En İyi Bebek Maması Tavsiye

Bebeği için en iyi bebek maması arayan ebeveynler için gaz yapmayan mama ve anne sütüne en yakın bebek maması hangisi tavsiye listemizi sıraladık.

en iyi bebek maması

Bebeğinize her zaman en iyisini vermek istersiniz değil mi? Bu durumda En iyi bebek maması hangisi? Bebek mamaları güvenilir midir? Gaz yapmayan bebek maması hangisidir? Çocuk doktorları “bebek maması alırken içeriğindeki bitkisel yağlar ve anne sütünde bulunan bileşenler çok önemlidir” diyor. Yeterli beslenmeyi sağlamak için kullanılan bebek mamalarında, yapay katkı maddesi, tatlandırıcıların yanı sıra ilave şeker ve sodyumdan kesinlikle kaçınılması gerekiyor.

Sizlerin de bildiği gibi ilk 6 ay anne sütü dışında başka bir besin kullanmıyoruz. Fakat bebek ilk doğduğunda anne sütü geç gelebiliyor. Yenidoğan bebeğin sarılık olmaması için acil besin kaynağı olarak formül mama verilmesi gerekebiliyor. Bunun dışında anne sütünün yetmediği zamanlarda doktorunuza danışarak ek takviye bebek maması önerilebiliyor. Birde bazı bebekler anne sütünü ret ediyor. İşte tüm bu durumlarda toz mamalar devreye giriyor.

İlk 6 ay içerisinde yenidoğanlar için verilen mamalara bebek sütü ya da başlangıç sütü, 6.aydan sonra verilenlere de devam sütü denilmektedir.

Bebeğiniz için her gün ev yapımı, taze, organik mama sunma fikri çok güzel olsa da ne yazık ki bu gerçekçi değildir. Neyse ki, birçok sağlıklı en iyi bebek maması markası var. Elbette hiçbirisi anne sütünün yerine doldurmaz. Mecbur kalmadıkça özellikle ilk 6 ay mamaya başlamamak gerekir.

En İyi Bebek Maması Listesinde Hangi Markalar Var?

Bebek sütleri etiketlerine baktığımızda görüyoruz ki hepsi birbirine çok yakın içeriktedir. Vitamin ve mineraller tüm mamalarda belirli oranlarda bulunur. Çünkü anne sütüne en yakın tat ve değerleri yakalamak için çalışıyorlar. Belli bir standart var ve tüm markalar bu standarda göre mama üretimi yapıyor. Elbette küçükte olsa bazı farklar var fakat bunlar küçük oranlar olduğu için bebeğinizin gelişimine çok büyük artı katmıyor. Biz yine de her mamanın öne çıkan özelliklerini belirttik.

Hazır mamaların tümünde çeşitli bitkisel yağlar kullanılmaktadır. Anne sütünün içeriğinde bebeğin sağlıklı kilo almasını sağlayan o muazzam doğal yağ yerine kullanılan çeşitli bitkisel yağlar bulunuyor. Her markanın hangi yağları kullandığını da belirttik.

Similac

0-6 ay bebekler için formüle edilmiştir. En önemli özelliği palm yağı içermeyen özel karışım yağ kullanılmıştır. Prebiyotik desteği ile gaz yapma sorununu en aza indirgiyor. Beyin ve göz Gelişimi için DHA, Lutein ve E Vitamini içerir. Similac, yapay büyüme hormonu, Demir, çinko, sodyum, potasyum, magnezyum ve diğer gerekli mineralleri içermektedir. Organik nişasta ve organik süt

Bu mamada olumsuz gibi görünen birkaç detaydan bahsedelim. Öncelikle az miktarda da olsa nişasta içeriyor. Şekersiz glütensiz bir mamada nişasta bulunması bize göre ayrıcalığını bir parça bozmuş. Bir diğer husus ise; anne sütünde var olan ve diğer bahsettiğimiz tüm mamalarda bulunan bağışıklık destekleyici bileşenler nükleotid ve taurin bu mamada yok. Bitkisel yağlarda neler varmış bakalım. Hurma yağı, Ayçiçek ve kolza yağı bulunuyor.

Ayrıntılı bilgi için: Smilac Bebek Maması

Humana

Humana, Alman markası bir mamadır. İçerisinde yağ oranı yüksek olduğu için köpürme yapmıyor. Birçok mamada bulunan, bağışlılık destekleyici Taurin ve nükleotidler bu mamada var. Anne sütünde bulunan bağırsak sağlığı için gerekli olan bileşen galakto-oligosakkaritler Gos bulunmaktadır. Diğer taraftan prebıyotik içerme-mektedir. Nişasta ve glüten içermez. Genel olarak memnun kalınan mamalar arasında yer alıyor.

 • %100 Laktoz
 • 100 Ml 1,4 Protein
 • Omega3 ve Omega6
 • A,C,E,B6,B1,B2,K1,D3,B12 vitaminleri
 • Pantotenik asit, folik asit, biotin, magnezyum, Demir, Potasyum ve diğer mamalarda kullanılan standart mineraller içermektedir.

En iyi bebek maması tavsiye listemizdeki Humana bebek maması, sağlıklı gelişme için gerekli olan LCPUFA çoklu doymamış yağ asitleri içermektedir.

Evolvıa

Danimarka menşeili Evolvıa, sorunsuz mamalar arasında yer alıyor. Glikoz yerine laktoz kullanılmaktadır. E vitamini içermektedir. Uyku kalitesini etkileyen serotin ve melotonin üretimine yardımcı olan B6 Vitamini içermektedir. Aynı zamanda fosfor ve Kalsiyum açısından da zengindir. Diğer tüm mamalarda bu vitaminler zaten var fakat Evolviada bir tık daha fazla öne çıkıyor. Prebiyotik kullanılmıştır.

 • DHA Balık yağı,
 • %100 Laktoz,
 • A,C,E,B1,B6,B2,B12,K,D Vitaminleri,
 • Kalsiyum d-pantotenat, Folik Asit,
 • Sodyum, potasyum tuzları,demir bakır çinko ve diğer mamalarda bulunan standart tüm mineralleri içeriyor.

İçeriğinde kullanılan bitkisel yağ bileşenleri ise şöyle; hurma yağı, hurma çekirdeği yağı, Ayçiçek ve kanola yağı.

Golden Goat (Keçi sütlü)

İnek sütüne alerjisi olan bebekler için önerilmektedir çünkü keçi sütünden üretiliyor. Besin değeri olarak keçi sütünün inek sütünden daha iyi olduğu bilgisi doğru değildir. Ancak inek sütüne alerjisi olan bebekler bu mamayı tercih ediyor. Yeni Zelanda’da kendi çiftliklerinde üretildiğini biliyoruz. Buda kulağa hoş geliyor. Sanki endüstriyel değil de daha çok organik havası katıyor. Oysa keçilerden sağılıp bekletilmeden fabrikasında son aşamaya geliyor. Hemen belirtelim ki bu mama tamamen keçi sütü ile hazırlanmıyor. Sadece %43 oranında bulunuyor.

 • %100 Laktoz kullanılmış,
 • Protein, Kalsiyum, folik asit, mineral ve vitemanin desteklidir.

Nükleotid ve prebiyotikler de bu mamada yoklar. Keçi sütü ile olayı bitirmişler gibi görünüyor. 🙂 Bitkisel yağlarda ise kanola ve ayçiçek yağı kullanılmış. Keçi sütlü bebek maması arayanların çokta fazla seçeneği yok gibi ne dersiniz.

Aptamil Prosyneo

Adını en çok duyduğumuz, fiyatı da en yukarılarda olan bebek mamasıdır kendileri… Kullananlar ve uzmanlardan edindiğimiz bilgiye göre gaz yapmayan bebek mamaları arasındadır. Ancak bazı bebeklerde bağımlılık yapabiliyor. Bir de laktoz yerine glikoz kullanılıyor olması nedeniyle bazı aileler tarafından tercih edilmemektedir. Bunun yanı sıra lif açısından oldukça zengindir. Aptamil Prosyneo diğerlerinden farkı, anne sütünde bulunan M16-V Prebiyotik bulunuyor olmasıdır. Özellikle sezaryen doğum ile Dünya’ya gelen bebeklerin yeterli derecede yararlı bakteri alamıyor olması nedeniyle bu mama önerilmektedir.

 • Folik Asit,
 • %100 Laktoz,
 • A,D,E,K,C,B1,B2,B6,B12 Vitaminleri,
 • Sodyum, magnezyum, potasyum, demir ve Kalsiyum yanı sıra diğer standart mineraller içermektedir.

Koruyucu, şeker ve glüten içermiyor. Kullanılan bitkisel yağlara gelince; Hurma Yağı, Hindistan cevizi yağı, Kanola ve Ayçiçek Yağıdır.

Bebelac

100 yılı aşkın bir tecrübe… En iyi bebek maması tavsiye listemizde bu lider markadan bahsetmeden olmazdı. Genel olarak hem bütçeye uygun hem de kullananlar tarafından sevilen mama bebelac, sindirime yardımcı olan fermantasyon teknolojisi kullanılarak üretiliyor. Yani bildiğimiz mayalama ile yapılıyor. Bu iyi bir şey! Bağışıklık destekleyen Nükleotid içermektedir. Prebiyotik içermez ancak Probiyotik lif bulunuyor. Bu arada her ikiside içersin diyorsanız Bebelac Gold olanının almalısınız.

 • %100 Laktoz,
 • LCPUFA (DHA VE AA) Çoklu yağ asitleri (Beyin gelişimini destekleyen çoklu yağ asitleri),
 • A,C,D,B12 Vitaminleri içermektedir.,
 • Folik Asit,
 • Kalsiyum ve demir

Gaz yapmayan Bebek Mamaları Hangisi?

Gaz yapma konusunda tek sebep tabi ki mamalar olmayabilir. Örneğin biberon faktörü bu konuda çok etkilidir. Beslenme sırasında çok fazla hava yutan bebekler gazlı olur. Biberon faktöründen emin olduğunuzda devam eden gaz problemi için mamadan şüphe etmeniz çok doğal ve gaz yapmayan en iyi bebek maması denemelisiniz. Bu mamalarda bağırsak florası için faydalı olan Fos ve Gos birleşimi olan Prebiyotik Lifler bulunmaktadır. Ayrıca protein değerleri yüksek olup laktoz ise azaltılmıştır.

Gaz problemi çeken bebekler için özel üretilen mamalar şöyledir;

 • Hipp Organic,
 • Bebelac AC Almiron,
 • Aptamil Comformil,
 • Humana Antikolik,
 • Golden Goat (Keçi sütlü),
 • Similac (Palm yağı içermediği için gaz yapmayabilir bu nedenle tercih edilmektedir.),
 • Bebelac LF (Laktoz içermez) Doktor tarafından önerilirse kullanılır.

Anti Reflü Mamalar Hangisidir?

Kusan bebekler için reflü önleme maksadıyla özel olarak üretilirler. Kıvam olarak daha yoğundurlar. Böylelikle mideden geri gelmesi önlenmektedir. Ayrıca kusmayı önlediği düşünülen Keçiboynuzu kaynaklıdırlar. Kıvamları yoğun olması sebebi ile kabızlığı neden olabilirler bu konuda deneme yanılma yönteminden önce mümkünse doktorunuzdan yardım almalısınız. Bu mamaların isimlerinde AR eklentisi bulunmaktadır. Bu arada anne sütü alan bebekler için Bebelac Thickener koyulaştırıcıyı araştırabilirsiniz.

 • Aptamil AR,
 • Humana AR,
 • Bebelac AR,
 • Evolvıa AR,
 • Mulipa AR

Prematüre En İyi Bebek Maması Hangileridir?

Prematüre yenidoğan bebeklerde sindirim sistemi ve beraberinde metabolik fonksiyonları tam olarak olgunlaşmamıştır. Bu bebekler özel besin gereksinimlerine ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyaca yönelik bebek mamaları daha fazla vitamin, mineral ve protein içerirler. Ayrıca anne sütünde bulunan ve beyin gelişimi için önemli bileşen LCP (Likit Kristal Polimerler) içermektedirler. Piyasada mama ismi Prematüre olarak devam eden mamalardır. En iyi bebek maması hangisidir? En iyi Prematüre bebek mamaları listemizde aşağıda bazı markaları paylaştık. Doktorunuzun önerisi üzerine kullanılmaktadır.

 • Aptamil Prematil,
 • Bebelac nenatal Prematüre,
 • Humana 0 Prematüre,
 • Evolvia Prematüre

Bebek Maması Ne kadar Sürede Tüketilmelidir?

Mamalar açıldıktan sonra 1 ay içerisinde tüketilmelidir. Serin ve nemli olmayan ortamda havayla temas etmeden saklanmalıdır. Hazırlanmış olan mama bitmediyse buzdolabında 24 saatten fazla bekletilmemelidir. Dış ortamda uzun süre beklemiş olan bebek sütü, bekleme süresi uzadıkça bakteri üretir. Bunun süresi ortam sıcaklığına bağlı olarak değişir. Sıcak havalarda 1 saatten fazla beklemiş ise dökmeniz gerekir.

Bebek Mamaları Güvenli midir?

Güvenli en iyi bebek maması için başta tarım bakanlığı onaylı olması gerekiyor. Ayrıca market ya da diğer satıcılara çok iyi koşullarda ulaştırılmış olması önemlidir. Mamalar tozlaştırılmış süt ürünleri oldukları için bozulabilir besinlerdir. Koruyucu içermezler bu açıdan güvenlidirler. Anne sütüne en yakın besin değerleri hedeflenmiştir. Kesinlikle kuru ve serin yerlerde tutuluyor olmalıdırlar. Son kullanma tarihlerine mutlaka bakılmalıdır. Eğer mamada normalin dışında bir köpürme, topaklanma ve renginde sararma var ise mama bozulmuş olabilir. Anne sütünün olmadığı durumlarda 1 yaş altı bebeklerde inek sütü ya da evde yapılan karbonhidratlı bebek mamaları yerine endüstriyel bebek mamaları önerilmektedir.

Bebek Maması Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ürün tipi ve yaş uygunluğu;
Bebek mamasını neden kullanmak istediğinizi öncelikle belirlemeniz gerekmektedir. Doktor tavsiyesinde mi kullanacaksınız, anne sütünüz mü yeterli miktarda değil, bebeğiniz sağlık sorunları nedeni ile veya prematüre olmasından dolayı mı vs. vs. kullanmak istiyorsunuz öncelikle belirlemelisiniz. Doktor veya hastane şartlarından dolayı ise zaten size bebeğinizin sağlık ve durumuna göre mama önerecektir aksi alınmaması önemlidir. Diğer etkenlerde ise lütfen hem yukarıda belirttiğimiz nedeni belirleyerek, hem bebeğinizin yaşına göre hemde aşağıda sıraladığımız diğer maddeler çerçevesinde seçiminizi yapmalısınız.
Onaylı ve sertifikalı olması;
Bebek mamalarının T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylı ve İSO belgesinin olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi durumlarda ürün markalı dahi olsa denetime tabi olmamış veya denetimler sonucunda yukarıda isimlerini saydığımız belgeleri ve onayları alamamış ürünleri en değerli hazineniz bebeklerinize yedirmeniz ciddi sorunlara yol açabilir.
İçeriği ve kalitesi;
Bebek maması seçiminde içeriğinde özellikle ‘ arakidonik asit(ARA) ve dokozahekzaenoik asit(DHA)’ olmasına dikkat etmelisiniz. Bunlar en çok anne sütünde bulunup bebeğinizin beyin/zeka ve sinir sistemini geliştirmektedir. Buda maalesef günümüzde satılan hazır sütlerin içerisinde ya yok ya da çok az miktarda yer alabilmektedir. Mama seçiminde içeriğinde bu değerlerin olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca doktor tarafından bebeğinize alerji, hazımsızlık, ishal veya başka bir özel teşhis konulmuş ise yine mamanın içeriği oldukça önemlidir. Bu gibi durumlarda ishal yapacak veya alerji tetikliyecek gıdaların bulunmaması oldukça önemlidir.
Ürün değerleri;
Bebek maması alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise mamanın yapıldığı gıdanın ve diğer karbonhidrat, protein, vitamin gurupları gibi değerlerin çok fazla olmaması veya çok az olmaması yada hiç olmaması değil bebeğinize gerekli olan miktardaki mamaları tercih etmelisiniz.
Gaz yapmayan mama olmasına;
Bazı gıdalar tüketildiğinde insan vücudunda normal dereceden fazla gaz ve şişkinliğe neden olmaktadır. Bu bebeklerde de aynıdır. Yetişkin bebeği olanlar bilirler ki bebeklerin en fazla ve en dertli şikayeti kabızlık/ishal ve gaz sancısıdır. Bazen bu problemleri saatler ve günler alabilmektedir. Hal böyle iken bebeğinizde bu tür rahatsızlıklardan var veya meyilli ise bebek maması seçerken tam tahıllı gıdalardan(nohut, buğday vb.), Kepekli tahıllar, Fasulye, Lahana, Enginar, Brokoli, Karnabahar, Elma, Erik, Armut, Şeftali gibi gıdalardan yapılmamış veya az miktarda bulunmasına dikkat etmelisiniz.
Organik olmasına;
Ve herşey den önemlisi bebek mamasının organik ve doğal olması da oldukça önemlidir. Özellikle de 6 ayını doldurmamış bebekleriniz de bebek maması kullanmanız gerekti ise mutlaka organik olanını tercih etmeniz gerekmektedir.

En İyi Bebek Maması; Uzman Tavsiyesi

Bebek formülleri bir laboratuvarda veya fabrikada ortamında tüketime hazır hale gelirler. Anne sütündeki doğal vitamin, mineral yağ ve tüm yararlı bileşenler ise tamamen doğal ve en üstün niteliklere sahiptir. Bu nedenle eşsizdir. Anneler bebeklerinin beslenmesi konusunda endişe ederler. Sütlerinin yetersiz kaldığını ve bebeklerinin yeterli besin alamayacağını düşünürler ve her şey normal olduğu halde takviye mama ile desteklediklerini düşünürler. Bu doğru değildir çünkü anne sütü kesinlikle tam besleyici eksizksiz bir kaynaktır. Ancak yeterli çabalar sonucunda bebeğiniz emmiyor ya da anne sütü farklı sağlık sorunları nedeniyle azalıyor ise doktorunuzun kontrolünde mamaya geçilebilmektedir.

Bebek sütü markalarına her bebekte farklı reaksiyonlar olabiliyor. Sizin için en iyi bebek maması hangisi bunu anlamak için en az 3 gün devam etmek ve denemek için en ufak boy ile başlamakta fayda var.

Tavsiye ettik: En İyi Biberon Tavsiye

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.

halilb tarafından yazılmıştır

Website kurucusu ve SEO takım lideri. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiye ürünlerimizi derlemekteyiz. Bu tavsiyelerimiz de en iyi ürünleri seçmeye özen göstermekteyiz.
Türkiye de tavsiye ve en iyi ürünler önerisinde bulunan bir websitesiyiz. Bu önerilerimizi alanında uzman kadromuz ile oluşturmaktayız.
En iyi tavsiye listelerimiz yukarıda da belirttiğimiz üzere her ne kadar uzman kişilerce önerilse de kişiden kişiye değişiklik gösterebildiğinden dolayı birebir hizmet almadan kullanılmamalıdır. Bu her ne olursa olsun tüm en iyi tavsiye içeriklerinde geçerlidir.