en iyi meslekler

Türkiye’deki En İyi Meslekler Hangileri?

Kim istemez en iyi maaşlı mesleklerde çalışmak. Bu yazımızı dünyada ve Türkiye’de en iyi meslekler hangileri merak edenler için hazırladık.

Dünyadaki ve Türkiye’deki en iyi meslekleri detaylıca irdelemek istiyorsanız; en yüksek puanlı, en iyi kazanan meslekler hangileri gibi soruların yanıtları yazımızın devamında!

Dünyanın en iyi mesleği nedir sorusunun tek bir yanıtı vardır: Kişinin mutlu olduğu, iş yaşam dengesini sağlamakta güçlük çekmediği ve maddi sıkıntıya girmediği meslek. Bununla birlikte Türkiye’de meslekler; en iyi bayan meslekleri ve en iyi erkek meslekleri şeklinde kategorize edilir. Elbette cinsiyetin mesleklere yatkınlık bakımından etkisi yadsınamaz; fakat meslekleri farklı pek çok etmenle birlikte değerlendirmek gerekir.

Biz de sizin için Türkiye şartlarında en iyi meslekler nelerdir gibi soruları yanıtlayarak meslekleri mercek altına aldık.

En İyi Maaş Alan Meslekler

1. Pilot

en iyi meslekler
pilot olmak

Türkiye’deki en iyi meslekler listemizde ilk sırada farklı bir meslek göreceğinizi tahmin etmiş olabilirsiniz; fakat pilotluk mesleği son yılların en gözde mesleğidir. Pilot olmak için lisans eğitimi almış olmak da gerekmez.  45 saatlik uçuş eğitimini tamamlayanlar, pilotluk sınavını başarıyla tamamlayıp PPL lisansı aldığında pilot olarak görev yapabilir. Elbette savaş ve helikopter pilotluğu için farklı kriterler aranır. Adli sicili temiz olup boyu 165 cm’den kısa ve 190 cm’den uzun olmayan sağlıklı kişiler, şartları PPL lisansı varsa bu mesleği icra ederek ayda asgari ücretin 15-20 katına kadar kazanç sağlayabilir.

2. Uzman Doktor

en iyi meslekler
uzman doktor olmak

Tıp biliminde her gün yaşanan yeni buluşlar nedeniyle doktorluk,  onlarca dala ayrılmıştır. En yüksek puanlı meslekler arasında bulunan doktorlukta maaş da branşa göre değişir. Elbette tek kriter branş değildir. Kamuda çalışan doktorun maaşında, uzmanlaştığı branşın yanı sıra; hizmet bölgesi, girdiği ameliyatlar ve tutulan nöbet süreleri belirleyicidir. Özel sektörde de branş ve uzmanlık seviyesi önemlidir.

Doktorlukta bölümler; cerrahi, dahili ve laboratuvar olmak üzere üç gruba ayrılır. En çok kazandıran doktorluk branşları cerrahi grubunda genel cerrahi ve damar cerrahidir. Dahili grupta kardiyoloji ve hematoloji; laboratuvar grubunda ise radyoloji çok kazandırır. Dolayısıyla her doktorluk branşı en iyi maaş alan meslekler grubunda yer almaz. Bir profesör doktor aylık 31 bin liraya kadar kazanç sağlayabilir. Bir diyetisyenin en yüksek aylık kazancı ise asgari ücretin 3 katını bulabilirken özel muayenehanesi olan diyetisyenlerimiz ise gelirlerini asgari ücretein 10 katını buldurabiliyor.

3. Yeminli Mali Müşavir

en iyi meslekler
yeminli mali müşavir olmak

1985 yılında 3065 sayılı Katma Değer Vergisi (KDV)  Kanunu yürürlüğe girdiğinde Maliye Bakanlığı’nın vergi inceleme elemanlarının sayısal yetersizliği finansman sıkıntısına yol açmıştır. Bu durum ve pek çok neden YMM ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bu mesleği icra edenler, mükellef ile devlet arasında köprü vazifesi görür. Dolayısıyla bu meslek özel sektörde de olsa kamu hizmeti niteliği taşır. Bir yeminli mali müşavir de tıpkı profesör doktor gibi aylık asgari ücretin 10 katına kadar kazanç sağlayabilir.

En İyi Ticaret Meslekleri

1. E-ticaret Uzmanı

en iyi meslekler
e-ticaret uzmanı olmak

Türkiye’de pandeminin de etkisiyle online alışverişe olan ilgi artmıştır. Bu durum e-ticaret hacminin büyümesini sağlamıştır. E-ticaret kısa sürede en iyi gelirli meslekler arasında yerini almıştır. E-ticarette özellikle de cep telefonu aksesuarları ve bilgisayar yan ürünleri, güzellik ürünleri, organik ürünler, anne bebek ürünleri, dekorasyon ürünleri ve mutfak eşyaları çok kazandırır. Şirketler online alışverişe olan ilgi artınca e-ticaret birimlerini oluşturmuşlardır. Bir e-ticaret uzmanı aylık asgari ücretin 3 katından fazla kazanç sağlayabilir. E-ticaret uzmanlığı aynı zamanda gelecekte en iyi meslekler nelerdir diye sorulduğunda ilk akla gelen mesleklerdendir.

2. Genel Müdür

en iyi meslekler
genel müdür olmak

Genel müdürlük aslında genel bir meslek adıdır; pek çok farklı lisans bölümü mezunları genel müdür olarak görev yapabilir. Bu pozisyonunda çalışan biri aylık asgari ücretin 10-15 katına kadar gelir elde edebilir. Dolayısıyla en iyi para alan meslekler arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Geleceği En İyi Meslek Dalları

1. Veri  Analisti

en iyi meslekler
veri analisti olmak

Bilişim teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte büyük veri kavramı hayatımıza girdi. Dolayısıyla veri analisti hemen her sektörde ihtiyaç haline geldi. Görev tanımını en basit şekilde, verileri bilgiye dönüştürmek şeklinde tanımlayabileceğimiz veri analistliği en iyi meslek dalları arasında bulunur. Aylık kazancı asgari ücretin 5 katını bulabilir.

2. Yapay Zeka Mühendisliği

en iyi meslekler
yapay zeka mühendisi olmak

Yapay zeka ve veri mühendisliği birbirinden beslenen mesleklerdir. Sınırlı sayıda üniversitede yapay zeka mühendisliği bölümü vardır. Bu üniversitelerden mezun olan kişiler yapay zeka alanında kendini geliştirmelidir. Ülkemizde mesleğin maaş bilgisine ulaşamadık; fakat teknolojinin en gelişmiş olduğu ülkeler arasında bulunan ABD’de en düşük yıllık gelir asgari ücret gelirinin 10 katına kadar kazanabilir. Bunu dolar olarak düşündüğümüzde ciddi bir gelirdir. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarsa da dünyadaki en iyi meslekler sıralaması yapıldığında ilk sıralarda yapay zeka mühendisliğini görebilirsiniz.

3. Dijital Pazarlama Uzmanı

en iyi meslekler
dijital pazarlama uzmanı olmak

Dijital pazarlama uzmanlığı, dijital dönüşümün ve dijitalleşmenin hız kazandığını göz önünde bulundurduğumuzda şu anda da Türkiye’de en iyi meslekler arasında bulunur. Neredeyse tüm firmalar SEO, Google Analytics, banner reklamları ve web sitesi kullanır. Bu nedenle dijital pazarlama uzmanlarına çok daha fazla ihtiyaç duyulacaktır. Bir dijital pazarlama uzmanının aylık kazancı asgari ücretin 3-5 katına ulaşabilir.

Tavsiye ettik: Makale Yazarak Para Kazanma

En İyi Serbest Meslekler

1. Vloggerlik

en iyi meslekler
vloger olmak

Sosyal medyanın yoğun kullanımı sayesinde vlogger’lık mesleği türemiştir. Hatta 18 yaşın altında olup binlerce takipçisi olan kişiler vardır. Hesaplamalar kanalın türüne, abone sayısı ve izlenme oranına göre değişir. Örneğin, Türkiye’nin en çok abonesi (15.4 milyon) bulunan bireysel kanalın sahibi olan Enes Batur Sungurtekin’in yıllık kazancı dolar olarak asgari ücretin 100 katından fazla olabilir. Youtube platformunun türettiği bir başka meslek de video editörlüğüdür. Bir video editörünün aylık kazancı asgari ücretin 5 katına ulaşabilir. Dolayısıyla video içerik üreticiliği ve video editörlüğü en iyi parası olan meslekler arasında sayılabilir.

2. Tavuk Yetiştiriciliği

en iyi meslekler
tavuk yetiştiriciliği yapmak

Tavuk yetiştiriciliği de e-ticaret sektörü gibi pandeminin etkisiyle gözde haline gelmiş mesleklerden biridir. Tarım ve Orman Bakanlığınca sağlanan organik tarım desteklemeleri sayesinde de organik yumurta tavukçuluğuna ilgi artmıştır. Özellikle cins tavuklara çok rağbet vardır. Tavuk çiftliği kuranların 1000 adet tavuk ile aylık asgari ücretin 5 katına varan gelir kazanması mümkündür.

3. Oyunculuk

en iyi meslekler
oyuncu olmak

Oyunculuk en iyi serbest melekler arasında bulunur. Bir oyuncu tecrübesine ve projeye göre bölüm başı aylık asgari ücretin 50-75 katına kadar kazanma fırsatına sahip olur. Oyuncu olmak istiyorsanız en iyi cast ajansları listemize göz atmanızı öneririz.

Tavsiye ettik: En İyi Cast Ajansları

Meslek Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meslek seçiminde kültürün, cinsiyetin, sosyo-ekonomik koşulların etkisi vardır. Oysa toplum baskısı gibi nedenlerle tercih edilen meslek, en iyi meslek de olsa iş hayatında mutsuzluk getirecektir. Bu nedenle meslek seçimi, insanın hayatındaki en kritik dönüm noktalarından biridir. Meslek seçerken dikkat edilmesi gereken, mesleği, sektörü ve okunmak istenen üniversiteyi anlamaktır. Meslek seçiminde burçların en iyi olduğu meslekler dahil olmak üzere ilgi ve yeteneklerinizi kapsayan her şeyi değerlendirmelisiniz. Aşağıdaki sorulara yanıt bularak; en iyi meslekler arasında kişisel özelliklerinize, ilgi alanlarınıza ve yeteneklerinize en uygun mesleği tercih edebilir ve mutlu bir iş hayatı yaşayabilirsiniz.

  • En iyi maaşlı meslekler hangileri?
  • Önü açık en iyi meslekler, geleceğin meslekleri hangileri?
  • En iyi itibarlı meslekler hangileri?
  • Mesleğin gerektirdiği kişisel özellik ve yetenekler neler?
  • Mesleğin ve sektörün olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?
  • Ataması en iyi olan meslekler hangileri?
  • Üniversitenin bulunduğu şehirde ulaşım ve konaklama durumu nasıl?
  • Üniversite, öğrencilerine hangi imkanları sunuyor?
  • Tercih etmek istediğiniz üniversitede okunabilecek en iyi meslekler hangileri?

Uzman Görüşü

Hangi mesleği yapmak istediğinize karar verirken size yardımcı olmak için Türkiye’de en iyi meslekler ve maaşları hakkında bil verdik. Bu sayede en iyi iş bulan meslekler ve en iyi paralı meslekler arasında kararınızı kolayca verebilirsiniz. En iyi para hangi meslekte veya en iyi kariyer meslekler hangileri sorularını yanıtlamadan önce kişiliğinize ve yeteneklerinize en uygun mesleğin hangisi olacağına karar vermenizi öneririz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
meslek onerisi
meslek onerisi
7 yıl önce

gayet başarılı bir çalışma elinize sağlık

Fatih SÖĞÜT tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken deneyim çerçevesinde tüm kategorilerde en iyileri seçmekteyim.
Satın alma süreci kimi zaman bilgi eksikliği nedeniyle uzun zamana yayılabilir. Objektif bakış açısıyla ürün nasıl kullanıcı deneyimi oluşturur ve diğer modellerden farkı nedir sorularına yanıt veriyorum. Bu sayede süreci kolaylaştırarak ihtiyacınıza en uygun ürüne bütçenizi sarsmadan da sahip olabilmenizi sağlıyorum.