Ütü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Ütü alacakarın merak ettiği ütü alırken nelere dikkat edilmeli sorusunu araştırdık ve ütü alırken dikkat edilmesi gerekenleri bir bir sıraladık.

Ütü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Ütülenmeyi bekleyen dağ gibi yığılmış kıyafetler çoğu hanımların kâbusudur. Aile bireylerinin sayısının fazla ütünün ise kalitesiz olduğu evlerde bu kâbusunuza bir yenisi daha eklenmiş olacaktır. Eğer ütü seçiminizde dikkat edilmesi gereken püf noktaları bilirseniz kâbusunuza son verebilir ve yığılmış giysilerden kolayca kurtulmuş olursunuz. İşte ütü yapmanın çile olmaktan çıkıp zevkli bir ev işine dönüşmesi için dikkat etmemiz gereken önemli noktalar…

Kırışıklıkların kolayca açılması için buhar gücü yüksek olmalıdır

Kalabalık bir aile iseniz ve haftada 2-3 kez kıyafet ütülüyorsanız buhar kazanlı ütüleri, kalabalık değilseniz çamaşırlarınız da birikmiyorsa normal buharlı ütüleri tercih etmelisiniz. Buhar gücü ütüde en önemli olan noktalardandır. Kırışıklıkların kolayca ve kısa sürede açılması için buhar gücü yüksek ve ütünün tabanındaki buhar delik sayısı da fazla olmalıdır. Bunun tam aksi bir durumda işimiz oldukça zor olacak ve bu durum bizi yoracaktır. Buharın ısının yüksek olması sayesinde çamaşırların kırışıklıklarının kolayca ve kalıcı açılmasına, delik sayısının fazla olması ise buharın kıyafetlerin alanına çabuk yayılmasını sağlayarak hızlıca ütü yapmanıza yardımcı olacaktır. Şimdilerde ise sıklıkla kullanılmaya başlayan buhar gücü yüksekliği sayesinde dikey ütüleme tekniği ile askıdaki kumaşların kırışıklıklarının rahatça açıldığı ve özellikle acil durumlarda bu tekniği kullanmamızı sağlayan ütülerin oldukça kullanıldığı görülmektedir.  Tüm bunların yanı sıra ütü alırken buharın sürekliliğini ve eşit buhar dağılımını da göz ardı etmememiz gerekir.

Hangi Ütü Tabanı Kullanılmalı?

Kumaş üzerinde kolayca hareket etmek için seramik tabanlı ütüler tercih edilmelidir.

Ütünün kıyafetlerinizi parlatmaması, kıyafetlerinizde  iz bırakmaması ve sararma yapmaması en önemlisi de kıyafetlerinize yapışmaması için mutlaka seramik tabanlı ütüler tercih edilmelidir. Çelik tabanlı, teflon tabanlı,aliminyüm tabanlı v.s. ütüler mevcuttur. Fakat ülkemizde en yaygın olarak kullanılan ve en iyi tabanlı ütüler seramik tabanlı olanlarıdır. Kumaşlarınızdan hızlıca kayarak yorulmanızı engeller ve ütünüzü pratik olarak rahatça yapmanızı sağlar.

Ütünüz Ne Derece Güvenli?

Herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek için mutlaka güvenlikli olmalıdır.

Olası kazaların önüne geçmek, unutkanlık ve aceleciliğimizin kurbanı olmamak için tercih edeceğimiz ütünün güvenliği oldukça önemlidir. Otomatik kendi kendini kapatma özelliği sayesinde kumaşların yanmasının ve ev kazalarının hatta yangınların bile önüne geçmiş olursunuz. Günümüzde satılan hemen hemen tüm ütülerin otomatik kapanma özelliği mevcuttur. Ütünüz sebebiyle ev kazalarına sebep olmak istemiyorsanız bu özelliğe dikkat etmelisiniz.

Ütünüzün ilk günkü gibi kalmasını istiyorsanız bakımı kolay ütüler sayesinde bu mümkün olacaktır.

Taban kayganlığını koruması, su tankının kireç oluşumunun engellenmesi, buhar deliklerinin aynı zamanda gözeneklerinin kapanmaması için bizimde yapmamız gerekenler vardır. Ancak bakımının kolay olması ve kendi kendini temizleme özelliği olan ütüler sayesinde gözümüzde büyüyen temizleme işi bizim için zor olmayacaktır.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra ütü satın almadan önce ütünün kullanım süresini uzatmak için kireç çözme özelliğine, ütü kablosunun elastik, yumuşak ve kolay hareket edilebilir olmasına hatta kablosuz olmasına, ütünün hafif olmasına, kıyafetlerimizin lekelenmemesi için damlatmayı önleyici özelliğinin olmasına, pantolonlara çizgi yapmak için şok buhar etkisi olmasına ve tutuşunun kolay olmasına dikkat etmeliyiz. Böylelikle sizin için çile haline gelmiş ve kabusunuz olmuş ütü yapmayı zevkli bir ev işi haline getirebilirsiniz. 

Bu yazımız haricinde dilerseniz daha ayrıntılı olarak derlediğimiz EN İYİ ÜTÜ veya EN İYİ KAZANLI ÜTÜ adlı makalelerimizi de inceleyebilirsiniz.

Etiketler: ütü alırken nelere dikkat edilmeli, ütü alırken dikkat edilmesi gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

halilb tarafından yazılmıştır

Website kurucusu ve SEO takım lideri. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiye ürünlerimizi derlemekteyiz. Bu tavsiyelerimiz de en iyi ürünleri seçmeye özen göstermekteyiz.
Türkiye de tavsiye ve en iyi ürünler önerisinde bulunan bir websitesiyiz. Bu önerilerimizi alanında uzman kadromuz ile oluşturmaktayız.
En iyi tavsiye listelerimiz yukarıda da belirttiğimiz üzere her ne kadar uzman kişilerce önerilse de kişiden kişiye değişiklik gösterebildiğinden dolayı birebir hizmet almadan kullanılmamalıdır. Bu her ne olursa olsun tüm en iyi tavsiye içeriklerinde geçerlidir.