Menu

Uçuk Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Kış aylarında daha fazla araştırılan ağız içi, dilde veya dudakta uçuk nasıl geçer gibi uçuk şikayetleri olanlar için uçuğa ne iyi gelir yanıtladık.

uçuk nasıl geçer

Dudaktaki uçuk nasıl geçer öğrenmek isteyenler için, uçuk tedavisi hakkında detaylara değindik ve uçuk nasıl geçer en hızlı çözüm nedir gibi soruları yanıtladık.

Uçuk hakkındaki detaylara değinmeden önce uçuk ne demek açıklayalım. Uçuk, daha çok dudakta görülen içi sıvı dolu kabarcıklardır. Uçuk virüsü (Herpes simpleks) nedeniyle genital bölgede veya yüzde uçuk çıkması, hem erkeklerde hem de kadınlarda çok rastlanılan can sıkıcı bir durumdur. Hem neden olduğu sıkıntı hem de bulaşıcı bir rahatsızlık olması nedeniyle, uçuk çıkacağı anlaşıldığı anda dudak uçuğuna ne iyi gelir, uçuk nasıl çabuk geçer soruları gündeme gelir.

Uçuk, yaygın bir viral cilt enfeksiyonudur. Siz de uçuk nasıl geçer evde ne yapılabilir bir an önce öğrenerek bu sorundan kurtulmak istiyorsanız doğru sayfadasınız. Türkiye’nin en iyi tavsiye sitesi olarak, sizler için uçuk çıkması nasıl önlenir sorusunu yanıtlayarak uçuk çıkmadan önce önlem almanızı; uçuğu ne tetikler ve uçuk neden çıkar gibi soruları yanıtlayarak sorunun kaynağını öğrenmenizi sağlıyoruz. Bahsettiğimiz uçuk için doğal yöntemler sayesinde bu sorundan hızlıca kurtulabilmenize yardımcı oluyoruz.

Uçuk Virüsü Nedir, Uçuk Neden Çıkar?

Her hastalıkta ilaçlı veya bitkisel tedavi yöntemi belirlemeden önce sorunun kaynağını belirlemek, sorunun aslında ne olduğunu bilmek önemlidir. Dolayısıyla uçuk geçirme yöntemleri sıralayıp uçuk veya uçuk izi nasıl geçer yanıtlamadan önce uçuk virüsü hakkındaki detaylara değinelim. 

Halk arasında uçuk şeklinde ifade edilen cilt enfeksiyonu, Yunanca sürünmek anlamına gelen Herpes simpleks ismindeki bir virüsten kaynaklanır. Herpes simplex virüsünün iki tipi vardır. Birinci tip en sık görülen tiptir. Bu tipte uçuk, yüz bölgesindeyken; ikinci tipte uçuk genital ve anal bölgededir.

Uçuk Kaç Günde Geçer?

Uçuk çıktığında ilk gündeme gelen soru uçuk kaç günde geçer sorusudur ve hemen uçuk neyle geçer konusunda arayış başlar. Uçuk, virüsle teması takip eden 1-3 haftada çıkar. Uçuğun iyileşmesi de bir o kadar uzun sürebilir. Hızlı ve ani ortaya çıkan ve genellikle dudakta görülen uçuk, krem veya doğal yöntemler ile kısa sürede iyileşir.     Uçuk çıktığında bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler, E vitamini açısından zengin besinle yoğurt gibi probiyotikler ve istiridye, kırmızı et gibi çinko içeren besinler tüketmek gerekir.

Göz Kenarında Uçuk Nasıl Geçer?

Yüzde uçuk çıkar mı diye merak edenlere kötü haber: Yüz bölgesinde burun kenarı ve göz kenarında da uçuk çıkması mümkündür. Peki, göz kenarında uçuk nasıl geçer? Göz kapağında şişlik ve kaşıntıya bağlı kızarıklık, ışığa hassasiyet, göz sulanması gibi semptomlarla kendini belli eden göz uçuğu, kalıcı görme kaybına bile neden olabilir. Dolayısıyla tedavi edilmesi kritik önem taşır. Tedavi yöntemi ise göz damlası ve kremdir. Uçuk kremi; bakteri seviyesini düşürmeyi sağlarken; göz damlası görme hasarını en aza indirmeyi sağlar.

Makatta Uçuk Nasıl Geçer?

Anüs çevresinde ağrılı kabarcıklar genital uçuk olarak adlandırılır. Makatta uçuk nasıl geçer sorusunun en doğru yanıtı doktordadır. Dermatoloji, iç hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, kadın doğum hastalıkları veya üroloji uzmanı tarafından verilen ilaçlar en iyi sonucu verir. Yaklaşık 20 dakika ılık suda oturmak da faydalı bir yöntemdir.

Dildeki Uçuk Nasıl Geçer?

Özellikle ağız hijyeni zayıf olan kişilerde dilde uçuk çıkabilir. Dolayısıyla dilde aft ve uçuk nasıl geçer merak edilir. Dildeki uçuk nasıl geçer sorusunun tek yanıtı ilaçlar değildir.  Diş veya kulak burun boğaz doktorunun önerdiği ilaçların yanı sıra doğal yöntemlerden yararlanmak mümkündür. Dilde acı ve yanma hissi, hassasiyet sorunu yaşıyorsanız yaraları iyileştirmek için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz:

 • Yarım çay bardağı suya 15 damla propolis damlatın. Karışımdan bir yudum alın ve 7-8 saniye ağzınızda bekletip yutun. Aynı günün akşamı, 7-8 adet karabaş otunu suya atarak demleyin ve için.
 • Ağrıyı hafifletmek için kabartma tozu ve ılık suyu macun haline getirip dilinizde 1 dakika bekletin. Bekleme süresinin sonunda dilinizi ılık suyla durulayın.
 • 1 fincan ılık suya 1 çay kaşığı tuz ekleyip karıştırın ve  ağzınızı günde üç, dört defa yıkayın.
 • Adaçayı gargarası yapın veya adaçayı bitkisini çay olarak demleyerek tüketin.
 • 1 su bardağı suyun içine, 1 yemek kaşığı sumak ekleyin ve kaynatın. Bu suyla ağız gargarası yapın.

Dil yaralarını önlemek için; mümkün olabilirse stresten uzak durmaya çalışın, sigara alışkanlığınız varsa bırakın ve ağız hijyenine dikkat edin.

Genital Uçuk Nasıl Geçer?

Vajinada çıkan uçuk, genital herpes olarak adlandırılır. Genital herpes, vajinal, anal veya oral seks ile bulaşır. Birden fazla partneri olanlarda görülen genital uçuk nasıl geçer konusunda makatta olduğu gibi ılık suda 20 dakika oturmak ve ilaç kullanmak en etkili çözümdür. Vajinada uçuk nasıl geçer evde ne yapılabilir merak edenler için yöntemler şunlar:

 • Birkaç diş sarımsağı uçuk olan bölgeye sürüp 15 dakika bekletin. Sürenin sonunda ılık suyla yıkayın. Bu işlemi günde 2 defa tekrarlayın.
 • Bir avuç Nim yaprağını yıkayıp havanda dövün. Sorunlu bölgeye sürüp en az 30 dakika bekletin. Sürenin sonunda ılık suyla yıkayın. Bu işlemi günde birkaç defa tekrarlayın.
 • Pamuğu karbonata batırıp uçuğun üzerini kapatacak şekilde sürün ve 1 saat bekledikten sonra ılık suyla yıkayın. Bu işlemi günde 2 defa tekrarlayın.
 • Buzu ince bir havluya sarıp uçuğun üzerinde 10 dakika bekletin. 3-4 saatte bir yeni buz kullanarak işlemi tekrarlayın.

Ağızdaki Uçuk Nasıl Geçer?

Ağızdaki yaralar 1 veya 2 hafta içerisinde kendiliğinden geçebilir. Yine de doktora göstermekte fayda var. Çünkü ağızdaki uçuk nasıl geçer sorusunun yanıtı antibiyotik veya gargara da olabilir. Ağız içi uçuk nasıl geçer sorusunun bir yanıtı da misvaktır. Misvak hem ağız içi yaraların oluşmasını önleme hem ağız kokusunu önleme hem de dişleri beyazlatma etkisi gösterir. Ayrıca; peygamber Efendimiz (S.A.S) şöyle buyurmuştur: “Misvak ile dişler temizlenerek kılınan namazın fazileti, misvaklanmadan kılınan namazdan yetmiş kat fazladır.”

Bebeklerde Uçuk Nasıl Geçer?

Bebeklerde uçuk, ebeveynler için endişe kaynağıdır, hatta bebeklerde uçuk tedavisi var mı merak edilir. Elbette bebeklerde uçuk nasıl geçer sorusunun tek bir yanıtı vardır: Bölgeye antiviral krem uygulamak.

Hamilelikte Uçuk Nasıl Geçer?

Hamileyseniz uçuk çıktığında uçuk yarası nasıl geçer diye endişelenebilirsiniz. Özellikle gemital uçuk normal doğum yapmaya engel olabilir. Hamileliğin ilk 3 ayında vücudun herhangi bir bölgesinde çıkan uçuk bebeğe enfeksiyon bulaşmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle hamilelikte uçuk yarası nasıl geçer sorusunun en doğru cevabı kadın doğum uzmanındadır.

Hamilelik döneminde, uçuk ilacı dâhil her türlü ilacı doktor gözetiminde kullanmak gerekir. Hamilelikte uçuk için doğal yöntemleri denemek isterseniz şu yöntemleri uygulayabilirsiniz:

 • Uçuğa buz sürmek
 • Melisa yağı ya da çay ağacı yağı sürmek
 • Lysine amino asidi, hasar görmüş dokuların yenilenmesinde etkilidir. Bu amino asidi içeren gıdalar şunlar: Kırmızı et, balık eti, tavuk eti, süt, yumurta, peynir, patates, maya, bezelye, fasulye.

Uçuk Lekesi Nasıl Geçer?

Uçuk yarasının içindeki sıvı leke oluşmasına neden olur. Bu durumda da uçuk lekesi nasıl geçer sorusu gündeme gelir. Uçuk yaralarına ne iyi gelir sorusunun beş farklı yanıtı var: Süt, diş macunu, Mayıs papatyası, ceviz yaprağı, meşe kabuğu.  Diş macununu direkt olarak, sütü ise pamuk yardımıyla uçuğun üzerine sürebilirsiniz. Mayıs papatyası ve meşe kabuğunda ise aslında çay hazırlamanız gerekir.

 • 15 gram meşe kabuğu, 4 bardak su ve 20 gram ceviz yaprağını harmanladıktan sonra 15 dakika boyunca kısık ateşte kaynatın. Soğuduktan sonra uçuk lekesinin üzerine sürün. Bu işlemi sabah ve akşam olmak üzere 2 defa yapmalısınız.
 • 1 su bardağı suyu kaynatın. Kaynayan suyun içine papatya ekleyip demleyin. Papatyayı süzüp suyunu uçuk lekesinin üzerine sürün. Bu işlemi sabah ve akşam olmak üzere 2 defa yapmalısınız.

Uçuğa Ne İyi Gelir?

Uçuk yeni çıkmaya başladığında kaşıntı ve hafif acı hissiyle kendini belli eder. İşte tam da bu aşamada önlem alırsanız uçuğun büyümeden kuruyup yok olmasını sağlayabilirsiniz. Gelelim yeni çıkan uçuk nasıl geçer sorusuna. Elbette en etkili yöntem uçuk kremi kullanmaktır. Uçuk kremi yoksa bitkisel çözümler de işe yarar.

Yeni çıkan uçuğu ne geçirir sorusu gündeme geldiğinde ilk akla gelen klasik olarak sarımsak, limon, elma sirkesi, aloe vera veya kantaron yağı sürmektir. Elbette bu malzemeler de yeni çıkan uçuk için etkilidir; fakat bizim yeni çıkan uçuğa ne iyi gelir sorusu için farklı alternatif önerilerimiz de var. İşte yeni çıkan uçuk için öneriler:

 • Kozmetik ve cilt bakım sektöründe yaygın olarak kullanılan aynı sefa çiçeği uçuk için etkilidir. Aynısefa bitkisinin yağını veya kremini uçuğunuzun üzerine sürün.
 • Temiz bir tahta kaşığı ocakta ısıtın ve mümkün olduğunca uzun süre, kaşık soğuyana kadar kaşığı uçuğun üzerinde bekletin. Bu yöntem özellikle de 1 günde uçuk nasıl geçer diye soranlar için en iyi çözümdür.
 • Dudak uçuğu evde nasıl geçer diye sorulduğunda pek akla gelmeyen bir yöntem daha var: Vanilya. Özellikle de uçuk kaşıntısına ne iyi gelir sorusuna yanıt arıyorsanız cevabı vanilya yağıdır.
 • Çiçek polenleri, bal özü ve arıların enzimlerinden oluşan arı sütü uçuk için de faydalıdır. Arı sütünü uçuk çıkacak bölgeye sürmenizi öneririz.

Uçuk Nasıl Geçer Evde Prof Saraçoğlu

prof saraçoğlu – uçuk tedavisi bitkisel kür

Dudak uçuğu nasıl geçer evde sorusuna Saraçoğlu’ndan yanıt arıyorsanız doğru yerdesiniz. Aşağıdaki iki kürü uyguladığınızda dudağınızdaki uçuktan kurtulabilirsiniz.

 • 100-200 gr brokoliyi, dışında bulunan minik yeşil yapraklardaki mikropların yok olması için 1 kaşık tuz eklenmiş 1 litre suyla yıkayın. Ardından durulayıp tencereye koyun. 1-1,5 bardak su ekleyip 5 dakika kaynatın. Kaynadıktan sonra ılımak üzere ocaktan alın. Uçuk olan yere brokoli suyuna batırdığınız pamukla pansuman yapın.
 • Sıvı propolisi uçuğun üzerine sürün.

Uçuk Lekesi Nasıl Geçer Suna Dumankaya

Uçuk yarasına ne iyi gelir sorusuna Suna Dumankaya’nın bir değil, birden fazla çözümü vardır. Evinizde bulabileceğiniz malzemeler veya aktardan alabileceğiniz bitkilerle doğal merhem ve losyonlar hazırlayabilirsiniz. İşte uçuk için ne yapılabilir sorusuna Dumankaya’nın yanıtı:

 • 1 tutam ısırgan otunu 1 su bardağı suda kaynatın. Soğuduktan sonra süzüp sıvıyı uçağın üzerine uygulayın.
 • 1 adet elmanın kabuklarını soyup tencereye yerleştirin. Üzerine 2 su bardağı su ekleyip kısık ateşte yaklaşık 8-10 dakika kaynatın. Ilık haldeyken uçuk üzerine kompres yapın. Bu işlemi günde 5-6 defa tekrarlayın.    
 • 3 adet andızotu kökünü cezveye koyun ve üzerine 2 su bardağı su ekleyin. Bir taşım kaynadıktan sonra soğumaya yakın süzün. Elde ettiğiniz sıvıyı uçuk üzerine kompres yapın.
 • Şalgamı rendeleyip yaklaşık 20 dakika kaynatın. Suyunu süzüp susam yağı ve çavdar unu ekleyin. Karışımı uçuk üzerine sürün.

Tavsiye ettik: Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

En İyi Uçuk Kremleri

Uçuk çıktığında kendiliğinden çıkmasını bekleyebilir, yazımızda bahsettiğimiz bitkisel kürleri uygulayabilir, pratik yöntemleri deneyebilirsiniz. Elbette uçuk ilacı en etkili çözümdür. İlaçsız uçuk tedavisi işe yaramadığında veya en kısa sürede uçuktan kurtulmak istediğinizde doktorunuza danışarak şu ilaçları kullanabilirsiniz:

 • Asiviral
uçuk için asiviral krem

Asiviral, uçuk için en çok önerilen ilaçlardan biridir. Etken maddesi asiklovir olan bu ilaç, burunda uçuk nasıl geçer sorusuna da yanıt niteliğindedir. Günde 5 defa yaklaşık 4 saat arayla kullanıldığında uçuğu geçirir.  Yaygın görülen bir yan etkisi yoktur.

 • Zovirax
uçuk için zovirax krem

Zovirax uçuk kremi, önerdiğimiz ilk ilaca göre daha yüksek fiyatlıdır. Bununla birlikte uçuk enfeksiyonlarının tedavisinde oldukça başarılıdır. 3 saat arayla kullanılır. Daha çok gentital herpes için kullanılır.

 • Kenacort
uçuk için kenacort krem

Kenacort krem daha çok diş eti yaraları için kullanılır. Uçukta çok etkilidir. Jel yapıdadır. Yalnız, ülseri aktifleştirme, kuruluk, kaşıntı gibi yan etkileri vardır.

Hamileyseniz veya emziriyorsanız bu ilaçları kullanmadan önce doktora veya eczacıya danışmalısınız.

Uzman Görüşü

Dudakta uçuk nasıl geçer evde uçuk için ne yapabilirim merak eden ve uçuk için çözüm arayan takipçilerimize yardımcı olmayı görev edindik. Farklı bölgelerde çıkan uçuk için ne yapılabilir sorusunu yanıtladık. Elbette uçuk için en etkili yöntem doktor tarafından önerilen ilaçlardır. Özellikle de genital herpese ne iyi gelir, şişen uçuk nasıl geçer gibi sorularınız için doktora danışmanınızı öneririz.

Yorum Yap

Selen Özçep tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için kullanıcı deneyimi ve bilgiyi harmanlayarak tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken en iyi ürünleri titizlikle seçmekteyim.
Türkiye’de tavsiye sitesi arayışında öne çıkan bu sitede uzman kadrosunda sizlerin ürünlere dair soru işaretlerini gidermek üzere çalışmalar yapmaktayım. En iyi ürün, ihtiyacı karşılayandır ve kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte ürettiğim en iyi tavsiye içerikleri sayesinde en doğru ürün alternatifleri arasında seçim yapmanız kolaylaşacaktır.

Exit mobile version