Şık Bir Ev İçin Perde Tavsiyeleri

Perdeler evlerde sadece açık olan pencereleri kapatmak için kullanılmaz. Perde, eve dekoratif bir zenginlik verir. Evin en önemli yerlerinden biri olan pencerelerin nasıl dekora edildiği odanın karakterini, atmosferini ve stili hakkında bize bilgi verir. Bundan dolayı eve seçilecek perdeler oldukça önemli bir karardır.

Perde Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Ev dekorasyonunda önemli bir yere sahip olan perde seçiminde ilk yapılması gereken renk ve desen uyumunu yakalamaktır. Perdenin takılacağı mekânda mobilyaların rengi dikkate alınmalıdır. Örnek vermek gerekirse; salona perde alınacak ise burada bulunan mobilyaların, yer ve duvar malzemelerinin rengine uyum sağlamalıdır. Bunu hallettikten sonra sıra perdenin modeline gelinir. Seçilecek olan perdenin rengi ve kalınlığı eve girecek olan ışığın yoğunluğunu yakından etkileyecektir. İnce ve açık bir perde eve daha fazla güneş ışığının girmesini sağlayacaktır. Evin daha geniş görünmesi için duvar rengine paralel ve desenleri az olan perdeler seçilmelidir. Mekânın geniş gözükmesini isterseniz kombine kumaşlar ve katlamalı düz modeller tercih edebilirsiniz. Evinizdeki mobilyalar sade ise seçeceğiniz perdeler desenli olabilir. Bu tür perdeler eşyalarınıza canlılık katacaktır. Stor perdeler evinize modern bir hava katacaktır. Yalnız mobilyaların stor perdeler ile uyum sağlaması gerekir. Bu perdeler genel olarak az eşyalı ve sade mobilyalı evler için daha uygundur. Yaşadığınız mekân modern bir apartman dairesi ise perdeler düz ve rafine renkler olmalıdır. Köy evlerinde veya yazlık evlerde çiçek desenli perdeler, renkli stor ve dantelli perdeler daha hoş duracaktır. Ev, fazla güneş almıyorsa güneş ışığından daha fazla yararlanmak için yarım perde modellerini tercih edebilirsiniz. Yatak odalarında kullanılacak olan perdeler kalın ve koyu renk olursa mekâna dinlendirici bir hava hâkim olur. Çocuklu evlerde perde seçimi daha farklı olmalıdır. Kolay yıkanan, ütü istemeyen ve kornişler ile sağlamlaştırılmış klasik perdeler daha kullanışlıdır. Stor perdeler çocuklu evlerde birtakım güvenlik riskleri meydana getirebilir. Yaşadığınız mekân küçük ise perdelerin düz desenli canlı renklerden seçilmesi mekânı daha geniş gösterecektir. Perdeler ile uğraşmak istemeyen bayanlar için jaluzi modeller kurtarıcı olacaktır. Eviniz oldukça fazla güneş alıyorsa perdelerinizin ömrü kısa olabilir. Bunu engellemek için beyaz renk güneşlikler kullanabilirsiniz.

Yaşanılan mekânlarda perde seçimi karar verilmesi gereken en önemli bir konudur. Çünkü perdeler uzun bir süre kullanılmak için alınır. Bu düşünceden yola çıkarak seçilecek olan perdeler sağlıklı ve dayanıklı olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

halilb tarafından yazılmıştır

Website kurucusu ve SEO takım lideri. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiye ürünlerimizi derlemekteyiz. Bu tavsiyelerimiz de en iyi ürünleri seçmeye özen göstermekteyiz.
Türkiye de tavsiye ve en iyi ürünler önerisinde bulunan bir websitesiyiz. Bu önerilerimizi alanında uzman kadromuz ile oluşturmaktayız.
En iyi tavsiye listelerimiz yukarıda da belirttiğimiz üzere her ne kadar uzman kişilerce önerilse de kişiden kişiye değişiklik gösterebildiğinden dolayı birebir hizmet almadan kullanılmamalıdır. Bu her ne olursa olsun tüm en iyi tavsiye içeriklerinde geçerlidir.