sivilce nasıl geçer

Sivilce Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Yüzdeki ve vücuttaki sivilceler için doğal yöntemler arayan ve sivilcelere yüzde yüz çözüm ve krem ihtiyacı duyanlar için sivilce nasıl geçer yanıtladık.

Sivilceler için en hızlı çözüm arayışındakiler için sivilceler için doğal yöntemleri derleyerek sivilce nasıl geçer konusuna değindik.

Kıl kökleri veya derinin altındaki yağ üreten bezlerin, yani sebumun tıkanması, şişmesi veya enfekte olması sivilce oluşumuna sebep olur. Cilt sivilcelerine ne iyi gelir konusuna detaylıca değinmeden önce akne ve sivilce arasındaki fark konusuna açıklık getirelim. Akne, cildin gözeneklerinin tıkanması; sivilce ise tıkanmanın sonucudur. Akneyi yaygın görülen bir cilt hastalığı olarak ifade edebiliriz. Sivilce nedenleri çoğunlukla hormon seviyesindeki değişimler olsa da sigara kullanımı, yağlı ve çikolata gıdaların tüketimi gibi alışkanlıklar da sivilceye sebebiyet verebilir.

DİKKAT! Başkasına iyi gelen bir yöntem size iyi gelmeyebilir ve sivilcenin kesin tedavisi olmayabilir. Sivilce nasıl geçer sorusunun en doğru yanıtını dermatoloğunuz verebilir. Sivilceler ve lekeler için kesin çözüm dermatolog doktorun sivilce geçirme ilacı olarak önerdiği ilaçlardır. Özellikle de yüzdeki geçmeyen sivilce sorunu için doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuza danışana kadar sivilce nasıl geçer evde doğal yöntemler uygulayabilirsiniz.

Sivilce Türleri Nelerdir?

Sivilce lezyonun formuna göre sınıflandırılır. Derinin hemen altında çıkan küçük sivilceler beyaz nokta (beyaz baş); derinin daha üst tabakasındaki sivilce ise siyah nokta (siyah baş)olarak adlandırılır. Ağrılı ve tedavisi zor sivilce türleri şunlardır:

 • Papül: Pembe ve küçük
 • Püstül: Çevresi kırmızı ve iltihaplı
 • Nodül: Derinin altında, büyük ve acı verici
 • Kist: Derinin derininde büyük iltihaplı

Sivilce Ne Zaman Geçer?

Sivilceli cilde sahip olanlar sivilce ne zaman geçer merak eder. Maalesef sivilce ergenlik döneminden sonra da kırklı yaşlara kadar görülebilir. Yetişkinlerde sivilce daha çok kadınlarda, özellikle de regl dönemlerdir. Kadınlarda 25 yaş sonrasında çıkan sivilceler post-adolesan akne olarak tanımlanır.

Vücuttaki Sivilceler İçin Doğal Yöntemler

Sivilce sadece yüzde değil kolda, sırtta ve kalçada da çıkabilir. Sivilceler için en iyi çözüm hangisi yanıtlamadan önce vücutta çıkan sivilcelerin nedenlerine değinelim. Sırtta sivilce çıkmasının nedenleri genellikle cildin hava almasını önleyen iç çamaşırları ve 3 haftadan uzun süre nemli ortamda kalan banyo lifleridir. Kol ve boyun bölgesi de sırt gibi, yağ bezlerinin daha fazla salgılandığı bölgelerdir. Genel olarak bölgelere göre sivilcelerinin nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Boyun bölgesi: Hormonal dengesizlik
 • Omuz bölgesi: Stres
 • Göğüs bölgesi: Sindirim sistemi rahatsızlığı
 • Kol bölgesi: Vitamin
 • Karın bölgesi: Kan şekeri artışı
 • Genital bölge: Hijyen ve jilet
 • Bacak: Vücut losyonları
 • Bel: Uykusuzluk
 • Kalça: Hijyenik olmayan çamaşırlar

1. Sırttaki Sivilceler İçin Ne Yapılmalı?

Vücuttaki sivilceler için doğal yöntemler arayışı genellikle de sırttaki sivilceler için çözüm bulma isteğidir. Sırttaki sivilceye en kesin çözüm şudur: 2 su bardağı temiz suyu (arıtılmış su veya kaynak suyu) tencerede kaynattıktan sonra içine 1 adet portakalın kabukları ile 1 tutam biberiye otu ve adaçayını ekleyip kaynatın. 10 dakika dinlenmeye bırakın. Sürenin sonunda karışımı süzüp 1 fincan saf alkol ilave edin. Bir parça pamuğu bu karışıma batırıp sivilcelerinizin üzerine sürün. Bu işlemi sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa sivilceleriniz geçene dek tekrarlamalısınız.

2. Kollardaki Sivilceler Nasıl Geçer?

Koldaki sivilcelere en çok ne iyi gelir merak ediyorsanız aşağıdaki doğal çözümler aradığınız cevap olabilir:

 • Eşit oranda su ve elma sirkesini karıştırıp kolunuzdaki sivilceli bölgelere sürün. 10 dakika beklettikten sonra ılık suyla kolunuzu yıkayın ve temiz bir havlu ile kurulayın. Bu işlemi günde 2 veya 3 defa tekrarlamalısınız.
 • 1 yemek kaşığı şeker, 1 yemek kaşığı bal, 2 yemek kaşığı doğal yoğurt ve 1 yemek kaşığı mısır nişastasını karıştırıp macun haline getirip sivilceli kolunuza masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra suyla durulayın. Ardından çok yağlı olmayan bir nemlendirici krem uygulayın.      
 • 2 yemek kaşığı bal, 3 büyük yemek kaşığı öğütülmüş yulaf ve 2 yemek kaşığı tuzu karıştırıp macun haline getirip sivilceli kolunuza uygulayın. Yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra bol su ve sabun kullanarak durulayın.

3. Kalçadaki Sivilcelerden Kurtulma Yolları

Bazı kadınlarda kalçada da sivilce çıkar. Kalçadaki sivilcelerden kurtulma yolları şunlardır:

 • 3-4 adet ağrı kesici ilacı ezip ılık su ve yoğurta karıştırıp kalçanızın sivilceli bölümlerine sürün. Kuruduktan sonra yıkayın.
 • Limon suyu veya elma sirkesini kalçanızın sivilceli bölümlerine sürün. Yaklaşık 30 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıkayın.

Kalçanızda sivilce oluşmasını önlemek için pamuklu iç çamaşırı kullanın ve iç çamaşırınızı antialerjik deterjan ile yıkayın. Multivitamin ve çinko desteği alın.

4. Yüz Sivilcelerinden Kurtulma Yolları Nelerdir?

Sivilceler için kesin çözüm ilaç olsa da doğal yöntemler de sivilce sorunu çözümü olabilir. Peki, sivilce en iyi nasıl geçer, ne kullanmak gerekir? Aşağıda sıraladığımız yöntemler yüzdeki sivilce ve akneler nasıl geçer sorusuna yanıt niteliğindedir:

 • 1 damla çay ağacı yağını 1 çay kaşığı gül suyu ile karıştırın.  Pamuk kullanarak sivilcelerinizin üzerine uygulayın. Yaklaşık 15-20 dakika beklettikten sonra durulayın. Sivilce geçene kadar tekrarlayın.
 • 1 yemek kaşığı karbonat ve 1 yemek kaşığı limonun suyunu karıştırın. Cildinize uygulayıp yaklaşık 10 dakika bekletin. Ardından ılık suyla cildinizi durulayın. Bu işlemi, 3 aylık sürede haftada 1 veya 2 defa uygulamalısınız.
 • Elma sirkesi ve su karışımını pamuk yardımıyla cildinize uygulayın. Yaklaşık 10 dakika bekletip durulayın. Bu işlemi sabah ve akşam olmak üzere iki defa yapmalısınız.
 • Sivilce ve lekeler için doğal maske hazırlamak için 2 yemek kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı tarçını karıştırıp macun haline getirin. Temiz cildinize maskeyi uygulayın. Yaklaşık 15 dakika bekletip durulayın.
 • 1 kaşık gül suyu ve 1 kaşık balı karıştırıp sivilceli bölgeye uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bekletip durulayın.
 • 1 veya 2 adet aspirinin üzerine birkaç damla limon suyunu sıkıp ezin. Bu karışımı cildinize uygulayıp yaklaşık 15-20 dakika bekletip ılık su ile durulayın.
 • 1 yemek kaşığı yaş mayayı 1 yemek kaşığı süt ile ezin ve macun haline getirip temiz cildinize uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bekletip durulayın. Bu işlemi haftada bir defa uygulamalısınız.
 • Cadı fındığı yağını aloe vera jeliyle karıştırın. Cildinize gün içinde 2 defa uygulayın. Cadı fındığı bitkisi alerjiye neden olabilir. Bu nedenle uygulama öncesinde elinizin küçük bir kısmına uygulayıp 10 dakika bekleterek test yapın.
 • Aynısefa bitkisi sivilceleri tedavi etmekte başarılıdır. Bu nedenle sivilce geçirme kremi olarak aynısefa kremi kullanabilirsiniz.

Sivilce İçin Kür Tarifleri

Sivilce nasıl geçer doğal yöntemler İbrahim Saraçoğlu önerisi olsun istiyorsanız şu kürleri uygulayabilirsiniz:

 • Eşit miktarda maden suyu ve elma sirkesini karıştırıp pamuk yardımıyla cildinize uygulayın. 30 dakika beklettikten sonra yıkayın. Bu işlemi öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere günde 2 defa yapmalısınız.
 • 15-16 adet maydanozu blenderden geçirin. Üzerine 2 yemek kaşığı limon suyu ve 1 bardak su ilave edip karıştırın. Yeşil su haline gelen bu karışımı posasıyla birlikte kahvaltıdan 15 dakika önce tüketin. 5 gün aralık vererek 15 gün maydanoz kürü uygulamalısınız.
 • Küçük bir tencerede 1,5 su bardağı suyu kaynatın ve su kaynar haldeyken içine 1 tatlı kaşığı lavanta ekleyin. Tencerenin kapağını kapatıp demleyin. Sıcak haldeki çayı süzüp 15 gün boyunca akşam yemeğinden en az iki saat sonra 1 su bardağı kadar için.
 • Bir tencerede 1 litre suyu kaynatın ve su kaynar haldeyken içine 2 yemek kaşığı ceviz yaprağı ilave edin. Kısık ateşte 8 dakika demleyin. Ilıdığında cam bir kavanoza koyun. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa sivilceli bölgelere uygulayın. Bu karışımı her 3 günde bir taze olarak hazırlamalısınız.
 • Küçük ya da orta boydaki bir tencereye 1 su bardağı su koyup üzerine 1 çorba kaşığı cadı fındığı kabuğu ilave edin.
 • 1 paket kuru mayayı bir kâseye boşaltın. Macun haline gelinceye dek su ilave edin. Bu karışımı göz çevresi hariç cildinizin her yerine uygulayın. 1-2 dakika yüzünüzde bekletip soğuk suyla cildinizi yıkayın. Bu işlemi 2 defa düzenli bir şekilde uygulamalısınız.

Tavsiye ettik: Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Ahmet Maranki sivilcelere çözüm olarak şu kürü önermiştir:  ¼ kuru soğan ve 4 diş sarımsağı ezip karıştırın. Ortaya çıkan lapayı sivilcelerin üzerine uygulayın. Bir süre bekledikten sonra yıkayın.

Önemli bir organizasyon için hazırlanıyorsanız veya estetik açıdan da psikolojik olarak da sivilce sizi rahatsız ediyorsa 1 dakikada sivilceden kurtulma yöntemleri arayışına girebilirsiniz. Elbette sivilcelerden kesin kurtulma için de doğal yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Dakikalar içinde olmasa bile kısa sürede sivilcelerden kurtulma için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 • 1 tatlı kaşığı yoğurdun içerisine 5 damla limon sıkıp karıştırın. Bu karışımı temiz cildinize uygulayın. Kuruyup dökülmeye başlayınca ılık suyla yüzünüzü yıkayın.
 • Aloe vera bitkisinin bir dalını kesip ortadan ayırın ve içindeki jeli sivilcenin üzerine sürün.
 • İltihaplı sivilcelere çözüm: Bir diş sarımsağı suyu çıkana kadar ezip sivilcenin üzerine uygulayın. Yaklaşık 15 dakika bekletip durulayın. Bu işlemi sivilcenin iltihabı kuruyana kadar tekrarlamalısınız.
 • Sivilce için en etkili çözüm temiz bir bez veya kâğıt peçeteye sarılı buz küpleriyle soğuk kompres yapmaktır. Bu yöntemde buz küpünü saf su yerine salatalık suyu ile hazırlayabilirsiniz.

Sivilce İçin Hangi Doğal Sabun Kullanmalı?

Doğal sabunlar temiz içeriği sayesinde özellikle hassas ciltlere sahip olanların tercihidir. Peki, sivilce için hangi doğal sabun kullanmalı? Sivilce için genellikle antiseptik ve anti bakteriyel özellikteki kükürtlü sabun kullanılır. Sivilceye iyi gelen diğer doğal sabun çeşitleri ise şunlardır: Kekik sabunu, bıttım sabunu, çay ağacı sabunu, limon sabunu, keçi sütü sabunu, ardıç sabunu.

Bıttım sabunu hakkında ayrıntılı bilgi için: Bıttım Sabunu

Akneye İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Sivilce geçirme ilacı veya sivilcelerden kurtulma kremi kullanmak istemiyorsanız esansiyel yağlardan yararlanabilirsiniz.  Akneye iyi gelen bitkisel yağlar şunlardır: Bergamot yağı, kekik yağı, lavanta yağı, kuşburnu yağı, neroli yağı, jojoba yağı, biberiye yağı.

Diş Macunu Sivilce Geçirir Mi?

Yüzdeki sivilceler bir günde nasıl geçer konusunu araştırdığınızda gece uyumadan önce yüze diş macunu sürmek uyumak şeklinde yöntemlerle karşılaşabilirsiniz. Bu yöntem maalesef sanıldığı gibi faydalı değildir. Diş macunundaki kimyasallar cilt tahrişine, hatta sivilcenin yayılmasına sebebiyet verebilir. Dolayısıyla diş macunu sivilce geçirir mi sorusunu hayır olarak yanıtlayabiliriz.

Sivilce Nasıl Geçer; Uzman Görüşü

Sivilceleri nasıl yok edebilirim diye karar kara düşünüp yüzde ve sırtta çıkan sivilcelere çözüm arayan takipçilerimiz için pratik yöntemleri derledik. Yeni çıkan sivilce için acil çözüm olarak buz kompresini; iltihaplı sivilce için sarımsak kürünü; hem var olan sivilceleri iyileştirmek hem de yenilerin çıkmasını önlemek için kükürt sabunu kullanmanızı öneririz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Selen Özçep tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için kullanıcı deneyimi ve bilgiyi harmanlayarak tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken en iyi ürünleri titizlikle seçmekteyim.
Türkiye’de tavsiye sitesi arayışında öne çıkan bu sitede uzman kadrosunda sizlerin ürünlere dair soru işaretlerini gidermek üzere çalışmalar yapmaktayım. En iyi ürün, ihtiyacı karşılayandır ve kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte ürettiğim en iyi tavsiye içerikleri sayesinde en doğru ürün alternatifleri arasında seçim yapmanız kolaylaşacaktır.