saraçoğlu kürleri ile pek çok hastalığa şifa bulmak mümkündür. Elbette Saraçoğlu’nun mide bulantısı için de bir kürü var. Doğal yollarla mide bulantısı sorununu çözmek için ihtiyacınız olan iki malzeme var: Kök zencefil ve bir bardak su.

 1. Kür tarifi:
  Gelelim mide bulantısı kürü yapımına. Kök zencefili soyun ve rendeleyin. Bir cezveye bir bardak suyu ve rendelediğiniz kök zencefili koyun. Kısık ateşte 5 dakika kaynatın. Hazırladığınız zencefil çayını akşam yemeğinden sonra içebilirsiniz. İsterseniz bal koyarak tatlandırabilirsiniz. Bu kürü mide bulantısına kesin çözüm olarak uygulayabilirsiniz.
 2. Kür Tarifi (gebeler için):
  Papatya çayı hazırlamak için 5 gram papatya kurusu, 300 gram su ve 1 çay kaşığı bala ihtiyacınız var. Aktardan papatya kurusu alırken kır papatyası olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Papatyayı suyun içine atıp birkaç dakika boyunca kaynatın. Ilıdığında süzün ve  içerisine ilave edip karıştırın.

Ayrıntılı bilgi için: Adnan İbrahim Saraçoğlu

Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler

Aslında sabah mide bulantısı nasıl geçer veya vertigo mide bulantısı nasıl geçer gibi soruların yanıtları aynı diyebiliriz. Mide bulantısı nasıl geçer doğal yollarla diye soran takipçilerimiz için önerebileceğimiz en iyi yöntem besinleri tüketirken özellikle bazı yiyeceklere ağırlık vermektir. Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler şunlar: Zencefil, muz, elma püresi, pirinç lapası, patates püresi, yoğurt. Limonlu ıhlamur, papatya ve kekik çayı da mide bulantısına iyi gelir. Mide üşütmesinden kaynaklanan mide bulantısı durumunda yatmadan önce ılık ballı süt içmenizi öneririz. Ülser, reflü gibi mide rahatsızlığınız varsa süt ters etki yapabilir.

Mide Bulantısı Uzman görüşü

Sorun yaşadığımız hangi organımız olursa olsun belirti önemsiz gibi görünse de can sıkıcı sonuçlara sebebiyet verebilir. Bu nedenle mide bulantısını, özellikle de belirttiğimiz durumlarda hafife almamalı; bir uzman doktora danışmalısınız. Basit nedenlerden kaynaklanan mide bulantılarında sorunu çözmek için İbrahim Adnan Saraçoğlu’nun zencefilli kürünü uygulayabilirsiniz. Stresle başa çıkma yöntemleri, mide bulantısı nasıl geçer sorusuna yanıt niteliğindedir. Hamilelikte, çocuklarda ve migren gibi şiddetli baş ağrısının tetiklediği mide bulantısında; bol su içmek ve lavanta, kolonya gibi kokuları koklamak etkili yöntemlerdir. Elbette temiz havayı içinize çekmeniz ve kolonya koklamanız da etkili yöntemlerdir.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Selen Özçep tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için kullanıcı deneyimi ve bilgiyi harmanlayarak tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken en iyi ürünleri titizlikle seçmekteyim.
Türkiye’de tavsiye sitesi arayışında öne çıkan bu sitede uzman kadrosunda sizlerin ürünlere dair soru işaretlerini gidermek üzere çalışmalar yapmaktayım. En iyi ürün, ihtiyacı karşılayandır ve kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte ürettiğim en iyi tavsiye içerikleri sayesinde en doğru ürün alternatifleri arasında seçim yapmanız kolaylaşacaktır.