in

En İyi Terlik Markaları Ve Modelleri Tavsiye

Yazlık terlik arayanlar için en iyi terlik modelleri tavsiye listemize mutlaka göz atın! Terlik çeşitleri, yeni sezon modeller ve terlik hakkında herşey bu yazıda!

Bu sıcaklarda bedenimizin tüm yükünü çeken ayaklarımızın rahatı  için en iyi terlik modelleri tavsiye listesini sizler için hazırladık. Piyasada birçok terlik markaları var. Kaliteli ve sağlıklı en güzel terlik üreten markaları paylaştık. Terlik seçimi yaparken bilmemiz ve dikkat etmemiz gereken özellikler vardır. Ayak sağlığı açısından zararlı madde bulundurmamalıdır. Rahat ve kaliteli olmalıdır. Yeni sezon terlikler sadece plajda ya da markete pazara giderken değil, tam gün sizinle her yere eşlik edecek niteliktedir.

Ayaklarınızın şıklığı ve konforu için doğru terlikleri seçin.

Terlik Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Kişilerin terlik konusunda farklı beklentileri olabilir. En iyi terlik , ihtiyaçlarınızı karşılayan özelliklere sahip kaliteli terliktir. Peki, ihtiyacınıza uygun terliği nasıl seçeceksiniz? Sizin için en güzel terlik modeli hangisi? İyi bir terlikte olmasını isteyeceğiniz özellikler hakkında bilgilendirme yapalım.

Terlik Yapımında Kullanılan Malzeme Çeşitleri

Terlik kalitesini belirleyen en önemli unsurların başında kullanılan malzeme gelir. Mantar, tahta, hasır, polyester, kumaş, plastik, suni deri, orijinal deri gibi pek çok farklı malzemeden üretilen terlik mevcut. Polyester malzemeden üretilen terlikler ayağı terletir. Tahta malzeme ise sanıldığından daha rahattır. Bu ipuçlarının yanı sıra kullanılan malzeme de en dikkat edilmesi gereken yer terliğin tabandır. İyi bir terlik tabanı ayak sağlığınız ve konforunuz için son derece önemlidir.

En İyi Terlik Taban Çeşitleri

Terlik satın alırken şık olmasının yanı sıra tabanında ne kullanılmış buna dikkat etmeliyiz. Sağlıklı bir terlik seçimi için ilk önce tabanında kullanılan malzemeye bakalım. İşte sağlıklı olan tabanlar ve detaylar…

Köpük ve Poliüretan Terlik Tabanı

En iyi terlik tabanı-köpük taban
 • Poliüretan kısaca organik tabanlı bir polimerdir ve çoğunlukla köpüklü malzemeler, yapıştırıcı, sentetik fiber gibi malzemelerin üretiminde kullanılır.
 • Sağlıklı ve kaliteli bir malzemedir.
 •  Son derece hafif olması ve kullanım açısından rahatlık sağlaması nedeniyle köpük ve poliüretan terlik tabanı tercih edilir.
 • Poliüretan, ortopedik terlikler için en sık kullanılan malzemelerden biridir. Yüksek kaliteli köpük de kullanıldıkça ayağın şeklini alır.
 • Antibakteriyeldir, silinebilir.

Tahta Terlik Tabanı

En rahat terlik tabanı-Tahta taban
 • Tahta doğal bir malzeme olduğu için sağlığa zarar yoktur.
 • Ayakların terlediği durumlarda tahta taban bakteri üretmez.
 • Diğer taban çeşitlerine göre daha uzun sürse de zamanla ayağın şeklini alır.

Bu sebeplerden ötürü terlik tabanı malzemelerinde tahta taban kullanımı devam etmektedir.

Mantar Terlik Tabanı

Ayağı terletmeyen taban-Mantar tabanlı terlik
 • Ortopedik ve anatomik terlik modelleri içinde en kullanışlı olan malzeme çeşitlerinden biridir.
 • Mantar terlik tabanı ayağı terletmez.
 • Kolayca ayağın şeklini alır.
 • Anatomik ve ortopediklik açısından diğer terlik tabanı çeşitlerinden bir adım önde olan bir malzemedir.
 • Bazı terlik modelleri ana malzemesi köpük olsa da taban kısmı mantar olabilir. Bu da rahatlığı arttırır.

Ayak Sağlığına Uygun Terlik Çeşitleri

Ayak sağlığı konusunda hassas kişiler yüksek topuklu terlik yerine daha rahat ve kaliteli terlikler seçmelidir. Örneğin topuk dikeni, ayak tabanı düzleşme, terleme nedeniyle ayak cilt sorunları gibi benzeri ayak rahatsızlıkları genelde yanlış terlik ve ayakkabı sonucunda oluşur. Özellikle yaz aylarında ayaklarınız hava almalıdır. Hangi terlikler daha sağlıklıdır bakalım.

Ortopedik Terlik

Ortopedik terlik, terliğin tabanının ayak anatomisine uygun olması demektir.

İnsan anatomisinde ayak tabanı, özellikle de topuk bölgesindeki sinirlerde ağrı olduğunda kişinin enerjisini düşürür.

Ortopedik terlik, ayağın altındaki zayıf noktaları, kasları ve sinirleri yumuşatarak ağrıları engeller ve rahatlığı sağlar.

Terlik tabanı tahta, mantar, yüksek kaliteli köpük ve poliüretan olan pek çok terlik modeli, ortopedik terlik sınıfına girer.

Anatomik Terlik

Her ayak farklı bir yapıdadır. Ayağın yapısına uygun şekilde üretilmiş terlik modellerine anatomik terlik denilmektedir. Anatomik terlikler, ortopedik terlik modellerinin geliştirilmiş şekilleridir.

Anatomik terlik modelleri sadece sağlıklı ayaklara sahip kişiler tarafından değil topuk dikeni, parmak ve ortopedik sorunları olan ayakların tedavisi için de kullanılır.

Anatomik terlik modelleri ayakkabılara kıyasla ayağı tam sarması için dar kalıplıdır. Topuk özel bir yuvaya yerleşecek şekilde oluşturulur. Parmakların terlik içinde sıkışmasını engellemek için geniş parmak evlerine sahiptir. Ayağın hava alması için gerçek deri kullanılır.

Mağazalarda, medikal ürün satan yerlerde, eczanelerde ve online olarak anatomik terlik modellerine ulaşabilirsiniz. Şık topuklu terlik modelleri de dahil olmak üzere pek çok terlik tabanında anatomik terlik yapısını görebilirsiniz.

Sabo Terlik

Sabo terlik denilen terlik çeşidi anatomik yapısı sebebiyle diğer modeller ile kıyaslandığında kullanım açısından en rahat olanıdır. Hafif yapılıdır ve cildin hava alıp ayağın terlemesine engel olması için üstünde delikler bulunur. Uzun süre ayakta kaldıkları için en çok sağlık çalışanları tarafından tercih edilmesi nedeniyle doktor terliği olarak da bilinir. Fakat günümüzde pek çok insan tarafından da günlük kullanımda tercih edilir. En bilinen beyaz ve lacivert sabo olsa da yüzlerce renk ve modelde sabo terlik çeşidine ulaşmak mümkün.

Varis Önleyici Terlik

Varis önleyici terlik gün boyu ayakta duran veya yoğun tempo ile çalışanlar için tasarlanmış bir terlik modelidir. Kan basıncını ayarlayarak kanın dolaşımını kolaylaştırır. Bunu tabanında bulunan esnek yay sayesinde gerçekleştirir.

Türk patent Enstitüsü tarafından varis önleyici anatomik yaylı terlik varis hastalığı başlamaması için önlem olarak tasarlanmış bir üründür.

Hafif ve rahat olan terlik aynı zamanda terletmez ve dayanıklıdır.

2020 Kadın Terlik Modelleri

Son yıllarda renk, biçim ve kalitesi artan Kadın Terlik Modelleri özellikle yaz aylarında günlük kullanım için çokça tercih edilmektedir. İşte bu yılın en çok beğenilen terlik modelleri…

Çift bantlı kalın topuklu modeller

Tek bantlı ortopedik terlikler

Tokalı Parmak Arası Terlikler

Çift bantlı tokalı düz taban terlikler

Mayari model parmak arası terlikler

Çift bantlı düz taban terlikler

Unisex Sabo terliler

Hasır dolgu topuk terlikler

Erkek Terlik Modelleri

Erkeklerde artık terlik giymeyi tercih etmektedir. Sebebi ise tabiki hem rahat hem de şık modellerin olmasıdır. İşte en iyi erkek terlikleri…

Unisex Sabo Terlikler

Çift Bantlı Tokalı Erkek Terlikleri

Kalın tek bantlı terlikler

Tokalı parmak arası unisex terlikler

En İyi Terlik Modelleri Ve Markaları Hangileri?

Saydığımız özelliklerde terlik modellerinin ve bu yılın trendlerinin her birine ulaşabileceğiniz kendini ispatlamış, kaliteli malzemeler ile üretilmiş en güzel terlik modelleri ve markaları;

Dr.Mery

Sabomar

Birkenstock

Bambi

Crocks

Lumberjack

Muya

Twigy

Slazenger

Ceyo

halilb tarafından yazılmıştır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings