en iyi buhar makinesi

En İyi Buhar Makinesi Tavsiye

Doktorların önerdiği buhar makinesi tavsiye arayışındaysanız, yetişkinler ve bebekler için en iyi buhar makinesi hangisi öğrenmek için tıklayın.

Doktorların önerdiği buhar makinesi modellerinden birine sahip olmak istiyor; fakat onlarca model arasında yetişkinler ve bebekler için en iyi buhar makinesi hangisi karar veremiyor musunuz? O halde sizi yazımızın devamını okumaya davet ediyoruz.

Buhar makineleri, yaz mevsiminde artıp kış mevsiminde azalan nemi dengeleyerek havanın daha kaliteli olmasına yardımcı olan makinelerdir. Özellikle soğuk havalarda cilt kuruluğu ve solunum yolları tıkanıklığı sorunlarının en etkili çözüm yolu olarak tercih edilir. Sıcak ve soğuk olmak üzere iki farklı türde karşımıza çıkan bu makineleri, peteklerin üzerinde koyulan su kabının teknolojik versiyonu şeklinde de ifade edebiliriz. Peki, en iyi buhar makinesi hangisi?

Doktorların Önerdiği Buhar Makinesi Öneri

1. Beurer Lr 330 Hava Nemlendirici & Hava Temizleyici

Beurer markasının ışıklı paneliyle dikkat çeken bu cihazı, hem nemlendirici hem hava temizleyici işlevi görüyor. Uyku, ara ve yüksek mod olmak üzere üç fonksiyonu var. Bu da fonksiyonel kullanım için avantaj sağlar. Cihaz, alerjik hastalıkları olan kişiler için tasarlanmış. Carbon ve HEPA fitreleri sayesinde tüm zerrecikleri topluyor. Filtresinin kullanım ömrü epey uzun. Zamanlayıcı işlevi de cihazdan yüksek verim almayı sağlayacak bir özelliktir. Dezavantajı özellikle üçüncü seviyede sesli çalışması diyebiliriz.

2. Weewell WHC730 Soğuk Buhar Üfleyici

Weewell buhar makinesi, özellikle bebekli ailelerin çok tercih ettiği modellerden biridir. Çok satan bu modelin kullanıcı deneyimi bakımından farklılık oluşturan en önemli özelliği hem nem dengesini sağlayıp hem de iyonik hava temizleyicisiyle havayı temizlemesidir. LCD ekranı sayesinde oda sıcaklığını ve nemi görebilirsiniz. Bu sayede havayı doğru şekilde nemlendirerek cihazın verimli olmasını sağlayabilirsiniz. Nem oranı ve zamanını ayarlayabilirsiniz. Otomatik kapanma özelliği güvenli kullanım açısından avantaj sağlar. Uzaktan kumandası sayesinde yerinizden hiç kalkmadan da cihazı kullanabilirsiniz. Kireç önleyici filtre de kullanılmış. Bu da cihazın kullanım ömrünü artırır. Hız için 3 seviyesinin bulunması güzel düşünülmüş. Işığının sürekli açık olması veya hafif su damlama sesinin olması hem avantaj hem de dezavantaj olabilir.

Ayrıntılı bilgi için: Weewell WHC730 Buhar Makinesi

3. Deerma F426 Gümüş Iyonlu Ultrasonik Hava Nemlendirici

Deerma, ürünleriyle tasarım ödülü alan bir markadır. Bu cihaz da tasarımıyla dikkat çekiyor. elbette en önemli özelliği bu değil. Cihaz, gümüş iyon arıtma kutusu ile kombine aktif karbon filtre sayesinde havayı ve suyu sterilize ediyor. Kötü kokuyu da ortadan kaldırıyor. Su haznesi geniş bir cihaz. Bu sayede 20 saat kesintisiz nemlendirme etkisi var. Buhar miktarı ayarı yapmanız mümkün. Su miktarı düştüğünde otomatik kapanması ve kaymayı önleyici ayak pedi güven verici. Su seviye göstergesi sayesinde su seviyesini net şekilde görebilirsiniz. Bu da doldurup boşaltma sırasında avantaj sağlar. Sessiz çalışması sayesinde en iyi bebek buhar makinesi alternatiflerinden biridir. Işıklı cihaz istiyorsanız ışıksız tasarım olması dezavantaj olabilir.

En İyi Sıcak ve Soğuk Buhar Makinesi Önerileri

1. Weewell Soğuk Buhar Üfleyici whc752

Weewell buhar makinesi modeline en iyi buhar makinesi tavsiyeleri arasında ilk sırada yer vermemizin nedeni hem nem dengesini sağlama hem de havayı temizleme, yani iyonizer özelliğinin olması. Düşük enerji tüketimi yapan bu makinenin fiyatının hakkını veren pek çok farklı özelliği de var. Nem oranına kapanması, su seviyesi yetersiz olduğunda otomatik olarak kendini kapaması kullanımda ciddi ölçüde kolaylık sağlayan özelliklerdir. 5 litrelik bir su haznesi var, dolayısıyla uzun süre kesintisiz kullanabilirsiniz. Etki alanı aslında ikinci önerdiğimiz üründen daha düşük; fakat hızlı nemlendiriyor. 360 derece nem çıkışı sayesinde nemin yayılması daha kolay.

Ayrıca üründe ortam nemi ve sıcaklığı ölçme özelliği de var. Cihazın beğendiğimiz en önemli özelliklerinden biri sessiz çalışması. Bu özelliğiyle en iyi oda buhar makinesi diyebiliriz. Cihazın kireçlenmeyi engelleyen kireç filtresi de var. Hem soğuk hem sıcak buhar makinesi olarak kullanılabileceğiniz bir buhar makinesi arayışındaysanız rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Yalnız epeyce yer kapladığını belirtmeliyiz. Alanınız çok büyük değilse dezavantaj olabilir. Cihazı doğru yerleştirmediğinizde gürültülü çalışabilir.

2. Winix L500 Hava Nemlendirici

Winix hava nemlendiricisi, hem sıcak hem soğuk buharlı ultrasonik bir nemlendiricidir. Cihazda UV-C LightCel teknolojisi kullanılmış. Bu teknoloji sayesinde suda bakteri oluşmuyor.  Zamanlanabilir ve programlanabilir nem ölçeri ve ayarlanabilir ışık pratik kullanım açısından avantaj sağlayan özelliklerdir. Demineralizasyon kapsülleri sayesinde kireç azalır. Bu da cihazı uzun süre kullanabileceğiniz anlamına gelir. Cihazın tasarımı çok şık. Bu nedenle ev için olduğu gibi ev için de en iyi buhar makinesi alternatiflerinden biridir. Aroma pedlerini kullanarak kolay uykuya dalabilirsiniz. Dezavantajı fiyatı olabilir; fakat yüksek etki alanı ve özellikleri göz önünde bulundurulduğunda fiyatını karşılayan bir model olduğunu söyleyebiliriz.

Buhar Makinesi Karşılaştırma

Arama motoruna yazdığınız veya sesli asistanınıza sorduğunuz en iyi buhar makinesi hangisi sorunuza verdiğimiz ipuçları ve model öneriyle yanıt vermeye çalıştık. Aşağıdaki en iyi buhar makinesi karşılaştırma tablosu sayesinde önerdiğimiz modellerin zamanlayıcı, gürültü seviyesi, otomatik kapanma ve su hazne kapasitesi gibi özelliklerini karşılaştırarak ihtiyacınıza en uygun olanın hangisi olduğunu kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

ÜRÜN ADISU HAZNESİ (litre)ZAMANLAYICIOTOMATİK KAPANMAGÜRÜLTÜ SEVİYESİ (dB)
Weewell Soğuk Buhar Üfleyici whc7525VarVar35
Winix L500 Hava Nemlendirici7.5Var
Beurer Lr 330 Hava Nemlendirici & Hava TemizleyiciVar
Weewell WHC730 Soğuk Buhar Üfleyici5.6VarVar35
Deerma F426 Gümüş Iyonlu Ultrasonik Hava Nemlendirici4.8Var36
Buhar Makinesi Karşılaştırma Tablosu

Buhar Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Buhar makinesi genellikle üst solunum yollarında problem yaşayanlar tarafından tercih edilir. Öncelikli kriteriniz kullanım amacınız olmalıdır. Solunum problemleriniz varsa sizin için en iyi buhar makinesi soğuk buhar makinesi; amacınız kolay uykuya dalmak için aromatik yağlar kullanmaksa en iyi buhar makinesi sıcak buhar makinesi olacaktır.

Kullanım amacı doğrultusunda buhar makinesi çeşitleri arasında karar verdikten sonra, buhar makinesi alırken dikkat edilmesi gereken diğer unsurları şöyle sıralayabiliriz:

 • Gürültü Seviyesi: Makineyi gece de kullanmayı planlıyorsanız veya bebek odası için kullanacaksanız gürültü seviyesi sizin için en önemli kriterlerden biridir. Buhar makinesinin rahatsız edici olmaması için dB miktarının 35 ve altı olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Nem ve sıcaklık ayarı: Yanlış nemlendirme rutubet sorunlarına neden olur ve çeşitli sağlık problemlerini tetikler. Nem ve sıcaklık değerlerini otomatik ölçen buhar makineleri sayesinde yanlış nemlendirmenin önüne geçebilirsiniz. Özellikle bebeklerin rahat nefes alıp verebilmesi için sıcaklığının 23 derece, nem oranının ise yüzde 30-50 aralığında olması gerekir.
 • Enerji tüketimi: Buhar makineleri kullanım maliyeti yüksek olabilen ürünlerdir. Dolayısıyla elektrik faturanızda bol basamaklı sayı görmemek açısından enerji verimliliği sınıfı yüksek buhar makinesi modeli tercih etmelisiniz.
 • Otomatik kapanma özelliği: Bu özellik birçok elektrikli ev aletinde olduğu gibi buhar makineleri için de güvenlik açısından kritik bir özelliktir. Su haznesi termostatları, haznedeki suyun bittiğini algılar. Cihazın otomatik kapanması motorunuzun yanmasını ve enerjinin fazla tüketilmesini önler.
 • Etki alanı: Buhar makinesi seçiminde etki alanı önemli bir kriterdir. Öyle ki; 50 metrekare alanda20 metrekare etki alanına sahip buhar makinesi kullanırsanız aldığınız cihaz en iyi buhar makinesi de olsa fayda etmeyecektir.
 • İyonizer teknolojisi: Bu teknoloji, statik elektrik yükünü azaltır. Dolayısıyla hava kalitesi artar. Aile bireyleriniz enfeksiyona meyilliyse nem dengesini sağlamada da etkili olan iyonizer teknolojisi dikkat etmeniz gereken önemli bir kriterdir.
 • Silver nano teknolojisi: Bu teknoloji, hava kirliliğine ve bakteri oluşumuna sebebiyet veren maddeleri negatif iyonlar kullanarak temizler.
 • Zaman ayarı: Buhar makinesini hangi zaman diliminde çalıştırabileceğinizi önceden belirleme imkânı veren zaman ayarlı modeller kullanım pratikliği sağlar.
 • Su seviye sinyali: Buhar makinesini kullanırken kesinti yaşamamanız için su tankı termostatına sahip olan modelleri tercih etmelisiniz.
 • Dijital kontrol paneli: Bu özellik pek çok makinede bulunmaz. Özelliğin bulunduğu makineler, ortamdaki sıcaklık ve nem değerini görmenizi sağlar.

Bu bilgiler ışığında en iyi buhar makinesi modelinin; iyonizer teknolojisi, su seviye sinyali gibi ek özelliklere sahip olan; çalışma sesi 35 dB’yi geçmeyen; etki alanı geniş olan ve otomatik kapanma özelliği olan model olduğunu söyleyebiliriz.

Buhar Makinesi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Buhar makineleri, doğru kullanıldığında sağlık için faydalıdır. Bununla birlikte doktorların önerdiği buhar makinesi modelleri yanlış kullanıldığında tam tersi etki gösterebilir. Dolayısıyla buhar makinesi satın alırken olduğu gibi kullanırken de bazı detaylara dikkat etmek önemlidir. Buhar makinesi kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Buhar makinesinin kirli olması küf ve bakteriye neden olur. Bu nedenle 2-3 günde bir su haznesini temizlemek gerekir. İç hazneyi temizlemek için su ve sabun kullanabilirsiniz.
 • Buhar makinesi özellikle soğuk suyla çalışıyorsa mikrop oluşumu riski yüksektir. Bu nedenle buhar makinesinde damıtılmış su kullanmalı ve suyu her gün yenilemelisiniz.
 • Nem oranının yüzde 54-55’i aşması astım hastalığına neden olabilir. Bu nedenle nem ve sıcaklık oranını dikkatle takip etmelisiniz. Makinenin dijital göstergesi yoksa termometre ve nem takip cihazı edinmenizi öneririz.

Buhar Makinesi Hakkında Merak Edilen Sorular

 1. Soğuk Buhar Makinesi Ne İşe Yarar?

  Soğuk buhar makinesi, yüksek frekansta titreşim üretir. Bu sayede suyu ısıtmadan buharlaştırır. Soğuk buhar makinesi ne işe yarar sorusunun yanıtı sıcak buhar makineleri ile aynıdır. Havayı nemlendirir ve havanın kalitesini artırır.

 2. Buhar Makinesi Burun Tıkanıklığına İyi Gelir Mi?

  Buhar makinesi, özellikle de burun ameliyatı olan ve burunda kuruluk hissi yaşayan kişiler tarafından veya çocuğunda burunda kabuklanmaya bağlı burun kanaması sorunu olan ebeveynler tarafından tercih edilir. Dolayısıyla buhar makinesi burun tıkanıklığına iyi gelir, hatta bu cihazların en önemli faydası tıkanıklığa karşı etkili olmalarıdır.

 3. Buhar Makinesi Öksürüğe İyi Gelir Mi?

  Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülen nazofarenjit (geniz ile yutağın birleştiği bölgede oluşan iltihaplanma) öksürüğe neden olur. Nemlendirici buhar makineleri, hem burun tıkanıklığından kaynaklanan hem de nazofaranjit rahatsızlığından kaynaklanan öksürüğün tedavisinde yardımcıdır. Buhar makinesi öksürüğe iyi gelir mi sorusu kadar buhar makinesi öksürüğe yol açar mı sorusu da yanıtı merak edilen bir sorudur. Buhar makinesi ile ortamın yanlış nemlendirilmesi kuruluk sorununa neden olabilir. Kuruluk öksürüğü tetikler. Bu nedenle en iyi buhar makinesi nem ayarı yapılan modellerdir.

 4. Buhar Makinesi Ne Kadar Süre Çalıştırılmalı?

  Ortamdaki nem oranı yüzde 40’ın altına düştüğünde buhar makinesi kullanmak gerekir; fakat bu cihazları tüm gün çalıştırmak önerilmez. Buhar makinesi ne kadar süre çalıştırılmalı sorusunu 1-2 saat şeklinde yanıtlayabiliriz.

 5. Nebulizatör Buhar Makinesi Ne İşe Yarar?

  Buhar makineleri modelleri arasında bulunan nebulizatör, ilaçlı buhar makinesi olarak da bilinir. Bu cihazlar bir tedavi seçeneği olarak kullanılır. Peki, nebulizatör buhar makinesi ne işe yarar? Nebulizatör, sıvı haldeki ilaçları buhar haline getirir. Nebulizatör ihtiyacınız carsa en iyi nebulizatör tavsiye yazımızı okumanızı öneririz.

 6. Buhar Makinesi Sıcak Mı Soğuk Mu Olmalı?

  Buhar makinesi modellerinin, soğuk ve sıcak olmak üzere iki türde olması soğuk buhar mı sıcak buhar mı sorusunu gündeme getirir. Elbette iki tür de havadaki nemi dengeleyerek sağlıklı ortamda nefes almaya yardımcı olur; fakat iki çeşidin de bazı dezavantajları vardır. İki makine türü arasındaki farklılıkları belirttiğimiz tablo sayesinde buhar makinesi sıcak mı soğuk mu olmalı sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

SICAK BUHAR MAKİNESİSOĞUK BUHAR MAKİNESİ
SesliDaha sessiz
Bakteri ve mikrop üreme olasılığı düşükBakteri ve mikrop üreme olasılığı yüksek
Daha yüksek enerji tüketimi4 kat daha az enerji tüketimi
Yanma riskiDaha güvenli
Sıcak Buhar Makinesi ve Soğuk Buhar Makinesi Farkları Karşılaştırma Tablosu

En İyi Buhar Makinesi; Uzman Görüşü

Yazımızda hem yetişkinler hem de çocuklar için doktorların önerdiği buhar makinesi hakkındaki tüm detaylara yer verdik ve en iyi buhar makinesi modellerini önerdik.  Bir noktanın altını özellikle çizelim: Buhar makinesi tedavi edici cihazlar değildir ve herkes için uygun olmayabilir. Solunum yolu rahatsızlığınız veya alerjik bir sorununuz varsa buhar makinesi kullanmadan önce doktora danışmanızı öneririz. En iyi buhar makinesi olarak bizim önerimiz Weewell WHC 752 Soğuk Buhar Üfleyici modelidir. Evinizin nemini olduğu gibi sıcaklığını da dengede tutabileceğiniz en iyi ısıtıcı ihtiyacınız varsa aşağıda linkini paylaştığımız tavsiye yazımızı da okumanızı öneririz.

Tavsiye ettik: En İyi Nebulizatör Tavsiye

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Selen Özçep tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için kullanıcı deneyimi ve bilgiyi harmanlayarak tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken en iyi ürünleri titizlikle seçmekteyim.
Türkiye’de tavsiye sitesi arayışında öne çıkan bu sitede uzman kadrosunda sizlerin ürünlere dair soru işaretlerini gidermek üzere çalışmalar yapmaktayım. En iyi ürün, ihtiyacı karşılayandır ve kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte ürettiğim en iyi tavsiye içerikleri sayesinde en doğru ürün alternatifleri arasında seçim yapmanız kolaylaşacaktır.