en iyi cast ajansları

En İyi Cast Ajansları Sıralaması

Oyuncu olmak için Türkiye’nin en iyi cast ajansları sıralaması merak eden adaylar için en iyi oyunculuk ajansları yorum ve önerilerimizi sıraladık

Oyuncu olmak için ajanslar hakkında detaylı bilgi ve Türkiye’deki en iyi cast ajansları sıralaması arayışındaysanız doğru sayfadasınız. Türkiye’nin en iyi cast ajansları hangileri sorunun yanıtı yazımızın devamında!

Cast ajansı, ‘oyuncu’ anlamına gelen casting ile aracı kurum anlamına gelen ‘agency’ kelimesinden türemiştir. Buradan anlaşılacağı üzere cast ajansları, oyunculuk yapmak isteyen veya reklam yüzü olmak isteyen kişilerle kanal yetkilileri ve yapımcıları bir araya getiren kurumlardır. Peki, en iyi cast ajanslar hangileri ve reklam, dizi ve film ajansları arasında tercih yaparken nelere dikkat etmeli?

En İyi Cast Ajansları İstanbul

 • Erberk Ajans

Erberk Ajans, 25 yıldır manken, fotomodel ve oyuncu yetiştiren bir ajanstır. Erberk Ajans’ta Audition eğitimi ve temel oyunculuk eğitimi almak mümkündür. Erberk cast ajansı; Pelin Karahan, Özge Özpirinçci, Ezgi Eyüpoğlu ve Neslihan Atagül gibi ünlü isimlerin oyunculuk kariyerinde ilerlemesinde aracılık etmiştir. Bu yönüyle en ünlü cast ajansları arasında bulunduğunu söyleyebiliriz. Oyunculuk deneyiminiz veya eğitiminiz yoksa pek şansınız olmayabilir.

 • Cast 33

Cast 33, İstanbul’daki en iyi cast ajansları arasında bulunur. 35 yıllık bir ajans olan Cast 33, Kast-Der’in (Kast Ajansları Derneği) kurucu üyesidir. Bu saygın cast ajansında seslendirme hizmeti de verilmektedir. Ajans özellikle popüler reklam filmlerine oyuncu vermiştir. Mert Yazıcıoğlu gibi genç yetenekler bu ajansta keşfedilmiştir.

En İyi Cast Ajansları Ankara

 • Maydonoz Ajans

Oyunculuk için hangi ajans diye sorulduğunda ilk akla gelen cast ajanslarından biri de Maydonoz cast ajansıdır. Maydonoz Ajans, Türkiye’de oyuncuların kariyer ve yetenek yönetimlerini planlayan ilk şirket özelliği taşır. 22 yıldır menajerlik hizmeti veren Maydonoz Ajans, hem İstanbul hem de Ankara’da şubeleri olan bir ajanstır. Alperen Duymaz, Nilay Deniz, Esra Bilgiç, Dilin Döğer, Berfin Nilsu Aktaş Maydonoz Ajans’tan çıkan ünlülerdir. Maydonoz, aynı zamanda en iyi bebek cast ajansları arasında bulunur.

Ayrıntılı bilgi için: Maydonoz Ajans

 • Kirpi Cast Model Ajans

Ankara’daki en iyi cast ajans alternatiflerinden biri de, en iyi film ajansları arasında sayılan Kirpi cast ajansıdır. Fuar hostesliği, ürün çekimi, mankenlik ve modellik, klip çekimi gibi hizmetler de veren ajansın en beğendiğimiz yönü oyuncu koçluğu konusunda oyuncularına verdiği destektir. Pek çok film, reklam, kamu spotu gibi projelerde yer almış olan ajans, 12 yıllık deneyime sahiptir.

En İyi Cast Ajansları İzmir

 • Nasyonel Ajans

Nasyonel Ajans, Avrupa Gazeteciler Derneği tarafından düzenlenen Yılın En İyileri Medya Ödülleri Töreni’nde “yılın en iyi cast ajansı” ödülünü almıştır. Nasyonel cast ajansı, 15 yıldır İzmir’de kariyer ve şöhret yönetimi hizmeti vermektedir. Ajansta, oyunculuk eğitiminin yanı sıra diksiyon, spikerlik, tiyatro, yürüyüş ve zarafet eğitimi verilmektedir. Ajansın dezavantajı, daha çok katalog çekimleri ve reklam yüzlerinde deneyimli olmasıdır.

 • İzmir Güzeli

İzmir’de bulunan en iyi cast ajansı hangisi sorusunun yanıtlarından biri de İzmir Güzeli’dir.  İzmir Güzeli cast ajansı, İstanbul’da da hizmet göstermektedir. 15 yıllık bir şirkettir. Ajansta özellikle çocuk oyuncular popüler dizilerde ve reklam filmlerinde oynama şansı elde etmiştir.

Cast Ajansı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cast ajans dolandırıcılığı son dönemlerde çok sık gündeme gelmeye başlamıştır. Bu nedenle cast ajansı güvenilir mi sorusunun yanıtlanması gerekir. Esasında bir cast ajansının güvenilir olup olmadığını anlamak zor değildir. Cast ajansı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ajansın iletişim bilgilerinin bulunduğu bir web sitesinin olmasıdır.

Cast ajansları genellikle oyunculuk deneyimi olan kişilerle çalışmayı tercih eder. Bir cast ajansı, hiçbir tecrübeniz olmadığı halde sizden ücret alıp sizi otel, düğün salonu gibi yerlere davet ediyorsa ve sözleşme imzalamanızı talep ediyorsa güvenilir değildir. Cast ajansına kayıt olurken şu sorulara yanıt bulmalısınız:

 • Kaç yıldır hizmet veriyor, köklü bir geçmişi var mı?
 • Hangi reklam, dizi veya film projelerinde çalışmış?
 • Hangi tanınmış oyuncularla çalışmış?
 • Oyuncu skalası geniş mi? (sadece 18-40 yaş gibi kısıtlı kriterler mi var)

Cast ajanslarının hepsi amacınıza uygun olmayabilir. Şöyle ki; cast ajansları, figürasyon cast ajansı ya da şöhret, kariyer yönetimi ajansı olarak hizmet verir. Kariyer, şöhret ve yetenek yönetimi yapan cast ajansları sayesinde oyunculuk kariyerinde ilerleyebilirsiniz. Figürasyon temini yapan ajanslar, kalabalıkta çekilen sahneler veya kısa diyalog sahnesi için bölüm oyuncusu temin eder. Figürasyon temini için oyunculukta deneyim ve eğitim gerekmeyebilir. Ajanslar, şehir dışından yapılacak başvuruları konaklama ve seyahat açısından sorun yaşanmaması koşuluyla kabul eder.

En iyi oyunculuk performanslarını seyretmek istiyorsanız, aşağıda linkini paylaştığımız en iyi diziler yazımızı okumanızı öneririz: En İyi Diziler Sıralaması

Cast Ajansı Hakkında Merak Edilen Sorular

 1. Cast Ajansları Ücretli Mi?

  Cast ajansları hakkında en çok merak edilen şey ajansa oyunculuk başvurusunun ücrete tabi olup olmadığıdır. Ajansa para ödeniyor mu, cast ajansları para ister mi gibi konular aslında cast ajansının güvenirliği hakkında ipucu verir. Cast ajansları ücretli mi sorusunun yanıtı ajansa göre değişmekle birlikte en güvenilir ve en iyi cast ajansları, bir başka ifadeyle gerçek cast ajansları kayıt ücreti talep etmez. Bu noktada belirtmeliyiz ki headshot çekim (kişinin mimiklerini ve yüz hatlarını ortaya koyan ve az makyaj, siyah renk kıyafetler ve göğüs hizasında çekilen fotoğraf) için ücret talep edilmesi mümkündür.

 2. Cast Ajansına Nasıl Kayıt Olunur?

  Oyuncu olmak isteyenlercast ajans başvuru nasıl yapılır konusunda yardıma ihtiyaç duyabilir. Aslında cast ajansına nasıl kayıt olunur sorusunun çok aşamalı bir yanıtı yoktur. Tek yapılması gereken cast ajansına sosyal medya veya telefon aracılığıyla ulaşarak konu hakkında bilgi edinmektir.

  En iyi oyunculuk ajansı olarak bilinen popüler cast ajansları, genellikle internet üzerinden online oyunculuk başvurusu kabul eder. Başvuru sırasında isim ve iletişim bilgilerinin yanı sıra kilo, göz rengi, ten rengi, saç rengi, ayakkabı numarası gibi vücut özelliklerine ilişkin bilgiler ve medeni durum bilgisi istenir. Başvuru sırasında kullanılan vesikalık veya boy fotoğrafının yüzü net şekilde ortaya koyan, yakından net çekilmiş fotoğraf olması önemlidir. 18 yaş altındaki oyuncu adayları için başvuruyu adayın velisinin yapması gerekir.

 3. Cast Ajansı Seçmeleri Nasıl Olur?

  Cast ajansına yapılan başvurularda kişinin sadece fiziksel özelliklerinin ön planda olduğu düşünülür. Oysa cast ajansları seçmeleri nasıl olur sorusunun çok önemli bir yanıtı var: Eğitim ve deneyim. Başvuru sonrasında cast ajansları, adayın deneyiminden eğitimine, mimiklerinden fotojenik olup olmadığına birçok detayı göz önünde bulundurarak değerlendirme yapar. Peki, cast ajansına kabul edildikten sonra ne olur?

  Cast ajans oyuncu seçmeleri olumlu sonuçlanan kişiler, sektörde hemen iş bulabileceği yönünde yanlış düşünceye kapılabilir. Başvurulan cast ajansı, en iyi cast ajansı da olsa iş garantisi veremez. Bu noktada kişinin herhangi bir proje için oyunculuk teklifi gelene dek jest ve mimik eğitimi, diksiyon ve güzel konuşma eğitimi, kamera önü eğitimi gibi eğitimler alması önem taşır.

 4. Ajans Görüşmesine Giderken Ne Giyilir?

  Cast ajansına oyunculuk başvurusu yapmak için veya başvurunun kabul edilmesinin ardından ön görüşme için gitmek gerektiğinde ajans görüşmesine giderken ne giyilir sorusu gündeme gelir. Elbette herkesin çok pahalı markalardan moda kıyafetler giymesi mümkün olmayabilir. Bu noktada önemli olan temiz giyinmek ve kişiliği yansıtacak şekilde giyinmektir.

  Deneme çekimine nasıl gidilir sorusunun yanıtı ise biraz farklılaşır. Audition, yani deneme çekimi oyunculuk kariyeri için kritik önem taşır. Deneme çekiminde stüdyoların duvarları genellikle gri tonlarındadır. Bu nedenle beyaz veya açık renk tonlarında kıyafetler giymek önemlidir. Düz, tek renk kıyafetler, yüzün dolayısıyla mimiklerin daha net ortaya çıkmasına yardımcı olur.  Diğer önemli hususları şöyle sıralayabiliriz:
  -Kadınlarda göğüs dekoltesi olması hoş karşılanmaz.
  -Saçların çabuk açılıp şekillendirilebilecek şekilde toplanmış olması gerekir,
  -Aksesuarlar, boğazlı kazak, desenli kıyafetler, askılı bluz dikkatin oyuncuya verilmesine engel olur.

En İyi Cast Ajansları; Uzman Görüşü

Oyuncular veya oyuncu adayları güvenilir, en iyi cast ajansı nasıl seçilir sorusuna yanıt ararken; cast ajansları kişinin amacının popüler olmak mı oyunculukta kariyer yapmak mı olduğuna odaklanır. Oyuncu ve oyuncu adayları ile en iyi cast ajanslarını ortak noktada buluşturmak üzere, cast ajanslarına dair bilinmesi gerekenleri paylaştık ve Türkiye’nin en iyi cast ajansları önerisinde bulunduk.  Henüz başvuru aşamasında sizden para isteyen veya sizi herhangi bir yere davet eden ajanslara itimat etmemeniz gerektiğinin altını çizelim. Bu ajanslar, ajans dünyasının tabiriyle “hayal satar” ve kişinin zaman kaybetmesine neden olur. Kayıt için para istemeyen cast ajansları, gerçek cast ajansları diyebiliriz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Puan Veren Sayısı:/Ort. Puan:

Şimdiye kadar puan verilmedi! İlk değerlendiren siz olun.

Teşekkürler..

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz!

Bu yazı sizin için yararlı olmadığından dolayı üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl iyileştirebileceğimizi söyleyin?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

Gamze BÜLBÜL tarafından yazılmıştır

Editör/İçerik Üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde, çok sayıda model arasında bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun modele karar vermenizi kolaylaştırıyorum.
Sitemizde hem deneyim hem bilgiyi odak noktamıza alıp satın alma rehberi oluşturuyorum. Aynı zamanda hayatınızı kolaylaştıracak pratik bilgileri sunuyorum. Ürünler diğer modellerden daha zayıf özelliklere veya daha iyi özelliklere sahip olabilir. Bu noktada sunduğum bilgileri göz önünde bulundurup bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun modele karar verebilirsiniz.