Menu

En İyi Balık Yağı Tavsiye

Balık yağı çocuklar için en iyisi hangisi araştıranlara dha sı en yüksek balık yağı markaları yer alan en iyi balık yağı tavsiye listemizi sıraladık.

en iyi balık yağı

Balık yağı, içerisindeki Omega-3 ile bebeklikten yaşlılığa hatta hamilelik süreçlerinde dahi insan sağlığı ve gelişimindeçok önemli bir role sahiptir. Balık yağının yaklaşık % 30’u omega-3’lerden oluşur. Omega-3’ün temel bileşenlerinden EPAkalp ve damar sağlığını, DHA ise beyin ve göz yapısını korur. Omega-3 vücutta sentezlenmediği yani üretilmediğinden dışarıdan alınması gerekiyor. En zengin omega-3 kaynağı balıklardır ve uzmanların önerisine göre haftada 1-2 porsiyon kadar tüketilmesi çok önemlidir. Ancak balık sevmiyorsanız ve yeterli miktarda tüketemiyorsanız bu durumda mutlaka ek gıdalarla balık yağı takviyesi almalısınız.  En iyi balık yağı seçimini, dha sı en yüksek balık yağı markaları arasından yapmalısınız.

Kendinize ya da çocuğunuza balık yağı almak isterken piyasadaki balık yağı marka çeşitliliğinde kaybolabilirsiniz. Bunu engellemek adına sizler için en iyi balık yağı hapı ve kapsüllerini inceledik.  Çocuklar için tüketimi en kolay en iyi balık yağı şurubu hangileri açıkladık. Aynı zamanda sizin için de yetişkin balık yağı tavsiyelerinde bulunduk. Önce balık yağının faydaları ve neden kullanılması gerektiği biraz bahsedelim.

En İyi Balık Yağı Markaları

Balık yağının faydaları ve nasıl kullanılması gerektiğinden yukarıda söz ettik. Hepimiz kendimiz ve çocuğumuz için en iyisini, en sağlıklısını isteriz. Beslenme ve takviye konusu en seçici olmamız gereken hususlardan biri. Sırada hepinizin merakla beklediği en iyi balık yağı markaları hangileri?  Balık yağı çocuklar için en iyisi hangisi? sorularını cevaplıyoruz. Farklı markaların en iyi kapsül ve şurup formundakibalık yağı çeşitleri ile yazımız sizlerle…

Balık Yağı Çocuklar İçin En İyisi

Möllers Balık Yağı Şurubu

Möllers balık yağı şurubu, yenilenen elma aromasıyla çocuklara balık yağını daha çok sevdirecek şekilde hazırlanmıştır. Şeker, renklendirici, tatlandırıcı ve yapay aroma içermeyen Möller’s Omega-3, çocuklarına balık yağı içirmekte zorlanan ailelere kolaylık sağlar. İçerisinde bulunan eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA), kalp ve damar sağlığının korunabilmesine ve bağışıklık sistemi gelişiminin desteklenmesine yardımcı olur. Beyin gelişimi, göz sağlığı ve sinir sitemi gelişiminin desteklenmesine de yardımcıdır.

Özellikle 4-2 yaş balık yağı tavsiye olarak verdiğimiz Möllers balık yağı şurubu, yüksek değerlere sahip balık karaciğerinden elde edilen tek marka olarak adını duyurmuştur. Kullandığı sürdürülebilir balıkçılık metodu ile gerekli balıkların avlanmasıyla üretilmektedir. Bu metod ile çevre dostu bir marka olarak adını daha yükseklere taşıyor. 10 pediatristten 9’unun önerisi Möllers Omega-3 şurup formunda, 250 ml’lik hava geçirmez şişelerle satışa sunuluyor.

Kullanım Tavsiyeleri

Möllers Omega-3 balık yağı, 2 yaşından itibaren güvenle kullanabilir.

 • 2 – 4 yaş arasındaki çocuklar için yarım tatlı kaşığı (2,5 ml),
 • 4 -10 yaş arasındaki çocuklar için bir tatlı kaşığı (5 ml),
 • 10 yaş üzerindeki çocuk ve yetişkinler için de bir tatlı kaşığı (5 ml) tavsiye edilmektedir.

Daha fazla bilgi için: Möllers Balık Yağı Şurubu

Ocean Multi Balık Yağı – Ocean Omega-3 Portakallı Balık Yağı Şurubu

Ocean en iyi balık yağı şurubu, temiz ve derin su balıklarının avlanır avlanmaz işlenmesiyle GOED, Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak üretilir. Ayrıca ağır metal ve diğer toksik maddelerden tamamen arındırılarak tüketicilerine yüksek saflık sunar. Moleküler distilasyon ve yüksek deodorizasyondan gibi işlemlerden geçirilerek balık tadı ve kokusundan tamamen arındırılıyor. Şurup formu ile oldukça kolay emilir.

Ocean multi balık yağı, bu standartlar dahilinde ürünlerinin kalitesine garanti vermektedir. A ve D vitamini içermeyen bileşimi ile yaz- kış alınması gereken Omega-3 ihtiyacını karşılamak için uygundur. Doğal portakal, aromasıyla çocuklarınıza keyifli bir içim sunar. Biz bu yazıda portakal aromalı olandan bahsetsek de limon ve karışık meyve seçenekleri arasından çocuğunuzun damak zevkine uygun seçim yapabilirsiniz.

Kullanım Tavsiyeleri

 • 7 yaş altı için günde yarım ölçek kullanımı önerilmektedir.
 • 7 yaş ve üzeri için günde bir ölçek kullanımı önerilmektedir.

EasyFish Oil Omega-3 Çocuk Çiğnenebilir Jel Tablet

Çocuklar için balık yağı önerimize EasyFish Oil balık yağı ile devam edelim. Omega-3 ve D vitamini içeren Easyfishoil, çocukların gelişimine yardımcı olan yeni nesil en iyi balık yağlarından biridir. Şeker ve yapay maddeler içermemesi çocuğunuzun sağlığı için oldukça önemlidir. Jel tablet formu, diğer balık yağlarına oranla %44 daha fazla emilim sağlar. Balık tadı ve kokusu vermesi de tüketim açısından oldukça rahattır. Patentli Concordix teknolojisiyle, balık şehri Norveç’te üretilmektedir. En önemlisi patentli özel formu ile çocuğunuzda reflü, gaz gibi şikayetlere neden olmaz. Yetişkinlere özel formunda olduğu gibi 30 jel form blister ambalajında, tazeliğini yitirmeden hijyenik bir şekilde saklanır.

Kullanım Tavsiyesi

 • 4 ile 10 yaş arası çocuklar için günde 1-2 jel tabletin çiğnenerek kullanılması önerilir.

Tavsiye ettik: En İyi Bebek Maması Tavsiye

Zincomega Balık Yağı – Zincomega Omega-3 Şurup Balık Yağı

Zincomega balık yağı, multivitamin ve çinko formülüyle desteklendirilmiş, çocuklar için üretilen bir balık yağıdır. İçeriğindeki D vitamini kas fonksiyonunun, kemiklerin ve dişlerin korunmasına, DHA isebeyin fonksiyonlarının korunmasına katkıda bulunur. Çinko kemiklerin korunmasına ve bağışıklık sisteminin fonksiyonuna destek olur. Zincomega balık yağı, çocukların seveceği limon, çilek ve portakal aromalarıyla tatlandırılmış bir Omega-3 takviyesidir. IFOS Kalite Standartları’ndan 5 yıldızlı üretim ünvanını almayı başarmıştır. Sıvı formu ile servis başı 455 mg Omega-3 yağ asitleri alınmasını sağlar. Ülkemizde en çok tercih edilen ve doktorların önerdiği balık yağı olma ünvanını taşıyan Zincomega markasını çocuklarınız için güvenle kullanabilirsiniz.

 Kullanım Tavsiyesi

 • 4 -10 yaş grubu çocuklar için günde 1 ölçek (5ml) kullanımı önerilmektedir.

Nutrigen Balık Yağı – Nutrigen Şurup Balık Yağı 

Nutrigen balık yağı, formülünü arjinin, çinko, D ve K vitaminleri ile desteklemiştir. Çocukların kullanımına uygun olan Nutrigen balık yağı, ağır metal analizinden başarıyla geçmiştir. K vitamini ve çinko, kemiklerin korunmasına katkıda bulunur. D vitamini bildiğimiz gibi büyüme ve kemik gelişimi için oldukça gereklidir. Her omega-3 yağ asidinde olduğu gibi DHA, beyin, göz ve sinir sisteminin gelişimine yardımcı olur.

Kullanım Tavsiyesi

 • 4 ile 10 yaş grubu çocukların günde 10 mL tüketilmesi tavsiye edilir.

Yetişkinler İçin En İyi Balık Yağı

Möllers Balık Yağı Kapsül– Farmavita Möller’s Omega-3 Kapsül

Möllers’inyetişkinler için ürettiği en iyi balık yağı kapsül, trigliserid yani doğal formda olup vücuttaki biyo-yararlılığıyüksektir. Möller’s Omega-3 kapsül formu, sardalya, uskumru ve ançüez balıklarının gövdesinden elde edilmektedir. Möllers, üretim kalitesini belgeleyen IFOS ve GMP sertifikalarına sahiptir. Deniz kirliliğinden kaynaklanan ağır metallerden distilasyon yöntemiyle saflaştırılmakta, güvenilir bir doğallık ve tazelikte üretilmektedir. Möllers Omega-3 balık yağlarının üretimi balık şehri Norveç’te yapılırken, kapsüller şişelere Danimarka’da doldurulmaktadır. Şişe, 60 adet kapsül form içermektedir.

Möllers Omega-3 kapsül, içeriğindeki DHA ile beyin fonksiyonlarının ve görme yetisinin korunmasında rol oynar. EPA ve DHA kalbin fonksiyonunun sürdürülmesine katkıda bulunur. Anne ve hamile bayanlar tarafındanDHA alınması, fetüs ve emzirilen bebeklerin, beyin ve göz gelişimini destekler. Balığın karaciğerinden elde edilen değer, bu nedenle son zamanların en çok tercih edilen ve en iyi balık yağı formunda sizlere sunuluyor.

Kullanım Tavsiyeleri

 • 11 yaş üzeri ve yetişkinler için günde 2 kapsül kullanımı önerilmektedir.
 • Gerekli durumda daha yüksek dozlarda da kullanılabilir.
 • Kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte kullanılması gereken durumlarda muhakkak doktora danışılmalıdır.
 • Hamile ve emziren bayanlarda en faydalı etki için günlük alınan 250 mg EPA ve 250 mg DHA’ya ek olarak 200 mg daha DHA alınmalıdır.

Solgar Balık Yağı – Solgar Fish Oil

Solgar’ın en yüksek Omega 3 yağ asitleri içeren takviye edici gıdası Solgarbalık yağı, ham maddesini soğuk su balıklarından elde eder.  Solgar Omega-3, bir kapsülünde 1,4 gram balık yağı konsantresi ve bundan gelen 950 mg Omega 3 yağ asidi içermektedir. Vücutta üretilemeyip, dışarıdan besinler ya da takviyeler yoluyla alınması gereken Omega-3 ihtiyacını karşılamaya tam anlamıyla karşılamaya yardımcıdır. Cam şişe içerisinde 100 adet sığır jelatini kapsülü halinde satılır.

Solgar balık yağı, muadillerine göre çok iyi oranda Omega-3 ve servis sayısı içerse de, etil ester formda üretildiğindendoğallığa önem verenler tarafından sınıfta kalıyor. Etil ester, sentetik bir yapıdır ve vücuttaki biyo-yararlılığı oldukça düşüktür. Yapısıgereğince vücutta emilme oranı da %30-40 civarıdır. Bu sebeple daha uygun fiyatlı ve doğal içerikli rakiplerinin gerisinde kaldığını söyleyebiliriz.

Kullanım Tavsiyesi

 • Yetişkinler için günde 1-2 softjel, tercihen yemekle birlikte kullanılması önerilmektedir.

EasyFish Oil Balık Yağı – EasyFishOil Omega-3 Yetişkin Çiğnenebilir Jel Tablet

EasyFish oil balık yağı, içerisinde Omega-3 ve D vitamini içeren yetişkinlere yönelik bir balık yağıdır. Çiğnenebilir jel formu, kokuve tat maskeleme özelliğinin yanında susuz rahatça tüketilebilir.  EasyFishOil Omega-3, şeker ve yapay madde içermez. Norveç patentli ConCordix teknolojisine sahip çiğnenebilir jel formu, diğer sıvı ve tablet formlarına göre biyo- yararlanımı yüksektir. Diğer balık yağlarına göre 2 kat daha hızlı ve %44 daha yüksek oranda emilim sunar. EasyFishoil tabletler,30 jel formun da ayrı paketlendiği hijyenik blister ambalajına sahiptir. Bu şekilde kullanımı ve taşıması daha kolaydır. Yetişkin balık yağı tavsiye edilen markaları arasından güvenle tercih edebilirsiniz.

Kullanım Tavsiyesi

 • Yetişkinler için günde 1-2 jel tabletin çiğnenerek kullanılması önerilir.

Balık yağı fiyatları için: Balık Yağı Fiyatları

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Genel anlamda kalp, göz ve beyin sağlığında önemli yere sahip balık yağının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Balık yağı, hava kirliliğinin kalp üzerindeki olumsuz etkilerini azaltır.  Dolayısıyla kalp yetmezliğisebebiyle oluşan ölüm riskini de azaltır.
 • Epilepsi hastalığında düzenli olarak düşük dozda balık yağı kullanımı daha az nöbet geçirilmesini sağlar.
 • Balık yağı, içerdiği omega-3 ile kireçlenme belirtilerini azaltır. Eklem ağrısından muzdaripseniz balık yağı kullanarak iyileşme hızınızı arttırabilirsiniz.
 • Egzersiz ile birlikte tüketilen balık yağı, daha fazla yağ yakımına sebep olur. Aynı zamanda düşük bir diyetle desteklendiğinde prostat kanserini önler.
 • Balık yağı içerisinde bulunan D vitamini bakımından da zengin bir kaynak olduğu için kemiklerin güçlenmesini sağlar. Kemik yoğunluğunu korur ve osteoporoz yani kemik erimesi karşı en büyük desteği verir.
 • Hamilelikte tüketilen balık yağı, bebeğin kalp, beyin, göz ve sinir sisteminin gelişmesine yardımcı olur. Aynı zamanda otizm riskini azaltıyor ve bebekte kronik hastalıkların oluşmasını engeller.
 • Hamilelik süresince haftada iki veya üç kez balık yağı tüketen kadınlarda doğum sonrası depresyonu riskini en aza indirir.
 • Menopoz döneminde, azalan östrojenle beraber artan kalp-damar hastalıkları riskine karşı koruyucu olarak destek olur.
 • Şizofreni ve psikotik hastalıkların etkisini azaltıyor. Ayrıca balık yağı, depresyon tedavisinde yardımcı olarak da kullanılır.
 • Balık yağı düzenli kullanıldığında, yetişkinlerde olduğu gibi çocukların psikolojisine de olumlu etki yaparak sakinleştirici bir etki gösterir.
 • Hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar, düzenli olarak günde 6 – 8 gram EPA ve DHA yani balık yağı tükettiklerinde davranışlarında gözle görülür düzelmeler tespit edilir.
 • A vitamini bakımından oldukça zengin olan balık yağı, çocukların göz sağlığını koruyor ve görme yetilerini güçlendirir.
 • Çoçuklarda balık yağının faydaları saymakla bitmiyor. Bağışıklığı güçlendirici etkisiyle,  grip, soğuk algınlığı gibi salgın hastalıklara karşıçocukları korur.
 • Sıkça görülen bir cilt problemi olan egzamanın belirtilerini de oldukça hafifletir.

Balık Yağı Nasıl Kullanılmalıdır?

Balık yağı dahil, hiçbir takviyeyi kendi kafanıza göre kullanmamalısınız. Doktorunuza danışarak balık yağı tüketiminin sizin için faydalı olup olmayacağını kan testiyle öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda kullandığınız başka bir ilaç ya da vitamin varsa balık yağı ile etkileşime geçebilir ve olumsuz sonuçlar oluşturabilir. Kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuza bilgi vermeyi ihmal etmemelisiniz.

Kapsül balık yağı kullanacaksanız çiğnemeden ve delmeden bütün olarak yutmanız gerekmektedir. Balık yağı kapsülü ya da şurubu kullanmak bir fark oluşturmamaktadır. Hap yutmakta zorlanan yetişkinler için şurup kullanımı daha kolay geliyorsa balık yağı şurubu tercih edilebilirler. Çocukların kolay tüketebilmesi açısından balık yağı şurubu önerilse de günümüzde üretilen tatlandırıcı ilaveli kapsül balık yağları çocuklar tarafından seviliyor. Seçim yaparken kapsül ya da şurup ne olursa olsun dha sı en yüksek balık yağı markaları tercih etmelisiniz.

Uzmanlar en iyi etkiyi alabilmek için tok karınla tüketmenizi öneriyor. Düzenli diyet, egzersiz ve kilo kontrol programı ile birlikte kullanılabileceğiniz gibi egzersiz ve diyet yapmayan kişilerce de balık yağı kullanabilir. Eğer aşırı dozda balık yağı aldıysanız ya da vücudunuz kurdeşen, nefes almada güçlük, yüzde, dudaklarda, dilde ya da boğazda şişlik gibi alerjik reaksiyonlar gösteriyorsa mutlaka doktorunuza danışarak yardım almalısınız. Aynı zamanda balık ürünlerine intoleransınız ya da herhangi gıda alerjiniz var ise deneme yapıp 24 saat kendinizi gözlemlemelisiniz.

Balık yağı şurubu veya kapsülü,güneş görmeyen ve kuru yerde muhafaza edilmelidir.Şurup formunu, içme kolaylığı sağlaması içinbuzdolabında muhafaza etmeniz önerilir.

 • Tavsiye edilen en düşük doz günde 500 mg omega-3
 • İdeal doz günde minimum 1000 mg omega-3
 • Omega-3 eksikliği durumunda günde 2000 mg ya da daha fazla omega-3

Tabii ki her bünyenin ihtiyacı farklıdır. Yaşa bağlı olarak EPA ve DHA ihtiyacı değişmektedir.

Bunun yanında cinsiyet, kan değerleri, geçirilen bir hastalık ve daha birçok kriter göz önüne alınarak doğru tüketim önem arz etmektedir. Bu yüzden yukarıda da bahsettiğimiz gibi balık yağı kullanımı ve dozajı konusunda en doğru kararı doktorunuza danışarak verebilirsiniz.

En İyi Balık Yağı – Uzman Görüşü

Sizler için en bilinen balık yağı markaları arasından her bütçeye hitap eden bir liste çıkardık. Yaptığımız incelemede tamamen objektif davranarak en iyi balık yağı hangisi karar vermenizi amaçladık. Bizce söz konusu insan sağlığıysa verilecek her ücret kabul edilebilir. Ancak bazı markalar var ki performanslarına göre fiyatlarını hak ediyorlar mı?  İşte tam bu noktada sıkça adını duyduğumuz Solgar balık yağı örneğini ele alabiliriz. Yüksek fiyatlı balık yağı kategorisinde yer alsa da oldukça ilgi gören bu marka, içeriği sebebiyle beklenilen doğallıktan uzak kalmış. Onun yanında orta-yüksek fiyat skalasındaki Möllers balık yağı, içeriği ve kalitesiyle uzmanların önerilerinde yer alıyor. Eğer daha uygun fiyatlı balık yağı arıyorum aynı zamanda kaliteli olsun diyorsanız yazıda bahsettiğimiz Easyfishoil balık yağı ve Zincomega balık yağı gibi diğer balık yağlarından tercih edebilirsiniz. Hem fiyat hem kaliteye önem veriyorsanız çocuğunuz için Zincomega Omega-3 şurup balık yağı, kendiniz için ise Farmavita Möllers Omega-3 kapsülü rahatlıkla tercih edebilirsiniz

 

Yorum Yap

Fatih SÖĞÜT tarafından yazılmıştır

İçerik üreticisi. Uzman Tavsiyesi sitemizde sizler için tavsiyelerde bulunmaktayım. Bu tavsiyelerde bulunurken deneyim çerçevesinde tüm kategorilerde en iyileri seçmekteyim.
Satın alma süreci kimi zaman bilgi eksikliği nedeniyle uzun zamana yayılabilir. Objektif bakış açısıyla ürün nasıl kullanıcı deneyimi oluşturur ve diğer modellerden farkı nedir sorularına yanıt veriyorum. Bu sayede süreci kolaylaştırarak ihtiyacınıza en uygun ürüne bütçenizi sarsmadan da sahip olabilmenizi sağlıyorum.

Exit mobile version