in

En İyi Güneş Kremi

Güneş kremi tavsiye arayanlar için doktorların önerdiği en iyi güneş kremi 2020 ürünleri ile yüz için güneş koruyucu önerilerimizi sıraladık.

güneş kremi tavsiye

Uzmanlar kendilerini zararlı UV ışınlarından nasıl koruyor? En çok hangi güneş kremi öneriliyor? En iyi güneş kremi için bilinmesi gerekenler nelerdir? Erken yaşlanmayı önlemek, güneş lekeleri, cilt kanseri ve diğer riskleri azaltmak için her gün güneş kremi kullanmak kabul görmüş, ispatlanmış bir gerçektir.

Hemen yazının başında belirtmeliyim ki vücudumuzda kullanacağımız koruyucu kremlerimizi yüzümüzde kullanmıyoruz. Nemlendirici özelliği olan tamamen yüz için formüle edilmiş kremleri tercih edeceğiz. Cildiniz için doğru formülü bulmak zor olabilir. Birçok kişi güneş kremi kullandıklarında yüzlerinde yağlı ve yapışkan, pul pul veya fazla beyaz bir parlaklık hissettiğinden şikâyet eder.

Yüz için koruma özelliği olan kapatıcı BB kremler ise en popüler seçenekleri arasında ve acayip seviliyor. Peki, güneşten korunmak için tek başına yeterli midir? Fondotenimz veya nemlendirici kremimize ilave ederek kullanabileceğimiz koruyucular olduğunu biliyormusunuz? Hangi markalarda var? Bu yazıda tüm detayları bulabileceksiniz.

Güneş kremleri yaz kış demeden cilt bakımları rutinlerimize eklenmelidir.  Özellikle yüz koruyucu güneş kremleri çantamızda sürekli bulunmalı… Yüz ve vücudumuz için hangi güneş kremini seçmeliyiz?

Doktorların Önerdiği En İyi Güneş Kremi Markaları?Prof Saraçoğlu Organik Güneş Kremi
Sebamed Güneş Kremi
Daylong Aktinica Güneş Kremi
Neutrogena
Skinceuticals
La-Rocja Posay ve dahası tüm detaylarıyla yazının devamındadır.

Güneş Kreminin Faydaları? Güneş Kremi Ne İşe Yarar?

Cildinize uygun olan doğru güneş koruyucu krem belirtildiği şekilde kullanıldığında, aşağıdaki risklerden koruduğu kanıtlanmıştır.
• Cilt kanseri riskini azaltır,
• Günlük min. 15 faktör koruyucu kullanımı, melanom riskini %50 azaltır,
• Güneşin neden olduğu kırışıklıklar, sarkma ve lekeler gibi erken cilt yaşlanmasını önlemeye yardımcı olur.

Kimler Güneş Koruyucu Kullanmalıdır?

Kısa Cevap: Herkes! 6aylıktan büyük çocuklar güneş koruyucu kullanmalıdır. 6 aylıktan küçük bebekler ise istisnadır. Çünkü onların derileri oldukça hassastır. Onları zararlı ışınlardan korumak için gölgede tutmak, güneş koruyucu kıyafetler ile dışarı çıkarmak gerekir.
Elbette aramızda cilt tipi daha hassas kişiler var. Onlar kendilerini biliyor. Beyaz, ince bir ten, sinir bozucu bir şekilde çabuk kızarıyor. En kötüsü de güneş lekesi dediğimiz yüzde çiller vücudun belirli yerlerinde ise koca koca kahverengi lekeler oluşuyor. Aslında bu lekeler sadece beyaz tenli değil esmer tenli kişilerde de çok sık rastlanılan bir sorundur. Lekeli ciltler için en iyi güneş kremi arayanlar, “leke karşıtı” olarak ayrıca belirtilen yüksek koruma yüz kremlerini düzenli olarak kullanmalılar.

(SPF) Koruma Faktörü Ne Demektir?

Güneş kremlerinin cildinizde nasıl çalıştığını anlamak, en iyi güneş koruyucu hangisi olduğunu bulmanızda yardımcı olur. Güneş, cildinize özellikle zararlı olan iki tip UV ışınını gönderir. UVA ve UVB ışınları. UVA ışınları cildin derinliklerine nüfuz ederek yaşlanma ve kırışıklıklar gibi uzun süreli hasara neden olur. UVB ışınları ise UVA ışınlarından daha kısadır. Cildinizin yüzeyini yakarlar ve uzun vadede güneş yanığı ve cilt kanseri gibi ciddi hasara neden olurlar.
Güneş koruyucular cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için tasarlanmıştır. Bunu ışınların emilmesi ve devre dışı bırakılması, bozulması ve yansıtılması gibi çeşitli şekillerde yapar.
Çok az insanın ne olduğunu bilmesine rağmen, SPF aslında oldukça basittir. SPF “ Güneşten Korunma Faktörü ” anlamına gelir ve güneşten koruyucunun cildinizi UVB ışınlarından koruma yeteneğinin bir ölçüsüdür.
Dermatologlar en düşük SPF15 veya SPF30 güneş koruyucu tavsiye eder. Daha yüksek SPF’ler daha fazla koruma sağlamaz. Örneğin cildiniz korunmasızken güneşte 10 dakika sonra yanarsa, bir SPF 15 güneş koruyucu uyguladığınızda, yaklaşık 150 dakika yanmadan güneşte kalmanıza izin verir (15 kat daha uzun bir koruma). Bu, cilt tipine, güneş ışığının yoğunluğuna ve kullanılan güneş koruyucu miktarına bağlı olarak değişebilen kaba bir tahmindir.
UVA ışınları cildin dermal tabakasına ulaşacak kadar etkilidir. Kolajen ve elastik dokuya zarar verir. Birçok insan bronzlaşmanın sağlıklı göründüğünü düşünmesine rağmen, aslında DNA hasarının bir işaretidir. Cilt daha fazla yaralanmayı önlemek için kusurlu bir girişimle kararır ve bu da hücre mutasyonlarına yol açabilir. Cilt kanserini tetikler.

Güneş Koruma Faktörü (SPF) Kaç Olmalıdır?

Güvenli ve etkili koruma sağladıkları için uzmanlar Min.SPF 15 ve daha yüksek olan geniş spektrumlu kremleri öneriyor. En iyi güneş kremleri tüm zararlı ışınlara karşı koruma sağlayan dayanıklı ve mineral içerikli olanlardır.

Ne Tür Güneş Koruyu Kullanmalıyız?

 1. Geniş Spektrum :
  Cildinizi hem UVA hem de UVB ışınlarından korur. UVA koruma özelliği olan koruyucular cildinizin güneşten kırışmasını ve erken yaşlanmasını engellemeniz için yardımcı olur. UVB koruyucular ise deride oluşan güneş lekelerini önlemektedir. Her ikisinden de koruyan bir koruyucu geniş spektrumludur.
 2. SPF 15 korumalı:
  Örneğin her gün, köpeğinizi gezdirmek veya işe gitmek gibi ara sıra zararlı ışınlara maruz kalanlar için idealdir.
 3. SPF 30-50 koruma :
  Uzun dış mekan aktiviteleri için gereklidir. Koşu, yürüyüş, yüzme ve açık hava sporları gibi… Açık havada çalışıyor da olabilirsiniz bu durumda min. SPF 30 kullanmak gerekiyor.
 4. SPF 70 ten yüksek Koruma:
  SPF’si 70’ten yüksek olan güneş kremleri, SPF 50-70’ten sadece biraz daha iyidir. 80 veya 90 SPF’li bir güneş koruyucu seçmek, gerçekten daha iyi olmayan bir ürün için ekstra para harcamanıza neden olabilir. SPF sayıları 50’nin üzerine çıktıkça, korudukları miktar çok az artar. Örneğin, 50’lik bir SPF, UV-B ışınlarının% 98’ini engellerken, 100’lük bir SPF, UV-B ışınlarının% 99’unu engeller.

Cildime Uygun Güneş Kremi Hangisi?

Güneş kremleri losyonlar, kremler, merhemler, jeller, spreyler, mendiller ve dudak balsamları gibi çok çeşitli formlarda gelir.  Korumak istediğiniz bölgenize göre seçim yaparsınız. Örneğin, dudaklarınızı korumak için bir SPF dudak balsamı kullanın.

Cilt tipinize göre; yağlı ve parlamaya meyilli ciltler için yağsız güneş kremi seçmelisiniz. Böylelikle mat bir görünüm elde edersiniz. Hassas, alerjik ciltler için kimyasal içerikli koruyucular kesinlikle önerilmemektedir. Mineral içerikli ürünler tercih edilmelidir. 

Çabuk kızaran, güneşe anında tepki veren bir cildiniz varsa yine kimyasal içermeyen geniş spektrumlu koruyucular ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Bir de çok sık karşılaşılan güneş lekeleri için leke karşıtı güneş kremi kullanmalısınız.

Non Comedogenic içerikli Koruma: Cilt yüzeyi akneye yatkın olan kişiler içindir. Gözeneklerin tıkanması nedeniyle akne (comedon) oluşturmayan kremlerdir.Aşağıda önerdiğimiz markalarda tüm bu özellikleri detayları ile bulabilirsiniz.

Güneş koruyucular ikiye ayrılmaktadır. Fiziksel (Mineral) koruyucular ve Kimyasal koruyuculardır. Mineral koruyucular genellikle bebekler için formüle edilmişlerdir. Daha yoğun kıvamlı, uygulaması ve emilmesi biraz daha uzun sürmektedir. Ancak koruyuculuğu en yüksek ürünleridir. Çok fazla hassas cildiniz varsa size tavsiyemiz bebek ürünlerine bakabilirsiniz.

Hamileyseniz ya da lekeye çok meyilliyseniz mineral koruyucu seçmenizde yarar vardır. içindeki bileşeneler Titanyumdioksit ve Çinkodur. Satın alırken kutularında içerik kısmına baktığınızda bu iki bileşen varsa elinizdeki krem oldukça yüksek korumalı mineral bir koruyucudur. Bu kremlerin en sevmediğimiz yanı beyaz bir leke bırakmalarıdır.

Diğer kimyasal içerikli olanlar ise piyasada en çok bulunan kremlerdir. Bu ürünlerde elbette yüksek koruma sağlar fakat minerallere göre hassas ciltlerde daha fazla sivilcelenme yapabilirler. Çok kolay uygulanırlar cilt tarafından çok çabuk emilirler, leke bırakmazlar bu yüzden en çok tercih edilen ürünler bunlardır. Güneş ışınlarına karşı yüksek koruma sağlarlar fakat daha kısa sürer bu nedenle sık sık yenilemek gerekmektedir. Bu ürünlerde dikkat etmeniz gereken içeriğinde Oxybenzone ve Retinyl palmitate içermemeleridir. Kimyasal içerikler özellikle uzun süreli kullanımlarda cildinize zarar verebilir.

Asla Pişman Olmayacağınız En İyi Yüz Güneş Kremi!

SKİNCEUTİCALS

50 SPF yüksek koruma sağlar. En iyi güneş kremi olarak İlk sıraya bu markayı yazmamızın en önemli sebebi dermatologlar tarafından öneriliyor olmasıdır. Ayrıca kullanıcılar arasında da çok memnun kalındığını görüyoruz. Antioksidan etkilidir.

Mineral bazlı olması nedeniyle cildinizde bir miktar beyazlık bırakabilir. Makyaj altında kullanıma uygundur. Uzun süre dayanıklıdır. Her cilt tipine uygun formülleri bulunmaktadır.

Bu kremin oldukça çeşitleri var. Sprey şeklinde, krem, balsam gibi… Ultra lıght serisinin ise süt gibi incecik bir sürümü var. Sürüldüğü anda cilt tarafından emiliyor. Parlama karşıtı ve tamamen natural bir görünüm veriyor. Üzerine makyaj yapabileceğiniz bir üründür kendileri…

LA ROCHE POSAY

50 SPF Korumalı, kimyasal içeriklidir. Hem renkli hem de renksiz çeşitleri var. Yağlı ve akneye meyilli ciltler için özel formüle edilmiş serisi bulunmaktadır. Alerji testlerinden geçmiş çok yüksek koruma sağlıyor.

BIODERMA NUDE TOUCH SPF 50 NATURAL COLOUR

Karma ve yağlı ciltler için çok uygun BB kremdir. Bunu sürdüğünüzde fondöten etkisi yaratır. Böylelikle cildinizi korurken aynı zamanda kapatıcı özelliği ile harika bir görünüm elde edersiniz. Renk eşitsizliğini ortadan kaldırır. Cilt tonunuza uygun olan rengi seçmeniz gerekir.

Yaz boyunca çantanda taşımak isteyeceğiniz çok güzel bir kremdir. Bioderma, aile boyu, çocuk için ya da tamamen kişiye özel cilt tiplerine dair güneş ürünlerinde size çok fazla seçenek sunmaktadır.

DAYLONG ACTİNİCA LOSYON

Çok yüksek bir korumaya sahiptir. Cilt kanseri olan kişiler tarafından bile kullanılan üst sekment bir kremdir. Lekelenme sorunu olan kişilerin en çok tercih edebileceği bu krem sayesinde en hassas ciltler bile güneşten olumsuz etkilenmiyor.

THE BODY SHOP SKIN DEFENCE YÜZ SPREYİ

Yüzünü ferahlatan, fresh bir ürün istiyorsanız bu sprey tam size göre…15- 30 ve 50 koruma faktörlü seçenekleri vardır. İnce yapısı sayesinde iz bırakmayan kimyasal içeriklidir. Günlük kullanıma uygundur. Sakın yakından sıkmayın gözleri yakıyor.

BIONNEX PREVENTIVA SPF 100 MAX

Bu ürün yüksek korumaya ihtiyacı olan kişilere öneriliyor. Örneğin dövmeleri olan arkadaşlar biliyorum ki dövmelerini ve renklerini güneşten korumak için tamamen vücudunda değilse de bölgesel olarak 100 faktör kullanmak isteyeceklerdir.

SOLAR DEFENCE BOOSTER SPF 50

Nemlendirici krem ya da fondöten içine katarak kullanabileceğiniz geniş spektrumlu harika bir koruyucu olduğunu belirtmek isteriz. Birlikte kullanım sayesinde cilt görünümünüzü güzelleştirirken aynı zamanda nemlendirme sağlarsınız.

Vücudunuz İçin En İyi Güneş Kremleri Hangileridir?

GARNIER SENSITIVE ADVANCED SPREY SPF 50

Her tatilde bavulunuza atıp plajda, havuzda fos fos fos rahatlıkla sıkıp kullanabileceğiniz bir kremdir. İster şeffaf ister losyon kıvamında olanı seçebilirsiniz fiyat olarak nispeten daha uygun olduğunu söyleyebilirim.

UVB UVA ve kızıl ötesi ışınlara karşı koruma sağlamaktadır.

GARNIER AMBRE SOLAIRE ÇİFT FAZLI KORUYUCU SU

30 koruma faktörlü bu ürün tamamıyla şeffaftır ve tüm vücut içindir. O kadar güzel bir kokusu var ki sürekli kullanmak isteyeceksiniz. Üstelik tende kadifemsi bir doku bırakıyor. Leke bırakmıyor ağırlık yapmıyor.

VİCHY IDEAL SOLEIL SPF 30

30 SPF koruyucu özelliği vardır. Ultra düzeyde hafif ve ferahtır. Beta Karoten içermektedir. Sprey güneş kremini tercih ederseniz cildi kurutmamak veya tahriş etmemek, beyaz kalıntı veya leke bırakmamak ve kolayca durulamak gibi beklentilerinizi karşılar.

SEBAMED SUN SPF 50

E vitamini içeriği ile cildi nemlendirir ve bakım sağlar. Özellikle hassas ciltli kişilerin tercih ettiği bu marka diğer yan bakım ürünleri ile birlikte kullanıldığında yoğun bir bakım sağlıyor.

Prof Saraçoğlu Organik Güneş Kremi

Prof Saraçoğlu Organik Güneş Kremi SPF 30 organik güneş kremi olan bu ürün kesinlikle Paraben, GDO içermemektedir. Özellikle de güneş ışınlarından hemen etkilenenler için üretilmiş olan ürün içerdiği E vitamini ile bu sorunu ortadan kaldırmıştır. Özellikle yüz için güneş kremi tavsiyesi arayanlar için oldukça etkilidir. Ürün hakkında detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

Çocuklar ve Bebekler İçin En İyi Güneş Kremi

Çocuklar için özel üretilen güneş kremleri mineral içerikli olup kimyasal içermezler. Aralarında bir de organik olan kremler vardır. Aşağıdaki seçilen kremler çocuklar için en iyi güneş kremi olarak seçilmiş kesinlikle memnun kalacağınız markalardır.

NEUTROGENA WET SKIN KIDS SUNSCREEN SPRAY

SPF 70 koruma faktörü ile aktif çocuklar için üretilen suya dayanıklı güneş koruyucu sprey, ıslak ciltler için özel olarak tasarlanmıştır. Havuzda veya denizde 80 dakikaya kadar güneşten korunmak için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

UVA / UVB ışınlarına karşı üstün Geniş Spektrum koruması sağlayan Helioplex ile formüle edilmiştir. Alerjik hiçbir kimyasal içermez, bu sprey tüm cilt tipleri için uygundur.

DAYLONG KIDS SPF 50 GÜNEŞ LOSYONU

Doktorların çocuklar için önerdiği güneş koruyucularından biridir. Suya dayanıklıdır. Mineral içerikli bir losyondur. Daha öncede bahsettiğimiz gibi mineral içerikli koruyucular cilt tarafından hemen emilmezler. Çocuklar ve hassas ciltler için özel olarak üretilmiştir.

BELLA B SUNNY BEE SPF 40 GÜNEŞ KORUYUCU SPREY

40 SPF Koruma ile geniş spektrumlu organik bir spreydir. UVB, UVA ışınlarına karşı tam bir koruma sağlar. Aloevera içeriği sayesinde cildde yumuşacık bir nemlenme sağlar. Herhangi bir kimyasal içerik parapen, parfüm vs kesinlikle içermiyor.

MUSTELA PROTECTİVE 50 SPF GÜNEŞ KREMİ

Mustelanın pişik kremi başta olmak üzere diğer tüm çocuk ürünleri birçok aile tarafından çok seviliyor. Bu nedenle güneş kremini de dâhil ettik. Güneş koruyucu kreminin biraz yağlı olduğunu söylememiz gerekir. Ancak buda tercih meselesidir.

Patentli olarak avokado yağı ve E vitamini içermektedir. 50 Spf yüksek koruma ile kıyafetlerde iz bırakmaz. Suya dayanıklıdır.

Güneş Kremleri Nasıl Kullanılır?

Nemlendirici sürer gibi güneş kremi sürerseniz hata edersiniz. Nemlendirici kreminizden biraz daha fazla, temiz cilt üzerine sürmeliyiz. Birde başka ürünler ile birlikte kullanacaksak sıralama çok önemlidir. Örneğin serum, ardından nemlendirici ve en sonunda da güneş koruyucumuzu uygulamalıyız. Bu sıralamayı yaparken emilme sürelerine dikkat etmeliyiz. Her uygulamadan sonra kısa bir süre beklemek gerekiyor. Tüm bunların ardından makyajımızı yapıyoruz.

Güneşe çıkmadan yarım saat önceden koruyucumuzu uygulamalıyız. 2-3 saat sonra tazelememiz gerekmektedir. Eğer yüzünüze koruyucunuzu sürdükten sonra makyaj yaptıysanız ve 2 saat sonra nasıl yenileyebilirim diye düşünüyorsanız sizler için sprey koruyucular çok daha pratik ve kullanışlı olacaktır.

Bir diğer detay ise makyaj yapmamış olsanız dahi günün sonunda makyaj temizler gibi bu kreminde temizliğini yapmanız gerekmektedir. Çünkü oldukça yoğun olan bu kremler gözeneklerinizi tıkayabilir. Sivilcelenme yapabilir. Bu nedenle temizlik çok önemlidir.

SPF Özelliği olan BB Kremler cildinizi korurlar ancak çok yüksek koruma faktörlü olmadıkları için siz bu kremin altına uygun bir koruyucu kullanırsanız çok daha kesin sonuç alırsınız.

Güneş kremi tavsiye alanında bizler yukarıdaki ürünleri öneriyoruz. Piyasa içerisinde çok fazla düşük fiyatlı ürünler olduğuna aldanmayınız. Birçoğu üzerinde yazan faktör değerlerini karşılayabilecek karışıma sahip değildir. Tam koruma alabilmek adına doğru ürünler tercih etmeye özen gösteriniz.

halilb tarafından yazılmıştır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings