Tost Makinesi Nasıl Temizlenir?

Tost Makinesi Nasıl Temizlenir?

Özellikle sabah kahvaltısında sıcak bir tostu en az çocuklar kadar bizlerde çok severiz. Ya da  çok acıktığımızda yemek yapmak uzun süreceği için çoğu zaman hemen bir kaşarlı tost yapıveririz. Çocuklar kahvaltıyı sevmese bile sıcak bir sucuklu, kaşarlı ya da domatesli peynirli tosta hayır diyemezler. Tost makineleri hayatımızın olmazsa olmazı gibi oldu. Günlük hayatımızda tost makinesini sıkça kullanırız. Bu nedenle de çok çabuk kirlenir ve temizlenmesi gerekir. Tost makinesi nasıl temizlenir acaba diye hepimiz düşünmüşüzdür. İster seramik ister döküm ister de sanayi tipi olsun tost makinelerinin temizliği oldukça kolaydır. Tost makinemizin temizliği hem sağlığımız açısından hem de makinemizin uzun ömürlü olması açısından çok önemlidir.

Tost Makinesi Nasıl Temizlenir?

Eskiden elektriksiz çalışan ocak üzerinde ısıtılarak kullanılan pratik tost makineleri vardı. Hatta makine demeyelim tost aletleri vardı. Bu aletlerin içi teflon olmadığı için çok yapışma oluyor ve temizliği de haliyle çok zor oluyordu. Hala bu aletlerin satıldığı yerler var, elektriğin olmadığı yer ve zamanlarda kullanılan çok pratik ve kullanışlı tost aletlerdir. Hayatımızın her alanında günden güne teknolojinin gelişmesiyle birlikte tost makineleri de gelişti. Bu makinelerin temizliği de sorun olmaya başladı. Tost makinesi nasıl temizlenir sorusuna cevap bulmak için öncelikle tost makinenizin özelliğini bilmeniz gerekir. Kullandığınız tost makinelerinin temizliğini modelini düşünerek ikiye ayırabiliriz. Tostumuzu koyduğumuz aparatın çıktığı modeller, aparatı çıkmayan modeller şeklinde gruplandırabiliriz.

Aparatı Çıkan Modellerde Tost Makinesi Nasıl Temizlenir?

Tost Makinesi Nasıl Temizlenir?

Tostumuzu koyup pişirdiğimiz aparatlar genellikle teflon ya da döküm olabilir. Öncelikle kullanma kılavuzunu okuyun. Bu aparatları nasıl çıkaracağınız ve takacağınız mutlaka orada yazıyordur. Bu parçalar genellikle bulaşık makinesinde yıkanabilir özellikte olmaktadır. Ama siz elde yıkamak isterseniz öncelikle tost makinesinin fişini prizden çekin ve elektrik bağlantısı mutlaka kesilmiş olsun. Eğer tost makinesi sıcaksa cihazınızın soğumasını bekleyin. Sonra kullanma talimatına uygun olarak pişirme aparatını çıkarın.

Tost Makinesi Nasıl Temizlenir?

Yeni çıkan tost makinelerinin içindeki kalıntıları çıkarmak için tarak şeklinde plastik bir aleti vardır. Eğer sizin tost makinenizin de bu tarz plastik aleti varsa bununla kalıntıları sıyırarak uzaklaştırabilirsiniz. Yoksa eğer tahta-plastik spatula yardımı ile tost makinenizin içindeki plakalara yapışmış lekeleri kazıyarak çıkarabilirsiniz. Üzerinde çok yağ ve ya yanık kalmışsa sıcak su dökün. Yağlar erir ve dökülür. Böylece sizin için temizlenmesi daha da kolaylaşmış olur. Yumuşayan yanık kalıntısını da hemen bir kağıt havlu ile alın ve üzerini bulaşık deterjanlı sünger ile ovun. Geçmezse yağ çözücü sıkıp biraz bekletin çizmez bulaşık süngeri ile silin ve iyice durulayın. Tost makinenizi tekrar fişe takmadan önce iyice kurulayın öyle takın. Suyun vereceği hasarı önlemek, herhangi bir arıza ve kazaya sebebiyet vermemek adına cihazınızın ıslak kalmadığından kesinlikle emin olmalısınız.

Aparatı Çıkmayan Modellerde Tost Makinesi Nasıl Temizlenir?

Tost Makinesi Nasıl Temizlenir?

Aparatı çıkmayan tost makinelerinin temizliği biraz daha zordur. Çünkü makine suyla temasa gireceği için bu modellerin temizliğinde çok daha dikkatli olunmalıdır. Öncelikle tost makinemizin fişini prizden çekelim ve cihazınızın soğumasını bekleyin. Bu arada kullanma talimatını okumayı tost makineniz hakkında yeterli bilgi sahibi olmayı unutmayın. Kesinlikle su almaması gereken yerlere daha dikkat etmeli ve kısımlara su sızmamasına özen göstermelisiniz. İlk olarak tost yaptığınız yeri kağıt havluyu biraz ıslatıp üzerindeki kalıntıları alarak temizleyin. Bez kullanacaksanız nemli bez kullanmaya dikkat edin. Çünkü bezinizin çok ıslak olması makineye su akmasına sebep olur. Bulaşık deterjanlı süngerinizin suyunu iyice sıkıp makinemizin iç yüzeyini onunla silin. Sonra nemli bezle durulayıp kuru bezle de cihazınızı kurulayın.

Tost makinemizin dış temizliği içinde dış yüzeyini nemli bezle silip kurulayabilirsiniz. Tost makinenizin temizliğini ara ara mutlaka yapmalı ve ihmal etmemelisiniz. Tost makinenizi uzun süre temizlemeden kullanırsanız orada biriken yağlar sağlığınızı tehlikeye sokabilir. Bu nedenle her kullanımdan sonra hemen temizlemek daha sağlıklı olacaktır.

Tost Makinesi Nasıl Temizlenir?

Eğer her tost yedikten sonra temizlik yapmak zor geliyorsa size çok pratik bir önerimiz daha var. Pasta yaparken kullandığınız yağlı pişirme kağıdı tost makinemizin içine serip tostunuzu arasına koyup pişirirseniz böylece makinenizi hiç kirletmeden kullanmış olursunuz. Tostunuz pişince kullandığımız kâğıdı içindeki kalıntı ve kırıntılarla sarıverip atın. Bu yöntemle makineniz tertemiz kalacaktır.

Tost Makinesi Nasıl Temizlenir?

Diğer bir yöntemde tost makinenizin içindeki plakalara uygun olarak alüminyum folyoyu kesp yerleştirmektir. Bu yöntem sayesinde de tost makineniz oldukça temiz kalacaktır. Ancak alüminyum folyo yöntemi tostu nemlendirdiği için çoğu kişi tarafından tercih edilmemektedir. Yağlı pişirme kağıtları tost makinesi için daha çok kullanılmaktadır. Özellikle aparatı çıkmayan makinelerin temizliği biraz daha zor ve tehlikeli olduğu için yağlı kâğıt yöntemini uygulamak daha kolay ve pratik olacaktır.

Hangi marka ve model olursa olsun tost makinelerinin temizliğinde genel olarak çok fazla su kullanmaktan kaçının. Ayrıca makinenizi aşındırıcı kimyasal malzemelerden uzak tutmaya ve bulaşık teli kullanmamaya da özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

halilb tarafından yazılmıştır

Website kurucusu ve SEO takım lideri. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiye ürünlerimizi derlemekteyiz. Bu tavsiyelerimiz de en iyi ürünleri seçmeye özen göstermekteyiz.
Türkiye de tavsiye ve en iyi ürünler önerisinde bulunan bir websitesiyiz. Bu önerilerimizi alanında uzman kadromuz ile oluşturmaktayız.
En iyi tavsiye listelerimiz yukarıda da belirttiğimiz üzere her ne kadar uzman kişilerce önerilse de kişiden kişiye değişiklik gösterebildiğinden dolayı birebir hizmet almadan kullanılmamalıdır. Bu her ne olursa olsun tüm en iyi tavsiye içeriklerinde geçerlidir.