Su Sebili Nasıl Temizlenir

Su Sebili Nasıl Temizlenir

Yaz-kış demeden sıcak veya soğuk suyu kolayca elde etmemizi sağlayan bu cihaz temel ihtiyacımız olan suyu bize istediğimiz şekilde sunmaktadır. Kapalı olmasından dolayı da suyun kirlenmesini önlemektedir. Her kullandığımız eşyanın ara ara temizlenmeye ihtiyacı olduğu gibi su sebili de böyledir. Hayatımızı oldukça kolaylaştıran su sebili nasıl temizlenir? İş yerinde, evimizde sıkça kullandığımız su sebilinin temizliğini kendimiz yapabilir miyiz ya da nasıl yaparız? Hepsini sizlere en kolay yöntemleriyle anlatacağız. Su sebilinin temizliğine sağlımız açısından çok dikkat etmeliyiz. Düzenli aralıklarla temizlemediğimiz takdirde mikrop ve zararlı organizmalar plastik olması sebebiyle de çok kısa sürede birikebilir. Bu durumda sağlığımızı tehdit eden bazı hastalıklara davetiye çıkarabilir. Su sebilini 3 ayda bir temizlemek yeterli olacaktır.

Su Sebili Nasıl Temizlenir

Su Sebilini Üzüm Sirkesi İle Temizleme

Damacananın üçte ikisini su ile doldurun ve bu suya da 1 litre üzüm,elma sirkesini boşaltın. Sebilin su pınarında su kalmış ise bu suyu mutlaka boşaltın. Daha sonra üzüm sirkesi ile karıştırdığınız damacanayı yerleştirin. Sebil açık iken her iki musluğu da açın ve damacanadaki suyun akmasını sağlayarak su sebili haznesini doldurun. 4-5 saat bekleyin, musluğu ara ara açarak sebilin içinin temizlenmesine yardımcı olun. Birkaç kez temiz suyu devir ettirmeyi unutmayın, sirkülasyon yaparak sirkeli suyun etkisini ortadan kaldırın. Sudan sirke tadının geçmesini sağlayın. Bu işlemlerin sonunda sebiliniz kullanıma hazırdır.

Su Sebili Nasıl Temizlenir

Su Sebili Temizleme İlacı Kullanarak Temizleme

Su Sebili temizleme ilacı ile de temizleme işlemini evinizde, işyerinizde kolayca yapabilirsiniz. Solüsyon veya toz halinde satılan bu ürünü sebilin su haznesine boşaltın. Temizleme ürününü döktükten sonra üzerine 2 litre su dökün. 1 saat geçtikten sonra iki musluğu da açın ve suyu akıtın. Bu işlem sonunda iki musluktan da birkaç defa temiz su akıtın ve kimyasal ilacın arındığından emin olun. Tamamen arındığından eminseniz sebili kullanabilirsiniz.

Eğer sebilin temizliğini kendiniz yapamıyorsanız bu işi özel olarak yapan firmalardan yardım almalısınız. Firmalar sebilleri genellikle ozon ile temizlemektedir. Temizlik aleti kullanarak su sebilini temizleyen firmalar, aletin havadan ozon üreten ve sebilin içine ileten sistem ile en güvenilir şekilde temizliğini yapmaktadır.

Su Sebilinin nasıl temizlendiğini tarif etsek de bu hususta dikkat edilmesi gereken püf noktalar vardır.

Su Sebilinin Temizliğinde Önemli Püf Noktalar;

  • Sebil temizliği duzenli aralıklarla 3 ayda bir yapılmalıdır. Özelikle yaz aylarınca sıkça kulladığımız soğuk su akan musluğu temizlik yapılmaması durumunda yosun tutmakta ve suyun kokusunu değiştirmektedir. Sağlığımız açısından sakıncalı bir durumdur.
  • Sağlığımız açısından her alanda doğal olanı tercih ettiğimiz gibi bu konuda da sirke veya üzüm temizliğini tavsiye ederiz. Kimyasal ilacın sebilden temizliği de oldukça zordur.
  • Buhar basınçlı temizleyici aletleri sebilin yapısını bozacağından kullanılması sakıncalıdır.
  • Sebilin dış yüzeyini temizlerken fişinin takılı olmamasına ve elektrik ile bağlantısının kesilmiş olduğuna dikkat ediniz. Dış yüzeyini temizleme suyunu karbonat ve yemek sodası karışımı yumuşak bir bezle silin.Kesinlikle dış yüzeyine de deterjan ve kimyasal madde kullanmayın.
  • Sebilde kullandığınız damacana suyun kalitesi ve ph değeri de dikkat edilmesi gereken başka bir husustur. Çünkü suyun kalitesi sebilin temiz olarak uzun süre kullanılmasına yardımcı olacaktır.
  • Sebilin temizliğini kendiniz yapamıyorsanız bu konuda mutlaka yardım almanız, aralıklarla temizliğini başkasına ya da bu işi yapan temizlik firmalarına yaptırmanız gerekmektedir.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Selen Özçep tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için kullanıcı deneyimi ve bilgiyi harmanlayarak tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken en iyi ürünleri titizlikle seçmekteyim.
Türkiye’de tavsiye sitesi arayışında öne çıkan bu sitede uzman kadrosunda sizlerin ürünlere dair soru işaretlerini gidermek üzere çalışmalar yapmaktayım. En iyi ürün, ihtiyacı karşılayandır ve kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte ürettiğim en iyi tavsiye içerikleri sayesinde en doğru ürün alternatifleri arasında seçim yapmanız kolaylaşacaktır.