en iyi dürbün

En İyi Dürbün Tavsiye

En iyi dürbün tavsiyeleri arayışındaysanız yazımız size hitap ediyor. En iyi dürbün markası ve en kaliteli dürbün nasıl olur sizin için yanıtladık!

Doğa gezileri, kuş gözlemciliği, kampçılık, avcılık gibi outdoor aktivitelerinizde kullanabileceğiniz dürbüne sahip olmak için en iyi dürbün tavsiye ve yorumlarına ihtiyaç duyuyorsanız doğru sayfadasınız. Bu yazımızda dürbün satın alırken dikkat etmeniz gerekenleri öğrenebilir; en iyi dürbün markaları ve modellerine ilişkin bilgi edinebilirsiniz.
Farsça kökenli bir kelime olan dürbün, uzak anlamına gelen dür, gören anlamına gelen bin kelimesinden türemiş. Buradan da anlaşılacağı gibi dürbün uzaktaki cisimleri yakındaymış gibi görmenizi sağlar. Bu sayede doğada çıplak gözle göremeyeceğiniz ayrıntıları görebilirsiniz. Küçük teleskop şeklinde de ifade edebileceğimiz dürbün sayesinde gökyüzüne ve doğaya yeniden hayran kalabilirsiniz.

Dürbün Çeşitleri

En iyi dürbünler ve fiyatları hakkındaki detaylara değinmeden önce dürbün özellikleri konusundaki detaylara açıklık getirelim. Dürbün özellikleri, dürbünün türüne göre farklılık gösterir. Cisim yönündeki mercek, objektif, gözle bakılan mercek ise oküler olarak ifade edilir.
İlk kez 17. yüzyılın ilk yarısında Galile’nin (İtalyan astronom) kullandığı dürbün türü olan gök dürbünü gök cisimlerini, yıldızları görmeyi sağlar. Gece dürbünü karanlıkta da net görmeyi sağlaması nedeniyle daha çok askeri amaçlarla kullanılır. Yer dürbünü her iki gözle daha geniş görüş açısında görmeye olanak tanır.

Dürbün Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En iyi dürbün modeline sahip olmak için arama yaptığınızda benzer görünümlü dürbünlerin geniş bir fiyat aralığında sunulduğunu görürsünüz. Bu durumda yanıt bulmanız gereken şu soru ortaya çıkar: “Hangi dürbünü almalıyım” İşte bu noktada optik kalitesinden kullanım alanına pek çok detayı göz önünde bulundurmalısınız. Gelin bu detayları birlikte irdeleyelim.

 • Kullanım alanı
  Dürbün, taşınabilir ve hafif oluşuyla pek çok alanda kullanılabilen bir araç. Dürbün alırken dikkat etmeniz gereken birçok unsur var. Bunların en önemlilerinden biri kullanım alanıdır. Gökyüzü gözlemciliği için dürbün satın almak istiyorsanız yüksek büyütme gücü ve ışık toplamasına sahip olan bir dürbün modeli tercih etmelisiniz.
  Safariler ve deniz canlıları gözlemi yapmak istiyorsanız sizin için en iyi dürbün büyütme gücü küçük, mercek çapı orta boy olan modeller olacaktır. Avcılık ve kuş gözlemciliği için dürbün ihtiyacınız varsa büyütme gücü 8-10x arasında ve mercek çapı 30 ve 40 mm üstünde olan modelleri tercih etmelisiniz. Kamp, izcilik ve doğa yürüyüşlerinde dürbünün hafif olması önemli. Bu nedenle bu tür aktiviteler için en güçlü dürbün; su ve nem geçirmezlik özelliğine, 8 veya 10 büyütme gücüne ve yaklaşık 30 mm’den küçük mercek çapına sahip model olacaktır.
 • Büyütme gücü
  Bir dürbünün büyütme oranı sayının yanındaki X işareti ile belirtilir. Örneğin, 10x dürbün, on kat büyütür. Genellikle 8 veya 10 büyütme arasındaki dürbünler tercih edilir. 10’dan fazla büyütme gücüne sahip olan dürbün modelini tercih edecekseniz, dürbünü taşımanız zorlaşacağı için daha iyi görüntü elde etmenizi sağlayacak bir tripod edinmenizi öneririz. 20-100×70 dürbün zoom özelliklidir ve doğa gözlemleri açısından avantajlıdır.
 • Objektif açıklığı
  En iyi dürbün modeline sahip olabilmek için dikkat etmeniz gereken en önemli parametrelerden biri de objektif açıklığı. Örneğin, 7×50 bir dürbün, 7 kat büyütme gücüne, 50 mm objektif açıklığına sahiptir. Büyütme gücü arttıkça veya açıklık azaldıkça parlaklık azalır. Bu nedenle astronomlar dürbünde ışık toplama gücüne önem verir. Büyütme gücü ve görüntü netliği bakımından gün ışığında en iyi sonuç veren dürbün 7×30; gece kullanımda en iyi sonuç veren dürbün ise 7×50 açıklığa sahip model olacaktır.
  Doğa gözlemlerinde, dürbünün taşınabilirliğine önem veriyorsanız, ön mercek çapı 42mm’den küçük olan dürbünleri tercih etmelisiniz. Aktivite gözlemleri için, netlemenin kendiliğinden oluştuğu netleme tekeri bulunmayan modelleri tercih etmelisiniz.
 • Boyut ve ağırlık
  Dürbünler küçük, orta ve büyük olarak üçe ayrılır. Bu ayrımda belirleyici olan unsur objektif boyutudur. Mercek çapı 30 mm’den küçük olan dürbünler küçük dürbün; mercek çapı 30-40 mm arasında olan dürbünler orta boy dürbün; mercek çapı 40 mm’nin üzerinde olan dürbünler büyük dürbün olarak ifade edilir. Ağırlık boyutla doğru orantılı. Dürbünü uzun süre taşıyabileceğinizi göz önünde bulundurarak en iyi dürbün modeline sahip olabilirsiniz.
 • Tasarım özellikleri
  Birçok ürün için geçerli olduğu gibi dürbün için de kaliteyi belirleyen unsurlardan biri tasarıma ilişkin detaylardır. Elbette bahsettiğimiz, dürbünün göze hitap eden desenlere sahip olmasından ziyade çarpmalar veya düşmeler için koruma sağlaması ve su ile nem geçirmezliğinin olması. Özellikle dış mekânda kullanmak için dürbüne ihtiyaç duyuyorsanız düşmelere karşı koruma sağlayan, kauçuktan yapılmış kaplamalı dürbün modellerini tercih etmenizi öneririz.
  Bir dereceye kadar su geçirmezliğe sahip olan dürbünler, waterproof olarak adlandırılır. Bu modeller ani hava değişimlerinde dürbünün buğulanıp görüşü engellemesine izin vermez. Bir dürbünü satın almadan önce elinize alıp işçilik ve malzeme kalitesi yönünden incelemelisiniz. Dürbünü iki ucundan tutup yavaşça çevirdiğinizde takırtı şeklinde ses duyuyorsanız birleşme noktalarının dayanıklı olmadığı sonucunu çıkarabilir ve başka bir modele yönelebilirsiniz.
 • Göz uzaklığı
  Göz uzaklığı tabiri dürbün dünyasında göz ve dürbün arasındaki mesafeyi ifade etmek için kullanılır. Dürbün alırken göz gövdesinin göze uygunluğunu göz önünde bulundurmalısınız. Göz uzaklığı ne kadar büyük olursa dürbünü gözlükle kullanmanız o kadar kolay olacaktır.
 • Dürbün aksesuarları
  Dürbün satın alırken ihtiyaç duyabileceğiniz bazı aksesuarları da satın almalısınız. Büyütme gücü yüksek olan dürbünleri sabit tutup net ve kesin görüntü almak çok kolay değildir. Bu nedenle tripod kullanımı için yerleşik tripod yuvası bulunan modelleri tercih edebilirsiniz veya tripod adaptörü edinebilirsiniz. Dürbünü telefona monte ederek görüntüyü fotoğraflamak isterseniz telefon adaptörü de satın almalısınız.
 • Çift görüntü ve kaplama kontrolü
  İki gözünüzle dürbünle tek noktaya baktığınızda göz yorgunluğu hissetmemeli veya çift görüntü görmemelisiniz. Aksi halde dürbün ayarını yapmanız gerekir. Objektif lensi yansıtmayan bir tabakayla kaplanmış olduğunda yansımalar mavi, pembe, yeşil tonlarında olur.

En İyi Dürbün Önerileri

Piyasada birçok türde ve modelde dürbün bulabilirsiniz. Büyüklük, ağırlık, görüş alanı, maliyet gibi unsurlar doğrultusunda hangi dürbünün en iyi model olduğu konusunda fikriniz oluşmuştur. Bununla birlikte piyasada öne çıkan Bresser, Bushnell, Crosman, Heider gibi en iyi dürbün markaları ve modelleri arasında seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Sizin için en iyi dürbün modellerini derledik.

Steiner Commander Global 7×50

Dürbünü profesyonel amaçlı kullanmak istiyorsanız Steiner markasının Commander Global modelini tercih edebilirsiniz. GPS sayesinde manyetik sapmayı otomatik olarak hesaplayarak gerçek ölçümleri sunan bu model, akıllı aydınlatma sistemine sahip. Bu sayede geceleri de pusula değerini görebilirsiniz. Pusulayı kişiselleştirmeniz de mümkün. 10 m’ye kadar su geçirmezlik özelliği bulunan Steiner Commander, NBR uzun ömürlü kauçuk zırhıyla dayanıklılıkta öne çıkan bir model.

Ayrıntılı bilgi için: Steiner Commander Global 7×50

Nikon Aculon A211 Zoom 10-22X50 Dürbün

Doğa ve gökyüzü gözlemi yapmak için dürbüne ihtiyaç duyuyorsanız Nikon Aculon A211’i alternatifler arasında değerlendirmelisiniz. Üst düzey malzeme kalitesiyle dikkat çeken model net görüntü sunar. Tripod adaptörüyle birlikte gelen prizmalı dürbün modeli, kauçuk koruyucusuyla darbelere karşı korumalı.

Jwin Jd-09 10X50 Dürbün

Kara avcılığı gibi aktiviteler için dürbüne ihtiyaç duyuyorsanız Jwin Jd-09 model dürbün sizin için en iyi dürbün modeli olabilir. Dürbün askı ipi, koruyucu çanta ve mercekler için temizleme bezi içeren zengin kutu içeriğine sahip. Bu dürbünü en iyiler arasına yerleştiren asıl özelliği katlanabilir yapısı ve rahat bir tutuş deneyimi sunması diyebiliriz.

Comet 40 x 60 Dürbün Av Dürbünü

Hareketli hayvanları gözlemleme gibi eylemleriniz için en iyi dürbün tavsiye arayışındaysanız 60 mm mercek çapıyla öne çıkan Comet 40 x 60 modelini tercih edebilirsiniz. UV filtreli bu dürbün, göz lastikleri sayesinde konforlu kullanılır. Merceklerde ve prizmalardaki özel kaplamalar sayesinde parlak, net ve keskin bir görüntü sunar. Öne çıkan özelliklerinden biri de su geçirmeyen merceklere sahip oluşu. Her türlü yüz tipine uygun olması da bu dürbünü piyasada öne çıkaran bir özellik.

Nikula 600X600 Dürbün

Geniş kullanım alanına sahip ve nispeten daha makul fiyat aralığında bir dürbün ihtiyacınız varsa Nikula markasının bu modelini tercih edebilirsiniz. Mercekleri su geçirmez kaplamalı olan dürbün, güneş ışınlarına karşı koruma sağlayan filtreye de sahip. Göz lastikleri sayesinde canınız acımadan kullanabileceğiniz dürbün elden kaymayacak şekilde tasarlanmış.

National Geographic 10X50 Porro Dürbün

National Geographic dürbünü özellikle kuşları gözlemlemek isteyenler için tasarlamış. Özel optik camlarının yüksek ışık geçişine sahip olması dikkate değer. Alacakaranlıkta bile gözlem yapma imkânı sunan dürbün, kaliteli malzemeden üretilmiş.

Bushnell Powerview 16X32 Porro El Dürbünü

Avcılıkla, izcilikle, kamp aktiviteleriyle ilgileniyorsanız gelişmiş prizma sistemi, tam kaplamalı mercekleri ve katlanabilir tasarımıyla öne çıkan bu modeli tercih edebilirsiniz. Dürbün hasarlara karşı koruma sağlayan dış yüzey kaplamaya sahip. Çok ağır ve büyük olmaması da da avantaj sağlayacaktır.

Decathlon Quechua 12×32 Siyah Dürbün

Spor, kamp ve doğa malzemeleri ile tanınan markanın bu modelini aile boyu kullanabilirsiniz. Kompakt tasarımı ve hafifliği sayesinde kolay taşıyabilirsiniz. Dürbünün en iyi özelliği mineral camlı prizma sayesinde yansımaları büyük oranda önlemesi diyebiliriz.

Kama Star Nıkula 7X50 Dürbün

Kama Star dürbün su geçirmezlik, ergonomik tasarım gibi özellikleri nedeniyle diğer modellerden biraz daha yüksek fiyat etiketine sahip. 7x zoom ayarlı dürbün, 1000 metre ilerdeki objeyi, 124 metreye kadar yaklaştırabilir. Sağ / sol göz netlik ayarlaması etkileyici.

Tavsiye ettik: En İyi Kamp Çadırı Tavsiye

En İyi Dürbün; Uzman Görüşü

Dürbün tavsiyeleri yazımızda en iyi dürbün ölçüleri nedir, dürbünde en iyi markalar hangileri sorularını yanıtladık ve en iyi dürbün modelleri önerisinde bulunduk. En iyi modele karar vermeden önce dürbünü hangi amaçla kullanacağınızı ve bahsettiğimiz detayları göz önünde bulundurmalısınız.

Elbette hepimiz aldığımız üründen maksimum faydayı sağlamak ve mümkün olabildiğince uzun kullanmak isteriz. Bu aslında ürünleri nasıl kullandığımızla da ilgilidir. Dürbününüzü çok uzun süre kullanabilmek için her kullanımdan sonra kullanım kılavuzundaki talimatlar doğrultusunda temizlik yapın. Dürbününüzle güneş ışığına direkt olarak bakmamanızı öneririz. Özel alanları ihlal etmemek için yerleşim yerlerinde dürbün kullanmaktan kaçının. Dürbünler çocuklar için ağır olabileceğinden dürbünü çocuklardan uzak tutmalısınız.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Selen Özçep tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için kullanıcı deneyimi ve bilgiyi harmanlayarak tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken en iyi ürünleri titizlikle seçmekteyim.
Türkiye’de tavsiye sitesi arayışında öne çıkan bu sitede uzman kadrosunda sizlerin ürünlere dair soru işaretlerini gidermek üzere çalışmalar yapmaktayım. En iyi ürün, ihtiyacı karşılayandır ve kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte ürettiğim en iyi tavsiye içerikleri sayesinde en doğru ürün alternatifleri arasında seçim yapmanız kolaylaşacaktır.