mürekkep lekesi nasıl çıkarılır

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Mürekkep lekesi nasıl çıkarılır pratik bilgiler ihtiyacınız için tükenmez kalem lekesi, beklemiş mürekkep lekesi nasıl çıkar gibi soruların yanıtı burada!

Müjde! Mürekkep lekesi çıkar mı sorusunun farklı yüzey türlerine göre onlarca yanıtı vardır. Kuru temizlemeciye veya halı yıkamacıya danışmadan önce mürekkep lekesi nasıl çıkarılır pratik bilgiler için yazımızın devamını okumalısınız.

Mürekkep; gliserol, vinil reçinesi, karbon karası, tanen asidi ve renklendirici içerikli kimyasal ve akışkan bir maddedir. Bir tükenmez kalem gömleğin cebinde unutulduğunda veya yaramaz bir miniğin eline geçtiğinde mürekkep lekesi çıkar mı sorusu gündeme gelir. Kimisi mürekkep lekesi kumaştan nasıl çıkar, kimisi ahşaptan mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusuna yanıt arar. Yani, mürekkep lekesi nasıl çıkarılır sorusunun tek bir yanıtı yoktur; yüzey doğrultusunda farklı pratik yöntemler denemek gerekir.

Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkarılır sorusu gündeme geldiğinde yanıtın kuru temizlemeci veya halı yıkamacıda olduğu düşünülür. Elbette bu doğru; fakat pratik yöntemleri deneyerek mürekkep lekesini çıkarmanız zor olsa da imkânsız değildir.

Mürekkep lekesi nasıl çıkarılır konusundaki tavsiyelerimize geçmeden önce işinizi kolaylaştıracak en önemli iki ipucunu paylaşmalıyız. Leke ıslakken müdahale ettiğinizde lekeyi çıkarma konusunda başarılı olma ihtimaliniz artacaktır. Kıyafetten mürekkep lekesi nasıl çıkarılır diye düşünürken çamaşır makinesine doğru yöneldiyseniz adımlarınızı başka yöne değiştirmelisiniz. Çünkü mürekkep lekesi sürülmüş bir kıyafeti doğrudan çamaşır makinesine atmak diğer kıyafetlerinizi boyamak anlamına gelecektir.

Mürekkep Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkarılır?

Çalışma hayatınız yoğun geçiyorsa en az bir defa gömlek cebinde tükenmez kalem unutmuş veya bluzunuzu tükenmez kalem ya da mürekkep kalem kullanarak yazdığınız yazıya sürtmüş olabilirsiniz. Mürekkep lekesinin en zor çıktığı yer kıyafetlerdir. Nitekim mürekkep lekesinde daha çok mürekkep lekesi nasıl çıkar kıyafetten veya bluzdan mürekkep lekesi nasıl çıkar merak edilir.

Kıyafet söz konusu olduğunda anlık panikle mürekkebi ıslatma hatasına düşebilirsiniz. Özellikle mürekkep yoğun olduğunda yapmanız gereken ilk şey fazlalığı almak için kâğıt havlu, peçete veya temiz bir bez kullanmaktır. Mürekkep lekesi kumaştan nasıl çıkar sorusunu aslında pek çok farklı şekilde yanıtlayabiliriz.

 • Bir çorba kaşığı sirke ile bir çay kaşığı mısır nişastasını karıştırın. Macun kıvamındaki bu karışımı lekeli bölgeye sürüp kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra bir miktar diş macunu kullanarak lekeli yüzeyi fırçalayın.
 • 1yemek kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı elma sirkesi ve 1 damla bulaşık deterjanını harmanlayın.  Bu karışımı lekenin üzerine sürüp yaklaşık 10 – 15 dakika bekleyin. Ardından çamaşır makinesine atabilirsiniz; fakat yıkama talimatlarını göz önünde bulundurarak yıkamalısınız.
 • Mürekkep bulaşmış kıyafeti sıcak sütün içinde yaklaşık 6 saat bekletin. Sütün rengi değişirse hemen sütü değiştirin. Sürenin sonunda kıyafetinizi yıkama talimatları doğrultusunda çamaşır makinesinde yıkayın.
 • Lekenin üzerine beyaz sirke dökün ve yıkama talimatına göre çamaşır makinesinde yıkayın.

Bahsettiğimiz yöntemleri uygularken sıcak değil, soğuk veya oda sıcaklığında su kullanmalısınız. Bu yöntemleri hemen uygulayamıyorsanız lekenin derine nüfuz etmesini önlemek için lekeli bölgeye bir miktar bebek pudrası dökmenizi öneririz.

Beyazdan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Eğitim veya sağlık sektöründe çalışıyorsanız beyazdan mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusu sizin için de merak konusu olabilir. Hemen beyaz önlükteki mürekkep lekesi nasıl çıka sorusu için  yöntemlerimizi sıralayalım.

 • Bir miktar hardalı çok az su ekleyerek sulandırın ve lekenin üzerinde bekletin. Ardından bahsettiğimiz diğer yöntemleri uyguladığınızda olumlu sonuç alabilirsiniz.
 • Bir pamuğu alkole bastırın veya limon suyuyla ıslatın. Lekenin üzerini bu pamukla hafifçe silin.

Mürekkep kurumuşsa ve “kurumuş mürekkep lekesi nasıl çıkar beyaz gömlekten, mümkün değil” diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kurumuş veya beklemiş mürekkep mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusunun da yanıtı hazır: Oda sıcaklığında bir bardak suya ağartıcı içermeyen sıvı çamaşır deterjanı (bulaşık deterjanı da olur) ekleyip karıştırın. Ardından temiz bir bez veya kâğıt havlu kullanarak bu karışımı lekeli bölge üzerine dökün. Giysiyi ılık suyla yıkayın. Lekenin gittiğinden emin değilseniz giysiyi kurutmadan önce bu işlemi tekrarlayın.

Mürekkep Lekesi Elden Nasıl Çıkarılır?

Dolmakalem veya tükenmez kalem kullanarak uzun süre yazı yazdığınızda mürekkep lekesi elden nasıl çıkar sorusunun yanıtına ihtiyacınız olabilir. Elinize bulaşan mürekkebi çıkartmak için en etkili çözüm aseton,  alkol bazlı saç spreyi, etil alkol ve tıraş köpüğü gibi ürünleri kullanmaktır. Alerjiniz varsa veya bitkisel yöntem arayışındaysanız domatesin içiyle ya da domates suyuyla elinizi ovalayıp yıkayabilirsiniz. Domatesin içindeki asidik maddeler, mürekkebin çıkmasına yardımcı olur.

Mürekkep Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkarılır?

Bir koltuğa mürekkep lekesi bulaşması ev hanımlarının kâbusudur. Aslında koltuktaki mürekkep lekesini çıkarmak için birkaç pratik yöntemi denemeniz yeterlidir. Yalnız bu yöntemleri denemeden önce koltuğun görünmeyen, küçük bir kısmında mürekkep lekesi testi yapmanız kötü sonuçla karşılaşmamak açısından iyi olabilir. Halı yıkama firmalarına danışmadan önce mürekkep lekesi koltuktan nasıl çıkar sorusuna yanıt niteliğindeki şu yöntemleri denemenizi öneririz:

 • Aseton içermeyen oje çıkarıcısı veya limon kullanarak lekeyi ovun ve durulayın.
 • Bir miktar Arap sabunu ve suyu karıştırın. Bu karışıma temiz bir bezi batırıp bezin suyunu sıkın. Ardından lekeyi tampon hareketlerle yaklaşık 10 dakika ovun ve durulayın. Bu yöntemi özellikle de koltuk deriyse uygulayarak iyi sonuç alabilirsiniz.

Mürekkep Lekesi Deriden Nasıl Çıkarılır?

Derinin üzerindeki mürekkep lekesini çıkarmanın da birden fazla yöntemi vardır. Mürekkep lekesi deriden nasıl çıkar yanıtlamadan önce bir noktanın altını çizelim: Lekeye müdahale ederken sert olmayan bir bez kullanın. Hatta mümkünse sünger kullanmanızı öneririz.

 • İlk müdahale için mürekkep silgisi kullanın.
 • Bir miktar süt ve sirkeyi karıştırıp yüzeye uygulayın.
 • Lekeli yüzeyi limon kabuğu kullanarak ovun.
 • Lekeli yüzeyi asetonsuz oje çıkarıcısı veya bulaşık deterjanı ile temizleyin.

Mürekkep Lekesi Halıdan Nasıl Çıkarılır?

Halıdaki mürekkep lekesine kurumadan önce müdahale ederseniz halı yıkamacıya vermeden de pratik şekilde sorunu çözebilirsiniz. Mürekkep lekesi halıdan nasıl çıkar konusuna değinmeden önce halı renginin çıkıp çıkmadığını kontrol etmek için küçük ve gizli bir bölgede deneme yapmanızı öneririz.

Halıdaki mürekkep lekesi nasıl çıkarılır: 3 çorba kaşığı mısır nişastası ve yarım su bardağı ılık sütü karıştırın. Karışımı mürekkep lekesinin olduğu bölgeye sürün ve ovalayın. 30 dakika beklettikten sonra bir fırça yardımıyla lekeli bölgeyi tekrar ovalayın. 20 dakika daha bekleyin. Ardından bölgeyi elektrikli süpürgeyle süpürün.

Ahşaptan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Hafif yoğunluktaki mürekkep lekesini çıkarmada sıvı sabun etkili olur. Krem formundaki yüzey temizleyiciler de ahşaptan mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusuna yanıt niteliğinde olsa da sizin için farklı ipuçlarını da paylaşalım. İşte ahşaptaki mürekkep lekesi nasıl çıkarılır  yöntemleri:

 • Bezelye tanesi kadar diş macununu lekeli bölgeye sürün ve kullanmadığınız bir diş fırçası yardımıyla bölgeyi fırçalayın.
 • Domatesin içiyle ya da domates suyuyla lekeli bölgeyi ovalayın.
 • 1 çay bardağı suyun içerisine biraz karbonat ekleyip macun kıvamına gelinceye dek karıştırın.  Katı kıvamdaki bu karışımı mürekkep lekesinin üzerine sürüp 10-15 dakika bekletin. Sürenin sonunda nemli bir bez kullanarak yavaşça ovalayın.
 • 1 çay kaşığı bulaşık deterjanını 1 çay bardağı ılık suya ekleyip karıştırın. Temiz bir bezi bu suyun içinde yıkayın ve mürekkep lekesini silin. Öncesinde mürekkebin akışkan kısmını kâğıt havlu kullanarak almanız sonucun daha iyi olmasını sağlar.
 • Bir beze biraz ispirto dökün ve lekeli bölgeyi bu bezle temizleyin.
 • Ahşap zeminin mürekkep lekeli olan kısmına bolca saç spreyi sıkıp pamuklu çubuk kullanarak ovalayın.
 • Bir beze aseton dökerek lekeli bölgeyi silin.
 • Beyaz ahşaptan mürekkep lekesini silgi kullanarak çıkartabilirsiniz.

Duvardaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Evde küçük bir çocuk varsa duvardaki mürekkep nasıl çıkar sorusunun yanıtını mutlaka bilmelisiniz. Miniklerin bu yaramazlığının en basit çözümü mürekkep silgisi kullanmaktır. Diğer yöntemler ise şunlar:

 • Saç spreyi, saf alkol veya amonyak kullanarak bölgeyi temizleyin. (leke çok yoğun değilse alttaki yöntemi uygulayın)
 • Yumuşak bir bezi karbonatlı suya batırıp bölgeyi silebilirsiniz. Bez yerine sünger de kullanabilirsiniz.

Camdan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Cam yüzeyler alkali veya asitten olumsuz etkilenmedikleri için kolay temizlenir. Dolayısıyla aynadaki mürekkep lekesi nasıl çıkar veya camdan mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusunun pek çok yöntemi vardır. Cam yüzey temizleyici veya deterjanlı su lekeyi temizlemek için yeterlidir. Yine de pratik bir yöntem arayışındaysanız karbonat ve diş macunu karışımı kullanmayı deneyebilirsiniz.

Arabada Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Araba koltuğuna dökülen mürekkep can sıkıcıdır. Aslında arabada mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusunu mürekkebin nereye döküldüğüne göre yanıtlamak gerekir. Arabanın koltuğuna dökülen mürekkebi koltuktan mürekkep çıkarma yöntemlerini deneyerek çıkarabilirsiniz. Koltuk deri ise deriden mürekkep lekesi nasıl çıkar başlığı altında sıraladığımız yöntemleri deneyebilirsiniz. Aracınızın kaportasına boya sıçramışsa şu yöntemleri uygulayabilirsiniz:

 • Alkolü veya ispirtoyu bir beze dökerek boyanın bulunduğu bölgeye uygulayın.
 • Asetonu mikrofiber bez kullanarak bölgeye sürün ve temizleyin.
 • Bir miktar kili suyla karıştırıp hamur kıvamında bir karışım elde edin ve bu karışımı lekenin üzerine bastırın.
 • Oksijenli suyu boyanın bulunduğu bölgeye uygulayın.

Tiner de lekeyi temizlemek için etkili olabilir; fakat tinerin inceltme özelliği vardır. Yani, kaportaya zarar verebilirsiniz.

Tavsiye ettik: Duvardaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar; Uzman Görüşü

Farklı yüzeylerdeki hemen her tür leke için deterjan veya temizleyici solüsyon bulmanız mümkündür. Ancak bazı anlarda bu ürünleri bulamayabilirsiniz. İşte bu noktada mürekkep lekesi nasıl çıkar bitkisel veya pratik yöntemler ile yanıtlanabilen bir sorudur. Siz değerli takipçilerimiz için mürekkep lekesini ne çıkartır konusuna tüm detaylarıyla değindik. Akmış mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusunu pek çok farklı yöntem tavsiye ederek yanıtladık. Mürekkep lekesini sıcak suyla veya kurutarak temizlemeye çalışmanız yöntem ne olursa olsun başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Buna özellikle dikkat etmenizi öneririz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Selen Özçep tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için kullanıcı deneyimi ve bilgiyi harmanlayarak tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken en iyi ürünleri titizlikle seçmekteyim.
Türkiye’de tavsiye sitesi arayışında öne çıkan bu sitede uzman kadrosunda sizlerin ürünlere dair soru işaretlerini gidermek üzere çalışmalar yapmaktayım. En iyi ürün, ihtiyacı karşılayandır ve kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte ürettiğim en iyi tavsiye içerikleri sayesinde en doğru ürün alternatifleri arasında seçim yapmanız kolaylaşacaktır.